//

Чому інформація, що в Ізраїлі 70% важких випадків COVID-19 фіксували у повністю вакцинованих громадян є ФЕЙКОМ і МАНІПУЛЯЦІЄЮ – Без Брехні

Чому інформація, що в Ізраїлі 70% важких випадків COVID-19 фіксували у повністю вакцинованих громадян є ФЕЙКОМ і МАНІПУЛЯЦІЄЮ

Днями в українському інформаційному просторі почала циркулювати фейкова новина, яка в англо- і російськомовному сегментах циркулює вже понад три тижні. Це черговий вкид по дискредитації вакцин і вакцинування. Зокрема «повідомляється», що в Ізраїлі 70% важких випадків COVID-19 реєстрували у повністю вакцинованих громадян. На думку авторів, ця статистика дозволяє засумніватися у високій ефективності вакцин. Треба також зважати, чому саме ця країна стала «героєм» фейку – Ізраїль чи не найперша країна у світі яка вакцинувала практично все своє населення (точні цифри – нижче по тексту). Мета вкиду однозначна – вакцинуй не вакцинуй, а коронавірус робить своє?

Вперше такі дані були опубліковані у австрійському виданні Wochenblick. Журналісти посилалися на ізраїльського лікаря-терапевта Рафаеля Ціоні, який опублікував у себе в Твіттері дані Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю по госпіталізованим за минулі два тижні.

Згідно зі статистикою, щеплених серед тих, що заразилися дорослих – 85%, як і взагалі щеплених серед дорослого населення. Всього на момент публікації даних був 201 випадок госпіталізації. З них 129 осіб (64%) були вакциновані, і нещеплених було 62 людини (30%), решта з однієї дозою. Серед 89 важких випадків – 62 (або 70%) були у тих, хто отримав обидві дози вакцини, і 25 випадків (або 28%) – у нещеплених.

У підсумку автори приходять до думки, якщо важкі випадки захворювання частіше зустрічаються у вакцинованих громадян – це означає, що препарати проти COVID-19 практично не захищають людей від цієї інфекції. Проте ці висновки маніпулятивні – автори публікації і псевдоексперти вдаються до гри у статистику.

Наші колеги з мережі EFNM з Factcheck.kz зробили розбір даного фейку ще 26 липня, бо саме в той період до їх інфопростору докотився даний фейк. Тож ми використаємо фрагменти дослідження наших колеги аби пояснити де нас дурять «горе автори» даного вкиду.

ПЕРЕВІРКА

За даними Our World In Data, всього на 26 липня в Ізраїлі повністю вакциновано 62% населення, ще 5,1% отримали лише першу дозу вакцини.

 

При цьому останнім часом в країні дійсно спостерігається зростання захворюваності, причому випадки зараження фіксуються, як у вакцинованих, так і у тих, хто не отримали щеплення.

Але незважаючи на те, що показники зростають, це все ще досить невеликий рівень поширення вірусу в порівнянні із зимою поточного року. Близько 1000 нових щотижневих випадків, або менше однієї шостої січневого піку.

Вчені пояснюють гучні заяви про неефективність вакцин помилкою. Важливо завжди порівнювати групу вакцинованих з часткою людей, які залишаються нещепленими. За останніми даними, 85% дорослих ізраїльтян вакциновані хоча б однієї дозою, відповідно їх більш ніж в п’ять разів більше, ніж нещеплених дорослих.

З огляду на, що вакцини не забезпечують 100% захист від зараження, основну частину хворих новим варіантом вірусу становитимуть щеплені, так як їх набагато більше. Заражаються ті, хто отримав одну або дві дози вакцини просто тому, тому що їх число переважає.

Епідеміолог Кейтлін Джетеліна назвала це помилкою сучасної епідеміології: «Чим більше вакциновано населення, тим більше ми почуємо про те, що вакциновані заражаються. Наприклад, припустимо, що є спільнота, яка на 100% вакциновано. Якщо виникнуть випадки, коли люди все одно захворіли після щеплення (оскільки вони не дають повний захист від зараження), це буде означати, що 100% випадків зараження довелося на тих, хто отримав вакцину».

Цей же аргумент приводив ізраїльський професор Еяль Лешем, директор Центру географічної медицини і тропічних хвороб «Шеба». Крім того, він зазначив, що більше уваги варто звернути на серйозні випадки, яких зараз вкрай мало.

За даними Our World in Data, зараз в Ізраїлі відбувається близько 250 госпіталізацій в тиждень, що значно нижче піку в майже 2000 випадків, який фіксувався в січні. А надходження до відділення інтенсивної терапії складають близько однієї десятої від піку поширення хвороби.

 

 Спеціаліст з ізраїльського Інституту науки Вейцмана і урядовий радник Еран Сігал пише, що відсоток критичних випадків в даний час складає 1,6% в порівнянні з 4% в період третьої хвилі, коли вакцин ще не було.

До слова, аналогічна ситуація по захворюваності серед вакцинованих складається і в Сінгапурі. Там 75% нових випадків захворювання COVID-19 реєстрували у групи щеплених. Однак ніхто з них не переніс хворобу в тяжкій формі.

Pfizer проти штаму “Дельта”

Стрибок захворювань останнім часом також пов’язаний з поширенням варіанту «Дельта», який зараз переважає в Ізраїлі. Цей варіант вірусу набагато більш заразний і володіє більшою стійкістю до вакцин.

Незважаючи на високу ефективність вакцин, вони не захищають від коронавірусної інфекції на 100%. Щеплення не здатні повністю подолати хворобу, але можуть запобігти виникненню важких випадків. Залежно від особливостей організму, в деяких випадках будь-яка вакцина може зовсім не сформувати імунної відповіді.

Більш того, нещодавно ізраїльський уряд офіційно заявив, що вакцина Pfizer, яка застосовується в країні, виявилася менш ефективна проти дельта-штаму. Спершу Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю повідомило, що ефективність вакцини Pfizer в запобіганні інфекції і легкого перебігу хвороби впала до 64%. Але при цьому вона виявилася на 93% ефективна в запобіганні госпіталізацій і важких випадків.

Потім з’явилися оновлені дані, де говорилося, що ефективність проти легких симптомів склала 40%, а проти серйозних ускладнень – 88%. Проте загальна ефективність залишалася на рівні в 91%.

А вже 27 липня Єврейський університет в Єрусалимі опублікував дослідження, де говориться, що ефективність вакцини Pfizer в запобіганні серйозних ускладнень впала до 80%.

Днями глава Центру з контролю і запобігання захворювань США (CDC) Рошель Валенські також заявила, що деякі люди, які пройшли повний курс вакцинації, можуть передавати дельта-варіант іншим, в тому числі неприщепленим. Це пояснюється більш високою трансмісивного нового варіанту вірусу.

Wochenblick – клондайк фейків 

Австрійське видання, яке є першоджерелом даного вкиду, неодноразово звинувачувалося в поширенні дезінформації. Один з найгучніших фейків, який вони поширювали – твердження, що на ділі вакцина від коронавируса набагато небезпечніше, ніж сама хвороба і часто призводить до смерті.

Wochenblick ретельно збирав звіти з усього світу, які повідомляють про смерті після вакцинації. У подібних матеріалах смерть відбувалася після вакцинації, але всупереч припущенням авторів, не була результатом щеплення.

Крім того, у видання можна зустріти величезну кількість дезінформації. Наприклад, що ПЛР-тести заражають людей коронавірусів, що COVID-19 безпечніше грипу або про те, що чинний канцлер Австрії Себастьян Курц перебуває на службі комуністичної світової змови і планує революцію в країні. Всі ці заяви були не раз спростовані вченими і фактчекерами.

Хто такий терапевт Рафаель Ціоні

Варто відзначити і автора твітів на яке посилається видання. Незважаючи на те, що ізраїльський лікар-терапевт Рафаель Ціоні не заперечує існування коронавирусу і закликає людей докладніше розбиратися в наукових даних, він давно заперечує ефективність вакцин. Заяви про це він публікує на своїй сторінці в Твіттері.

Зокрема, він стверджував, що масова вакцинація виявилася марна, а уряд Ізраїлю має намір примусово щепити всіх, хто відмовляється. Також він звинувачував керівництво країни в підтасовуванні даних щодо ефективності препаратів проти COVID-19.

ВИСНОВОК

 

Матеріал підготовлений в рамках співпраці мережі фактчекінгових проектів EFMN.

Редакція висловлює подяку колегам з ресурсу FactCheck.kz за надання даних для підготовки матеріалу. 

//
Exit mobile version