//

Чи безпечно купатися у річках і морях під час карантину? Правда і міфи – Без Брехні

Чи безпечно купатися у річках і морях під час карантину? Правда і міфи

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко стверджує, що коронавірусна інфекція не передається водним шляхом, якщо дотримуватись деяких умов. Тобто, якщо купатися в морі, у річці або в басейні під час пандемії коронавірусу, і уникати соціальних контактів з іншими, шансів заразитися майже немає.

«Можуть крапельки слизу при чханні, кашлянні або диханні вийти від хворої людини, і може бути таке саме інфікування. Тобто, це питання соціальної дистанції», – пояснює Ляшко.

Це твердження навряд чи потрібно перевіряти на достовірність. Все логічно. То чи достатньо цього? Перевіримо, які ще ризики є у воді і що кажуть вірусологи.

Чи є ризики заразитися коронавірусом, якщо проковтнути воду, в яку, наприклад, плюнув інфікований?

«Це вже називається фекально-оральний шлях передачі. А в коронавірусної хвороби – повітряно-крапельний», – пояснює Ляшко. За його словами, така ймовірність існує, але це не може призвести до епідемії або до масових спалахів.

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ПЕРЕВІРКА

У травні вчені з Китаю вперше виділили живий SARS-CoV-2 з фекалій зараженого коронавірусом пацієнта. Тим самим вони підтвердили теорію фекально-оральної або фекально-дихальної передачі інфекції. 

Проте ВООЗ наразі не надає епідемічного (тобто масового) значення фекально-оральному шляху передачі коронавірусу.

Висока температура й солона вода негативно впливають на вірус, тому можна купатися в морі і взагалі не боятися інфекції?

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

АРГУМЕНТИ

Міністерство охорони здоров’я України в травні припускало, що морська сіль спільно з ультрафіолетовим випромінюванням знищує збудника коронавірусної хвороби. Втім наукової обґрунтованості такі дані не мають.

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила в коментарі AFP, що не існує ніяких доказів того, що фізіологічний розчин (солона вода) захистить від зараження коронавірусом.

До того ж ВООЗ відзначає, що на COVID-19 можна захворіти незалежно від того, наскільки сонячною або спекотною є погода. Країни зі спекотним кліматом також повідомляють про випадки захворювання COVID-19. Проте мова йде не про вплив сонячних промінів на воду, а про їх вплив на організм людини.

І наостанок про воду

Група вчених з Польщі і Великої Британії опублікували результати дослідження, згідно з якими коронавіруси здатні виживати у воді (причому холодна вода для них краще, ніж гаряча). Відразу зазначимо, що робота поки що опублікована на порталі препринтів medRxiv.

Після серії експериментів з’ясувалося, що у типових каналізаційних стоках, а також водах річок і озер вірус живе близько 25 днів.

Існує безліч можливих шляхів забруднення води, яку люди п’ють, використовують для приготування їжі, в якій купаються спекотним літом. Наприклад, у воду може потрапити витік з каналізаційних труб, можуть зламатися системи очищення стічних вод. У деяких країнах, або в окремих населених пунктах  цих країн взагалі відсутня водна інфраструктура. Все це створює додаткові ризики для людей під час пандемії.

В Україні ризик обумовлений тим, що люди можуть оминати заборону від місцевої влади і купатися в тих чи інших водоймах, які не відповідають санітарним нормам.

//
Exit mobile version