В українському онлайн-просторі днями почала з’являтися травнева інформація про скандал у Німеччині. Мова йде про групу вчених, які презентували дослідження щодо загрози від коронавірусу Covid-19. Роздивимось, як такі статті маніпулюють.
ВЕРДИКТ. МАНІПУЛЯЦІЯ
ПЕРЕВІРКА
Посилаючись на сайт некомерційної організації американського політика Рона Пола, українське видання Greenpost опублікувало матеріал під назвою «Скандал у Німеччині: пандемія Covid-19 виявилася фейком?».
Знак питання говорить про те, що в матеріалі немає чіткої відповіді, чи дійсно коронавірус – це фейк. Нижче читаємо підзаголовок матеріалу: «Німецькі медики стверджують, що коронавірус не такий небезпечний, як вважалось». І ось тут вже починається маніпуляція. Бо не вистачає слова «деякі» німецькі медики, або «група німецьких медиків», тому що насправді скандал у Німеччині виник саме через те, що не всі вчені та медики і навіть не більшість з них дійшла висновку про те, що пандемія – це «глобальна фальсифікація».
В статті перераховані висновки медиків, і вказано, що їхня позиція призвела до скандалу. Серед головних тез медиків в доповіді є такі:
– Небезпека Covid-19 була переоцінена: ні в який момент небезпека, створена новим вірусом, не виходила за межі нормального рівня.
– Люди, які вмирають від коронавірусу, по суті, є тими, хто статистично помре в цьому році, тому що вони досягли кінця свого життя, і їх ослаблені тіла більше не можуть впоратися з будь-яким випадковим повсякденним стресом (включаючи приблизно 150 вірусів, що знаходяться нині в обігу).
– У всьому світі, протягом 3 місяців, було зареєстровано трохи понад 250 000 смертей від Covid-19, в порівнянні з 1,5 мільйонами смертей (25 100 в Німеччині під час хвилі грипу 2017/18 за той же самий час).
– Небезпека, вірогідно, не більша, ніж від багатьох інших вірусів.
Проте матеріалу не вистачає для балансу результатів інших досліджень в країні. Наприклад, німецькі вірусологи з’ясували, що 22 відсотки інфікованих у Ґанґельті не мали жодних симптомів. На їхню думку, цей висновок підтверджує важливість дотримання правил гігієни і соціальної дистанції. Ці дані протирічать висновкам медиків про переоцінені обмежувальні заходи.
Матеріал поки неактивно поширюється серед українських видань. Є лише поодинокі випадки. Наприклад, публікацію Greenpost, з посиланням на ronpaulinstitute.org продублював сайт міста Трускавця.
Автори «Без Брехні» вже описували історію Стефана Кона старшого радника Федерального міністерства внутрішніх справ Німеччини. І попереджали, що матеріал, в якому окремі думки представлені «офіційною позицією», стає фейком.
Наразі Кон відсторонений від роботи через те, що від імені цілого відомства поширив доповідь про те, що небезпечність вірусу не перевищує небезпеку від багатьох інших вірусів. Федеральне міністерство внутрішніх справ Німеччини видало пресреліз, в якому повідомило, що зміст доповіді – це особиста думка одного працівника Стефана Кона.
Під час написання доповіді він консультувався з десятьма зовнішніми експертами, на яких вийшов самостійно, без розпорядження від міністерства. Через декілька днів після заяви група медиків та вчених розповсюдила пресреліз, в якому вимагала від міністерства та німецького уряду пояснити свої дії в боротьбі з пандемією та обґрунтувати їх з наукової точки зору.
Наразі історія незакінчена.