Численні пости у мережі Facebook упевнено стверджують, що уведена вакцина проти хвороби COVID-19 спровокувала викидень у медичної працівниці на початку лютого 2021 року. Ці публікації демонструють фотографію певної жінки, яку щеплять проти коронавірусу, і твіти від лікарки Сари Белтран Понсе про вакцинацію та викидень у результаті. Проте, як встановили фактчекери ресурсів Observador та Maldita – це не відповідає дійсності.
ЯК ПЕРЕВІРЯЛИ
Комбінація фотографії і поста у мережі Twitter створена навмисно і залишає у читачів враження, нібито жінкою на фото і є Сара Белтран Понсе. Зміст багатьох подібних дописів на платформі Facebook можна простежити до твіту, опублікованого 6 лютого 2021 року користувачем на ім’я Стів. Твіт отримав понад 14 тисяч оцінок та майже 6 тисяч поширювань. Повідомлення підхопили й інші, зокрема Пол Джозеф Уотсон, теоретик змов та редактор американського сайту InfoWars, який спеціалізується на поширенні фейкових новин.
Як зазначили у своїх спростуваннях організації з перевірки фактів Observador та Maldita, жінкою на поширеній фотографії є не Сара Белтран Понсе, а медсестра на ім’я Емі Гі-Ульріх. Остання опублікувала фото, на якому її щеплять проти COVID-19, у групі Facebook 6 січня 2021 року. Пізніше інші члени групи повідомили їй про ці неправдиві публікації, які стверджували про її викидень. 6 лютого Гай-Ульріх спростувала це, заявивши у коментарі згаданої соціальної мережі про те, що вона «щаслива, здорова і вагітна на 32 тижні абсолютно здоровим великим хлопчиком!»
Окрім помилкової ідентифікації жінки на фото, дописи з дезінформацією не містять нічого з того, що б доводило те, що вакцини проти коронавірусу спричиняють викидень. Це приклад логічної помилки, відомої як post hoc ergo propter hoc, адже позов ґрунтується виключно на тому, що викидень стався після вакцинації, без будь-яких інших доказів на підтримку. Хоча поява однієї події за іншою є суттєвою для встановлення причинно-наслідкової зв’язку між ними, цього недостатньо для встановлення однозначної причинності.
Тому для стверджень про те, що вакцини проти хвороби COVID-19 спричиняють викидні, важливо порівняти частоту викиднів у щеплених та нещеплених жінок, а потім показати, що показник значно вищий у вакцинованих, а не просто вказувати на факти викиднів у них.
Дані щодо безпеки та ефективності вакцин у вагітних жінок обмежені, оскільки клінічні випробування виключали участь вагітних. Беата Кампманн, професорка з Лондонської школи гігієни і тропічної медицини, пояснила причину цього:
«Це мало пов’язано з будь-якими проблемами вакцини — уся справа у, власне, вагітності. Викидні, передчасні пологи та мертвонародження — нещасні, але не рідкісні наслідки вагітності. Важливо підкреслити, що дотепер жодна вакцина, яка зазвичай рекомендована під час вагітності (вакцини проти правця, грипу та коклюшу), не продемонструвала збільшення частоти негативних наслідків вагітності у вакцинованих порівняно з невакцинованими. Однак, для включення вагітних жінок у випробування нових вакцин, ураховуючи ті, що спрямовані проти SARS-CoV-2, необхідні більш жорсткі спостереження під час вагітності та після пологів, щоби підтвердити, що будь-які несприятливі наслідки вагітності не пов’язані з вакцинацією».
Крім того, американський коледж акушерів і гінекологів ACOG рекомендує не відмовляти у щепленні проти COVID-19 вагітним особам, які відповідають критеріям вакцинації.
Понад 20 тисяч вагітних жінок отримали вакцину проти COVID-19 у США, і жодних негативних наслідків не було, сказав Ентоні Фочі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб США.
Ресур PolitiFact заявляє, що може пройти кілька місяців, перш ніж з’явиться більш переконлива інформація. Тим не менше, науковці впевнені, що дослідження є хорошою відправною точкою, особливо у поєднанні з даними про безпеку в інших випробуваннях та даними спостережень від у провадження вакцини на поточний момент.
ВИСНОВОК:
- Те, що викидень стався після вакцинації жінки, не означає, що його спричинило щеплення. На поточний момент наукові дані не свідчать про збільшення випадків викиднів у вагітних, які отримували вакцину проти COVID-19.
- Вакцини не перевірені спеціально щодо свого впливу на вагітних. Учені кажуть, що вакцини, імовірно, безпечні і для цієї категорії населення, але вони ще не знають напевно. Як результат, медичні експерти дають суперечливі рекомендації.
- Дані спостережень за вакцинованими вагітними і зараз виглядають оптимістично.