Завдяки виявленню все нових варіантів коронавірусу ми дуже активно просуваємось у вивченні грецької абетки. Вже дістались і літери “Омікрон” (сором’язливо перескочивши Ню). Такими темпами скоро букв не залишиться.
СУТЬ ПИТАННЯ
Вперше варіант вірусу виявили в Південній Африканській Республіці (ПАР).
Всесвітня організація охорони здоров’я визначила його “варіантом вірусу, який викликає занепокоєння” (variant of concern). Такий статус надають вірусу або варіанту вірусу, якщо в нього достатньо потенційно небезпечних характеристик. Наприклад, варіантом, що викликає занепокоєння також була “Дельта”. В Омікрона, який фігурує під кодом B.1.1.529, велика кількість мутацій в шиповидному білку і попередні дані припускають, що цей штам підвищує ризики реінфекцій.
Розберемося, що відомо про вірус, та що вченим ще необхідно з’ясувати.
Чому ця мутація виникла?
Важливо розуміти, що віруси мутують весь час. Іноді це абсолютно нічого не означає для людини, але іноді їхні мутації можуть впливати на те, як швидко ми заражаємось, як важко ми хворіємо, як легко ми передаємо інфекцію іншим. Є припущення, що мутація могла виникнути внаслідок тривалої інфекції у ВІЛ-інфікованої людини, яка не отримувала необхідну терапію. В ПАР найвищі у світі показники ВІЛ і доволі низькі показники щеплення проти коронавірусу. Це також теоретично може бути причиною мутації, як заявляв у своєму інтерв’ю представник ВООЗ в Україні доктор Ярно Хабіхт – чим повільнішими темпами йде щеплення, тим більше у вірусу шансів мутувати.
Чи правда, що вірус розповсюджується швидше за “Дельту”?
Для того, щоб розібратись в цьому питанні, нам варто згадати, що таке R0.
R0 або “Базове репродукційне число” – це показник, який розраховують, щоб зрозуміти, наскільки заразним може бути те чи інше інфекційне захворювання. Це число показує, скільки людей може заразити один інфікований, якщо ніхто не має імунітету проти хвороби. Наприклад, для кору показник R0 = 12-18. Це означає, що одна людина може заразити 12-18 інших людей. Проте, коли в країні вводять обмеження: носять маски, тримають дистанцію, скасовують масові заходи, а також вакцинуються, то вже не зовсім коректно казати про базове репродукційне число. Тоді науковці вже кажуть про ефективне репродукційне число або R_eff.
У випадку з Омікроном, за словами головної медичної консультантки санітарно-епідеміологічної служби Великої Британії докторки Сюзанни Хопкінс, цей показник становить 2. І це тривожні новини, оскільки показник понад 1 означає, що епідемія може зростати експотенціально. Для порівняння, після того, як ввели обмеження, показник R для коронавірусу вдалося понизити до показників 0.6-0.9.
Всесвітня організація охорони здоров’я дуже обережна у своїх заявах. Наразі ВООЗ стверджує, що чітких даних щодо того, чи може вірус розповсюджуватись швидше – немає і наполягає на тому, що варто почекати результати досліджень епідеміологів.
Ми розібрались, що вірус потенційно заразніший. Чи він потенційно небезпечніший?
Наразі, знову ж таки, за даними ВООЗ, спостерігається підвищення госпіталізацій в ПАР. Проте сказати остаточно, чи це через новий варіант, чи через загальне підвішення захворюваності на коронавірус – не ясно. Також немає даних, чи є якась кардинальна різниця в симптомах, які спричинює саме Омікрон.
ВООЗ нагадує, що будь-який штам коронавірусу може викликати важке захворювання чи смерть. Поки що є заява лікарки з ПАР Ангеліки Коетце. Вона стверджує, що наразі зафіксовані лише легкі симптоми. Твердження про помірність симптомів є і на сайті Департаменту здоров’я Австралії. Але загалом вибірка пацієнтів ще занадто мала, щоб робити остаточні висновки.
Чи можуть вакцини, які є в наявності, захистити мене від цього варіанту?
Здається саме це і хвилює найбільше високопосадовців та науковців. Як пише Європейська агенція з контролю та профілактики захворювань (ECDC), враховуючи всі дані про мутації, варіант, ймовірно, може частково уникати імунітету.
Тому Європейський центр з профілактики та контролю захворювань наполягає на підвищеному тестуванні та утриманні від поїздок в країни, де новий варіант вже виявлено. А таких країн поки 23, як заявила на засіданні ВООЗ епідеміолог Марія ван Керхове.
Компанії Pfizer/BioNTeck заявили Reuters, що їм потрібно десь 2 тижні, щоб оцінити ефективність своїх вакцин проти коронавірусу. А для розробки та виготовлення зміненої під новий варіант вакцини (якщо така модифікація буде необхідна), їм потрібно орієнтовно 100 днів.
Науковці обережні з заявами, але не песимістичні. Вірусолог з науково-дослідницького центру Фреда Хатчінсона Джессе Блум у своєму коментарі для Washington Post каже, що навряд інфекція повністю уникне нейтралізуючих антитіл. Як тих, що людина отримала після щеплення, так і тих, які сформувались після хвороби. Але знову ж таки, ці твердження можуть змінитися.
Що нам з цим робити?
Поки заспокоїтись та продовжувати дотримуватись нудних рекомендацій, які працюють. Тримати соціальну дистанцію, продовжувати/починати носити маски (зважаючи на ймовірно більшу заразність Омікрону), тестуватись при появі підозрілих симптомів та ізолюватись, в разі позитивного тесту чи контакту з хворою людиною. Щеплення все ще залишаються актуальними. Якщо ви маєте якісь питання щодо них, поговоріть з лікарем, якому довіряєте.
Авторка. Наталія Бушковська