Ібупрофен не провокує коронавірус. Але і не лікує.
Кілька днів тому колеги з По той бік новин вже перевіряли фейк про ібупрофен, який «заборонено» приймати при коронавірусі. Нагадаємо, фейк – це не конче неправда, зазвичай за основу береться вірогідна інформація і джерела, для правдоподібності. Тобто французький міністр справді щось казав, це правда, але те, ЩО він казав – не доведено.
І ось, сьогодні, вже нова хвиля щодо ібупрофену.
Тепер її розпочали австралійське та німецьке видання. І наші, не перевіряючи, підхопили.
ТЕЗА : ВООЗ не рекомендує вживати ібупрофен (в різних варіаціях сенсаційності).
ВЕРДИКТ: ФЕЙК
ДОКАЗИ ТА АРГУМЕНТИ:
Першоджерелом виступає єдиний австралійський сайт sciencealert.com
Який, своєю чергою, нібито посилається на Агенцію France-Press.
Хоча посилання туди не веде. На сайті France-Press ні про якого Christian Lindmeier, який би коментував ібупрофен, згадок не знайдено.
Передруковують всі видання слово в слово: “На запитання про дослідження, відповів прес-секретар ВООЗ Крістіан Ліндмейер під час прес-конференції в Женеві журналістам…(не вказується чиїм – чи видання Scsiensealert, чи Франц Пресс)
І ось тут починається тонкий момент створення фейку.
Другу частину цієї фрази таки вдалося знайти:
“Двоє людей пішли додому та ізолювалися”, – заявив представник ВООЗ Крістіан Ліндмайер під час прес-конференції в Женеві.”
А ось так виглядає ця фраза вже у переробленому вигляді:
На офіційній прес-конференції ВООЗ в Женеві Крістіана Ліндмайера не було! Ні 16 березня, ані 13.
Сайт ВООЗ (офіційний) про ibuprofen теж ні слова не говорить.
Жодних відео чи текстів від імені журналістів з цим коментарем також не знайдено.
Тобто, якщо Christian Lindmeier щось і говорив, то не про ібупрофен, не в рамках прес-конференції, неофіційно від імені ВООЗ, заявою ВООЗ це не підтверджено.
Щодо ібупрофену
Медичний портал EMCrit акумулює всі відомі клінічні прояви і протікання коронавіруса, з посиланнями: де, в якій країні, скількох пацієнтів, чим пробували лікувати.
Там великими буквами написано: «НАРАЗІ жодна Антивірусна терапія НЕ ПЕРЕВІРЕНА на людях». Зараз, паралельно з лабораторними дослідженнями іде процес всесвітнього накопичення знань і аналіз способів лікування.
Медичний журнал Ланцет, на який і посилається SiaenceAlert в своїй статті, зазначає, що значний відсоток заражених спостерігається серед хворих на гіпертонію, діабет. Які вживають спеціальні ліки. Які діють схоже з ібупрофеном. Припустили, що може існувати зв’язок з прийманням хворими ібупрофену. Лише припустили. Таких досліджень взаємозв’язку не проводилося.
Ще раз: хворі і так тяжкими хворобами частіше хворіють на тяжку форму коронавірусу і потребують у більшості випадків штучної вентиляції легень. Коронавірус – причина, а потім уже з’ясовують ібупрофеном ви лікувалися чи часником з прокладками в прополісі. І наскільки уже було слабке здоров’я на момент зараження.
Якщо почалися проблеми з диханням, то без професійної медичної допомоги вилікуватися неможливо.
UPD.
19 березня ВООЗ помітила поширення фейкової інформації щодо ібупрофену і відповіла на це красномовною інфографікою у своєму Твіттері:
“Ми нічого не рекомендували проти використання ібупрофену”
NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин” А.Романюк.