Мережею інтернет шириться сенсаційна новина: “З першого серпня в Україні зникнуть банкомати”, притомніші заголовки кажуть “можуть зникнути” або “стануть непотрібними”. Всі посилаються на зміни до Постанови НБУ, які “змусять” підприємців видавати готівку замість банкоматів. Та чи насправді це так – перевіряємо!
ТЕЗА 1: З 1 серпня 2020 року власники електронних платіжних засобів зможуть отримувати готівкові кошти з кас підприємств торгівлі, громадського харчування і послуг, які застосовують реєстратори розрахункових операцій.
ВЕРДИКТ: ФЕЙК
По-перше: пункт 9 в Положенні “Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” існує з самого дня створення, тобто з редакції від 29.12.2017.
Тобто вже понад два роки підприємство/фізична особа-підприємець, яке/яка приймає до розрахунку карти(інші електронні засоби платежу) має право за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю карти послуги з видачі готівки.
По-друге: Постановою НБУ від 7 травня 2020 року до пункту 9 вносяться зміни, але вступають в дію вони не 1 серпня (як деякі інші пункти), а через десять днів з дня опублікування Постанови. Згідно з відомостями сайту Верховної Ради України, Постанова набрала чинності 26.05.2020 року.
ТЕЗА 2: Банкомати незабаром зникнуть через непотрібність
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
В пункті 9 зазначається що ФОП “має право” видавати готівку, а не зобов’язаний це робити. Тобто навіть за наявності готівки у касі підприємство чи фізична особа-підприємець може вам відмовити. Хоч звітувати за цю операцію тепер можна в електронній формі, але все одно цю суму побачить податкова та банк. Також не слід забувати, що за обслуговування платіжних терміналів та банківських рахунків береться абонплата, часто це сума з кожної проведеної операції. Тобто отримувати безготівкові кошти підприємцям просто невигідно. А брати певну комісію за видачу готівки незаконно, тому що це вже банківська діяльність. Саме тому послуга з видачі готівки не набула популярності, хоч можлива ще з кінця 2017 року.
Водночас банкомати зобов’язані видавати готівку. За їх безперебійною роботою слідкує як сам банк-власник, так і НБУ, жорстко регулюючи їх діяльність. Тобто встановив банкомат – наповнюй його готівкою. Ось приклад, коли НБУ додатково наголошує банкам тримати банкомати повними.
В Положенні також жодним словом не згадується про обмеження чи виведення з обігу банкоматів.
Автор. Олекса Шарабура