//

Дискусія Володимира Гройсмана та Євгена Мураєва щодо бюджетної децентралізації – де правда, а де маніпуляція? – Без Брехні

Дискусія Володимира Гройсмана та Євгена Мураєва щодо бюджетної децентралізації – де правда, а де маніпуляція?

В ефірі ток-шоу «Свобода слова» на ICTV (8.07.2019) виникла дискусія між прем’єр – міністром Володимиром Гройсманом та лідером  партії «Опозиційний блок» Євгеном Мураєвим з приводу розподілу ПДФО та ефективності бюджетної децентралізації.

 

ГРОЙСМАН .ТЕЗА 1: (1:38:20) “У вас (ред. у партії Опозиційний блок) є декілька представників місцевого самоврядування, бюджети яких зросли у 4-5 разів …”

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Відповідно до інформації державного сайту “Децентралізація дає можливості” власні доходи місцевих бюджетів з 2014 по 2019 рік збільшилися майже у 4 рази (з 68,6 млрд. грн. до 267 млрд. грн).

Водночас бюджети ОТГ за підсумками першого етапу реформи децентралізації зросли в середньому у 5-7 разів.

 

 ГРОЙСМАН. ТЕЗА 2: (1:40:10) “Бюджет міста Харків зріс у 4 рази…”

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

 За даними офіційного сайту Харківської міської ради доходи бюджету міста Харкова за 2014 склали 5197,8 млн гривень, а на 2019 рік доходи визначено у сумі 15 514,0 млн гривень. Відтак, бюджет зріс майже у 3 рази (якщо порівнювати з 2015 роком, то майже у 2 рази).

 

МУРАЄВ. ТЕЗА 1: (1:41:01) “Сколько подоходного налога в городах остается?” (далі – діалог)

ГРОЙСМАН 60%

МУРАЄВ: А сколько было до децентрализации?

ГРОЙСМАН: 0

МУРАЄВ: 60 такие же и были

ГРОЙСМАН: Колега, було закріплено 75%

 

ВЕРДИКТ: ПРАВДА / (з частковою МАНІПУЛЯЦІЄЮ)

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Правдивим є твердження Володимира Гройсмана про те, що після реформи децентралізації 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) залишається в місцевих бюджетах. Це закріплено в БКУ (64 стаття). Далі, ймовірно, спікери дискутують про бюджети різних рівнів: Володимир Гройсман про бюджети районних міст та ОТГ,  Євген Мураєв про міста обласного значення.

До реформи децентралізації до обласних бюджетів потрапляло 25% ПДФО, до бюджетів міст обласного значення – 75%. Після внесення змін до Бюджетного кодексу ПДФО отримують однаково бюджети міст обласного, районного значення та об’єднаних громад.  Як зазначено на сторінці Вісника “Офіційно про податки” (офіційне видання Державної фіскальної служби України), за чинного законодавства розподіл ПДФО такий: 25% – Держбюджету, 15% – обласним бюджетам, 60% – районним бюджетам, містам обласного значення і об’єднаним територіальним громадам.

Таким чином менші міста отримують значний додатковий ресурс у вигляді 60% ПДФО. Натомість бюджети міст обласного значення 15% втрачають (60% замість 75% ПДФО).

 

МУРАЄВ. ТЕЗА 2: (2:44:31) “Основное наполнение бюджетов произошло за счет роста заработных плат”

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Одним із факторів зростання місцевих бюджетів дійсно є ріст заробітних плат, оскільки саме заробітні плати є базою нарахування ПДФО. Проте стверджувати, що це стало основою наповнення усіх бюджетів не зовсім коректно. Якщо брати до уваги бюджети ОТГ, то лише після децентралізації об’єднані громади отримали ресурс, які мають міста обласного значення, зокрема – зарахування 60% ПДФО. Тобто саме перерозподіл податкових надходжень між бюджетами мав вагомий вплив. Крім того, на місцях повністю залишаються надходження від податків: єдиного, на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності та податку на майно (нерухомість, земля, транспорт).

З 2015 року більш як на 25% зросла частка місцевих податків та зборів у власних доходах місцевих бюджетів. У плановій структурі доходів загального фонду у 2019 році 27,7% складає частка місцевих податків і зборів.

 

МУРАЄВ. ТЕЗА 3: (2:16:35) “Все, то что он говорит (ред. Гройсман), они к этому не имеют отношения. Города розвиваються вопреки … Ни одной программы поддєржки малого и среднего бизнеса”

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ / НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Можна довго сперечатися про ефективність державної підтримки регіонів, але стверджувати, що уряд не має відношення до розвитку міст – це маніпуляція.

За даними Міністерства фінансів За січень-червень поточного року до загального фонду місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) надійшло 128 807,3 млн. гривень. Міжбюджетні трансфери включають: дотації, медичну та освітню субвенцію, субвенції на соціальний захист населення.

За даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, державна підтримка місцевого та регіонального розвитку зросла у 41,5 рази.

Щодо програм підтримки малого та середнього бізнесу, то на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі є перелік програм державної підтримки бізнесу, а також зазначено банківські продукти та програми допомоги малому і середньому підприємництву.

 

Автор: Березюк Катерина

//
Exit mobile version