//

Нардеп-утікач Олександр Онищенко наманіпулював 100 млрд долларів боргів, які “набрала” Україна за президенстьку каденцію Порошенко (оновлено) – Без Брехні

Нардеп-утікач Олександр Онищенко наманіпулював 100 млрд долларів боргів, які “набрала” Україна за президенстьку каденцію Порошенко (оновлено)

Вже колишній народний депутат України восьмого скликання, який переховується від слідства закордоном Олександр Онищенко 10 серпня дав інтерв’ю телеканалу «112 Україна». Попри відповіді на питання про плани, слідство і оцінку політичної ситуації нардеп говорив про зовнішній борг України і торгівлю України з Росією. У трактуваннях нардепа-втікача вкралися помилки і відверта неправда.

 

ТЕЗА 1:«Петр Порошекно за время своей каденции набрал сумасшедшие долги. Мы уже должны, страна уже должна 100 миллиардов» (21.23)

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Державний борг – це сума зобов’язань держави із повернення отриманих та непогашених кредитів.

Кредити від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій відносяться до зовнішнього боргу. Позики від внутрішніх кредиторів і державні цінні папери належать – до внутрішнього.

Є ще гарантований державою борг. За визначенням, він — «загальна сума боргових зобов’язань суб’єктів господарювання — резидентів України щодо повернення отриманих та непогашених станом на звітну дату кредитів (позик), виконання яких забезпечено державними гарантіями». Рішення про надання підприємству державних гарантій – у компетенції Кабміну. Як і державний борг, гарантований державою борг буває зовнішнім і внутрішнім.

Статистику про обсяг державного і гарантованого державою боргів України публікує Міністерство фінансів України на власному сайті. За останніми даними, на червень 2019 року, державний борг України не перевищує 80,35 мільярдів доларів США.

Майже половину в структурі боргу становить зовнішній державний борг. Друга за вагомістю частка боргів – внутрішній державний борг. Цей вид боргу становить 29,8 мільярдів доларів.

Структура державного і гарантотваного державою боргу, в цілому, подібна на структуру боргів у часи 2010-2013 років, коли Президентом був Віктор Янукович, який мав лояльний Кабмін і парламент.

Тенденція до збільшення зовнішніх боргів присутня протягом цілого десятиліття, на яке припали президентські каденції Петра Порошенка і Віктора Януковича.

 

ТЕЗА 2: «В плане того что мы сейчас обостряем отношения с Россией. Мы прекратили все товарообороты между ними, экспорт-импорт. Тот же газ, прекращены контракты по газу» (21.31).

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА / частково МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Дані про обсяг торгівлі України із різними країнами можна дізнатися на сайті Державної служби статистики України в розділі «Зовнішньоекономічна діяльність». За цими даними, Україна не перестає торгівлю товарами і послугами із Російською Федерацією.

Після 2013 року спостерігається погіршення експорту-імпорту товарів і послуг. Для порівняння, в 2011 році обсяг торгівлі товарами був України із Росією був 49 мільярдів доларів. А за 5 років, в 2016-му, – 8,7. Не в останню чергу, це пов’язано із взаємними санкціями після окупації РФ Криму і частини територій Донецької і Луганської областей.

Торгівля газом, традиційно, – одна із пріоритетних сфер для РФ. Внаслідок дій Росії, Україна відмовилася купувати російський газ безпосередньо в Російського монополіста «Газпрому». Але до кінця 2019 року діє контракт про транзит російського газу українською газо-транспортною системою, хоча обсяги транзиту теж скорочуються. Уже є рішення міжнародних судів, які зобов’язують росіян компенсувати втрати України від зменшення транзиту. Але, росіяни затягують із виконанням цих рішень.

Українські ТОП-чиновники ведуть переговори із Росією про продовження транзиту газу українською ГТС. Але на час виходу статті інформації про позитивне для України рішення немає.

 

Автор: Олексій Півторак

 

//
Exit mobile version