//

Божена, Роза та Чеслава: як “боти-українки” поширюють пропаганду в коментарях фейсбуку – Без Брехні

Божена, Роза та Чеслава: як “боти-українки” поширюють пропаганду в коментарях фейсбуку

Регулярно з’являються повідомлення від СБУ про викриття чергової ботоферми, яка працювала на росію – поширювала якісь антиукраїнські заклики чи настрої. Буквально вчора СБУ показала таку «ферму» з Буковини, яка налічувала під 200 тисяч акаунтів. 

 

На фото зазвичай демонструють стоси сім-карток мобільних операторів, різноманітні модеми, роутери, комутатори та інше незрозуміле обладнання. Робота, мовляв, ведеться через певні програми, які керують акаунтами в соцмережах і скоординовано та масово закидають через них певне потрібне повідомлення.

Це мало що пояснює звичайному користувачу фейсбука. Ми ж вирішили показати, як саме ті боти виглядають і яку «зраду» закидають щодня. 

Отже, завдяки нашій пильній читачці були виявлені десятки акаунтів у фейсбуці нібито українських жінок та дівчат, які поширюють три-чотири однакових по суті меседжа.

Ознаками всіх несправжніх акаунтів є:

  1. Нереальне ім‘я. Програма зі створення ботів має дуже загальне уявлення про українські імена та прізвища. Головне, щоб ім’я було «слов’янське» і прізвище «українське», тобто закінчувалося на -ко або приголосну. І це виглядає дуже кумедно, наприклад, як часто ви зустрічали в Україні жінок на ім‘я: Тереза Мош, Мирослава Нахоха, Елеанора Пономаренко, Шарлота Папроцька, Аліса Транко, Божена Ткаченко, Едіта Литвинчук, Акилина Боговін, Чеслава Огар, Йосипа Юровська, Параскевія та Роза Симоненко?  
  2. Фото з чужих акаунтів. Боти намагаються імітувати справжність і тому додають навіть не одне, а серію фото. Це можуть бути фото за різні роки, часто й весільні. Але всі вони належать іншим людям. Через те, що переважна більшість цих фото вкрадені з інстаграму та тік-току, звичайний пошук гугл за зображенням не знаходить справжніх власників. Проте спеціальні програми виявляють, що фото належать дівчатам з усього світу, які раптом «стали» Акилинами та Боженами. 
  3. Дата створення акаунту. Скільки б фото не додавали до акаунту і скільки б разів не міняли головну картинку, імітуючи «дорослішання» авторки, ботів видає вік життя акаунта. Це ж стосується і репостів на сторінках – всі вони свіжі. Зазвичай акаунтам від кількох тижнів до місяців. 
  4. Місто проживання. У всіх виявлених акаунтах обов`язково стояло якесь українське місто в біографії, а у більшості навіть два: для навчання і походження. І ці міста ще більше дисонують з придуманими прізвищами та іменами. В жодного акаунта, який зображав біженку з України, не зазначене якесь польське, німецьке чи італійське місто в профілі.
  5. Підписки та друзі. Боти завбачливо не підписані один на одного, але всі дуже люблять сторінки СБУ, Юнісеф, Омбутсмена пана Лубінця, та ще декілька сторінок державних органів. Це їхні робочі сторінки, де вони пишуть коментарі і навіть імітують діалоги. Друзі ж з «живих людей» у ботів майже усі – іноземці. На українські спільноти боти майже не підписані.
  6. Коментарі на широкий загал. Боти обирають загальновідомі сторінки на кшталт СБУ чи ТСН, щоб нібито забезпечити максимальне охоплення аудиторії. Видно, що в специфіці бульбашок українського фейсбуку розробникам ботів розбиратися ніколи, інакше вони б атакували певних лідерів думок чи тематичні групи. 

 

Які теми «зради» ширять?

Всі боти поширюють короткі коментарі з «м’якою зрадою». Щоб повідомлення виглядали, ніби від справжніх українок, вони: 

Проте всі ці «патріотичні» тези потрібні лише для прикриття поширення «зради». Під виглядом обурення чи переживання за долю України пропагандисти ширять такі тези:

Тобто основні напрямки пропаганди незмінні: Росія непереможна, НАТО нас зрадило, війна вигідна для збагачення когось, пора миритися, доки росія не почала третю світову.

Ми показали лише маленьку частину щоденного впливу російських ботів на користувачів фейсбука. А таких ботів – десятки тисяч. І їх не банять, на відміну від справжніх українців, яким миттєво закидають нібито мову ворожнечі за “образу окупантів”. Закликаємо допомагати фейсбуку видаляти фальшиві акаунти: бачите подібний «патріотичний» коментар – скаржтеся на сам акаунт “авторки”, як фейковий. 

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Брехунець”

//
Exit mobile version