По гарячих слідах, ще 3 березня ми опублікували матеріал про хаос на російських пропагандистських ресурсах, з приводу, так званого «брянського походу» загону Російського добровольчого корпусу.
Але буквально протягом доби пропагандисти оговталися і включилися на повну, намагаючись вижати із ситуації всі можливі інформаційні дивіденди. Проте, як завжди не обійшлося без відвертих ляпів.
В той же час, не зважаючи на очевидні речі цих подій, визнання учасників «походу» своєї відповідальності – представники Російського добровольчого корпусу, як 3 березня, так і у подальші дні активно і відверто коментували подію. Низка українських медіа продовжують нести у ефірах не менше невігластво ніж пропагандисти з приводу прецеденту.
Про це та інші деталі – у продовженні нашого аналізу ситуації (перша частина – за посиланням: http://surl.li/fgnqs).
КЛІШЕ ПРОПАГАНДИ
Невибаглива російська пропаганда у «висвітленні» на свою користь ситуації з «брянським походом» не винайшла нічого іншого, як використати старі, замизгані, але такі зрозумілі ватній аудиторії шаблони.
Якщо жертви – то звичайно, це батько/мати трьох (чотирьох) дітей. Якщо герої – то це звичайно діти. Тому серед двох жертв «нападу дрг» виявився багатодітний «чоловік-кормілец». «Героєм», який врятував двох дівчат мужнім гаслом: «нада ідті в лес» – назначили хлопчика Федю (сподіваємося, що ім’я «героя» справжнє).
Але, що цікаво – на відміну від сюжетів про Федю, якого врятували не менш «героїчні медики», якими буквально кишить інфорпростір на болотах, сюжетів про похорон начебто вбитих чоловіків не поширюють. Лиш сьогодні «РИА Новости» опублікувало короткий відео репортаж начебто з вдовою одного із загиблих, яка їде по «дорозі смерті» (так пропаганда вже встигла охрестити шлях, де нібито були обстріляні легкові автівки і загинули цивільні), щоб покласти квіти на місце «трагедії». http://surl.li/fgnxc
Але, слід звернути увагу: жінка не у траурі – принаймні у сюжеті на ній немає чорної хустини. Крім того, вона їде з кореспондентом видання класти квіти не на могилу чоловіка, а на місце «загибелі» на дорозі. А що з похованням і могилою?
ХЛОПЧИК, ЯКОГО НАЗНАЧИЛИ ГЕРОЄМ
Щодо «героїчного хлопчика Фєді», то слід нагадати, що спершу у повідомленнях пропаганди була дівчинка, яку ранили. Потім повідомили, що вона вбита. Слідом, що таки жива – врятували медики. Далі про дівчинку забули і на перший план витягнули хлопчика, який теж був поранений, але врятував двох дівчат.
Однак пропаганда заплуталася куди ж був поранений хлопчик: були версії у стегно, у ребро, у груди. Зрештою, зупинилися на пораненні у груди – кулю витягнули медики після операції.
Але і крім цих нестиковок є ще декілька. Буквально на наступний день, тобто на ранок 4-го березня у телеграм каналах поширили дописи, що у Брянській області з’явилися вже невеликі листівки про «героїчного хлопчика Фєдю». (відповідний скріншот – під матеріалом).
Тобто, ще пообіді 3-го березня пропагандисти не мали єдиної версії про «брянські події». Версія про «Фєдю» сформувалася ближче до вечора. А вже на ранок 4-го плакати були поширені! Тобто вони пройшли шлях від ідеї, її обговорення, документування, прийняття рішення керівництвом (наприклад, області), видання відповідного розпорядження, виділення коштів, формування техзавдання, узгодження з підрядником, розробку концепції, створення дизайну, корегування, затвердження, друку і поширення. Дуже малоймовірно і схоже, що це була заготовка заздалегідь.
Друга деталь – як показують хлопчика у лікарні. У поширених сюжетах знімають з бокового ракурсу і у більшості обличчя хлопчика видно у профіль, або він його взагалі відвертає. Крім того, враховуючи кровожерливість російської пропаганди, вони б не оминули можливості показати поранення дитини – забинтовані частини тіла, наприклад. http://surl.li/fgoku
Натомість, у всіх сюжетах хлопчик щільно укритий одіялом саме по груди, ніде не видно слідів операційного втручання. Лиш в одному із сюжетів в кадр попадає крапельниця на руці. Все. Люди у білих халатах у кадрі присутні (тобто це нібито – лікарі), але ніяк не коментують ситуацію і кореспонденти не звертаються до них із таким проханням. Хоча це, як то кажуть, класика жанру.
«БРЯНСЬКИЙ ПОХІД» – КОНТРОПЕРАЦІЯ?
В перший день подій 3 березня, після того як військові Російського добровольчого корпусу взяли відповідальність на себе за проникнення у Брянську область, низка російських телеграм каналів оговталася, і почала поширювати публікації про цих людей, як про російських націоналістів, неонацистів, що продалися «київському режиму».
Однак після цієї хвилі у наступні дні пропаганда передумала і повернулася до версії «українська ДРГ». Тобто у кремлі зрозуміли, що трохи не комільфо активно педалювати, що це були саме громадяни рф. Бо це рушить одну з головних ідей бункерної диктатури про те, що вся країна у єдиному пориві підтримує кремлівську війну проти України.
Слід також наголосити, що низка українських медіа, ще 5 березня, продовжувала поширювати прямолінійно спрощену версію, що всі, наголошуємо – всі події у Брянській області – то підстава, постановка, театралізоване дійство російських спецслужб і пропаганди. І це після того, як ми писали вище, як на різних інформаційних майданчиках представники Російського добровольчого корпусу оголосили про свою відповідальність за проникнення на території рф, цілі і мету такої операції. http://surl.li/fgoqr
Більше того, була заява і українського ГУР. «Я думаю, що для тих людей, які брали сьогодні участь у заходах проти режиму Путіна на території РФ, це початок звільнення власної країни та спокутування злочинів власної держави та режиму Путіна», – заявив представник ГУР Андрій Юсов. http://surl.li/fgoup
Тобто із інформації, яка відома вже була на 5 березня (тим більше на зараз) про ситуацію з «брянським походом» можна зробити наступні висновки.
Версія перша. Цей похід був ініціативою Російського добровольчого корпусу. Бо на території України корпус виконує накази українського командування по протидії агресії армії рф в межах українських кордонів. Про дії на території рф добровольці корпусу приймають рішення самостійно, що фактично підтвердив представник ГУР.
Корпус здійсним проникнення на територію рф. Влада кремля і пропагандистська машина вимушені були оперативно реагувати. Звідси і плутанина у перші години розгортання ситуації. Далі щоб максимально знецінити прорив бойової групи і свій провал, пропаганда змінила емоційний вектор інформації створивши легенду про «хлопчика Фєдю» та його геройський вчинок.
Версія друга. Цілком вірогідно, що кремль готував самостійно провокаціюї під «чужим прапором» у форматі «терористичного акту» із захопленням заручників, шкільного автобуса і т. ін. Але похід добровольчого корпусу, якому могло бути відомо про плани кремля, спрацював як контроперація. Вона сплутала карти і пропаганда вимушена була переналаштовувати заготовки під нову ситуацію. Що не завжди вдавалося логічно. Тому спершу з’явився шкільний автобус (як заготовка), але потім цю інфу спростували. Але вдало була використана інша заготовка з листівками про «подвиг хлопчика».
Тож радимо перед тим, як робити висновки спробувати комплексно оцінити ситуацію.