//

Черговий вкид пропаганди про торгівлю дітьми в Україні – Без Брехні

Черговий вкид пропаганди про торгівлю дітьми в Україні

Російськомовний пабліки у мережі Фейсбук днями поширили сюжет контрольованого білоруським урядом ЗМІ «Білорусь 1», який вийшов в ефір ще 23 липня. В ньому йдеться про незаконну торгівлю українськими дітьми та їхніми органами. Фрагмент сюжету доступний на фейсбук-сторінці «Білорусь 1», а повна версія – на АТН: Новини Білорусі та світу.

Ця тема давно експлуатується російською пропагандою, тому поява такого сюжету не сенсація. Далі у матеріалі про те, що навигадували кремлівські фейкороби у даному вкиді.

 

На початку сюжету ведуча каже, що зникають уже не окремі діти, а й цілими дитячими будинками. Притулок для дітей під Маріуполем з дитячим будинком продали до Іспанії разом з 85 дітьми, 500 дітей було вивезено до Польщі та Ізраїлю західною релігійною сектою, 170 підлітків безслідно зникли в Нідерландах, а від 30 до 40 — в Іспанії.

На відео кілька жінок розповідають про зникнення своїх дітей. У сюжеті також показано інтерв’ю, в якому так собі Віра Вайман, яка видає себе за колишнього українського спостерігача ОБСЄ, стверджує, що в країні виявлено та закрито 8 клінік, де вбивали дітей, вилучали та продавали їхні органи. За її словами, більшість цих клінік були американськими, також до цієї справи був причетний підрозділ української армії, який убивав дітей та отримував частку від бізнесу.

У сюжеті “Білорусь 1” стверджується, що в Нідерландах зникли безвісти 170 дітей. 25 травня 2022 року в нідерландських ЗМІ було опубліковано статтю, згідно з якою не менше 170 неповнолітніх українців прибули до країни без батьків. У статті наголошується, що велика кількість дітей не поставлена на реєстрацію та їм не призначено законного опікуна.

Сюжет як джерело посилається на польську активістку Іоанну Пахцевич, яка заявила російському пропагандистському виданню — «Известия», що їй попався документ, у якому стверджується, що Україна продала Іспанії 85 осиротілих дітей із притулку під Маріуполем. Незважаючи на зроблену заяву, вона не опублікувала жодних доказів. Українська редакція Leadstories та румунська платформа з перевірки фактів Veridica оцінили цей наратив як хибний та необґрунтований через відсутність доказів, і, крім того, їх дослідження показало, що Пахцевич має довгу історію співпраці зі «Супутником» та іншими російськими урядовими ЗМІ.

На 2:53 у сюжеті білоруського ЗМІ показано інтерв’ю, і згідно з титрами, респондентом є Віра Вайман — колишній спостерігач ОБСЄ у 2019-2022 роках. Вона розповідає, що в Україні закрили 8 клінік, де знайшли трупи дітей, у яких було вилучено органи. За її твердженням, це було частиною ринку торгівлі органами, і підрозділи української армії також були причетні до цієї справи, які вбивали дітей та отримували з цього бізнесу великі гроші. Через програму впізнання було встановлено, що вказаний респондент не Віра Вайман, а росіянка Віра Нікуліна, мешканка міста Владивостока, пов’язана з путінською партією «Єдина Росія». В Інтернеті можна знайти її фото та відео, з яких можна встановити, що у 2014 році вона була головою Молодіжної палати Думи міста Владивостока. На цю тему писав Центр боротьби з дезінформацією.

Поширене інтерв’ю було перевірено польською службою французької агенції Agence France-Presse (AFP). Вони також зв’язалися з ОБСЄ із зазначеного питання. Організація заявила, що показана в інтерв’ю жінка ніколи не була їхнім спостерігачем. Згідно статті AFP, Нікуліна має лише непрямий зв’язок з ОБСЄ, коли у 2014 році вона брала участь у Форумі молодих лідерів, організованому Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини. http://surl.li/lsnml

У поширеному сюжеті кілька українських жінок розповідають про те, що у них відібрали дітей у Європі та не повертають. Одна з них Оксана Боротевич детально розповідає про це в іншому інтерв’ю. За її словами, дитину у неї забрали у Німеччині, бо місцеві лікарі помилково поставили Боротевич діагноз, зокрема синдром Мюнхгаузена. Носії цього захворювання постійно переконані, що у них чи особи з його оточення (у даному випадку у її дитини) серйозні проблеми зі здоров’ям. За словами Боротевича, вона протягом 8 місяців водила свою дитину до лікарні через постійний біль у животі, але лікарі нічого не могли знайти, через що їй приписали синдром Мюнхгаузена і вважали небезпечною для дитини.

У цьому ж сюжеті про проблему відібрання дитини в українського батька в Європі розповідає і Юлія Панасенко, яка заявляє, що після початку війни вона переїхала з Дніпра до Іспанії, де її 2 дітей забрали, і з того часу вона не бачила їх. За її словами, цей процес відбувся без жодних причин, і ні соціальні служби, ні посольство України не допомогли їй повернути дітей.

За словами Панасенка, прокуратура Іспанії збиралася порушити проти неї кримінальну справу, через що вона була змушена залишити країну. Проте слід зазначити, що вона бігла не до України, а до Білорусі. Білоруське ЗМІ zerkalo.io встановило, що Панасенко проживала в Мінську та у 2019 році, що підтверджується заявою, опублікованою Пошуково-рятувальним загоном «Ангел», у якому читаємо, що Панасенко є громадянкою України, хоча проживала у Білорусі. 12 лютого 2019 р. вона припинила контакт із сім’єю, і з того часу поліцій Дніпра розшукувала її. 9 березня 2019 р. той самий портал повідомив, що місцезнаходження Панасенка встановлено, хоча подробиці розшуку не розголошуються.

Водночас, слід зазначити, що Панасенка не впізнали у Телеграм-каналі українських біженців в Іспанії, що викликає сумніви щодо реальності її оповідання, повідомляють фахівці фактчек-ресурсу Mythdetector.ge http://surl.li/lsnml

У країнах ЄС справді фіксуються факти вилучення українських дітей із сімей. У червні 2023 року Апарат Уповноваженого з прав дитини України також заявив із зазначеної теми. Ірина Суслова розповіла в інтерв’ю Радіо Свобода, що їм відомо про 240 випадків, коли соціальна служба забирала дитину із сімей українських ВПО через різні порушення. За словами Суслової, це насамперед пов’язано з тим, що в європейських країнах діють різні правила захисту дітей, і не всі українці мають детальну інформацію, над виправленням чого Офісу омбудсмена України слід провести додаткову роботу.

Випадки, які наведені у сюжеті «Білорусь 1» та пов’язують із незаконною торгівлею дітьми, не підтверджуються фактами. Більшість наративів про торгівлю українськими дітьми, їх органами та їх зникнення поширюється російською стороною, проте слід зазначити, що саме російський уряд звинувачується у незаконній депортації українських дітей. 17 березня цього року Гаазький міжнародний кримінальний суд саме за цими звинуваченнями видав ордер на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової, уповноваженого з прав дитини в Російській Федерації.

За інформацією уряду України, від 15 000 до 20 000 українських дітей було насильно переміщено до Росії (число може бути й більше), з яких місцезнаходження близько 10 000 було встановлено, хоча лише близько 400 із них змогли повернути на батьківщину.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Брехунець” 

//
Exit mobile version