У соціальних мережах з’явилася інформація, що у чотирьох добровольців, які отримали американську вакцину проти коронавіруса, розвинувся параліч Белла.
Дійсно, в документі Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США повідомляється, що параліч Белла зареєстрований у чотирьох учасників, які отримали вакцину Pfizer-BioNTech COVID-19. Ці випадки сталися через 3, 9, 37 і 48 днів після введення препарату. Абсолютно вірно і те, що доказів, що до паралічу привела вакцинація, немає.
Однак заголовки на кшталт: Зафіксовані випадки паралічу після американської вакцини від коронавіруса – маніпулятивні і навмисно або не наміри вводять читачів в оману.
частково
ПЕРЕВІРКА
Виходячи з доступних даних, в ході 2-місячного періоду спостереження у 38 000 учасників були зареєстровані наступні побічні явища:
Випадки серйозних побічних реакцій спостерігалися у 0,0-4,6% учасників залежно від вікової групи і етапу вакцинації (частіші після прийому другої дози препарату, і частіше у більш молодих добровольців). Серед вакцинованих було зареєстровано чотири випадки паралічу Белла.
Однак спостерігається частота випадків цього захворювання в групі добровольців відповідає (і навіть нижче) очікуваної фонової частоти в популяції. Тому в даний час немає чітких підстав для формування причинно-наслідкового зв’язку, проте Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США рекомендує надалі ретельніше спостерігати випадки паралічу Белла серед більших груп населення.
Для інформації
Неврит лицьового нерва або параліч Белла – поразка лицьового нерва, що виявляється одностороннім парезом або паралічем мімічних м’язів обличчя. В результаті, в цих м’язах розвивається слабкість, яка веде до зниження (парез) або повної відсутності (параліч) мімічних рухів і появі асиметрії особи. Конкретні причини виникнення паралічу Белла як правило з’ясувати не вдається, захворювання носить сезонний характер і може виникати через переохолодження або простудних захворювань.
Прогноз невриту лицьового нерва залежить від його локалізації та наявності супутньої патології (отит, паротит, герпес). У 75% випадків відбувається повне одужання, але при тривалості захворювання більше 3-х місяців повне відновлення нерва зустрічається значно рідше.
ВИСНОВОК:
- Випадки цього захворювання були зареєстровані в ході дослідження, але доказів, що саме вакцина стала причиною хвороби немає. Щорічна захворюваність паралічем Белла становить від 15 до 20 випадків на 100 000 чоловік. При цьому на 38000 добровольців доводиться 4 випадки, що в пропорції нижче за середні показники. Виходячи з цих даних можна зробити висновок, що параліч Белла у добровольців з найбільшою ймовірністю ніяк не пов’язаний з вакциною.
Матеріал підготовлено в рамках співпраці Євразійської мережі проектів з фактчеікнгу і медіаграмотності EFMN