Тема призову українських абітурієнтів на строкову службу цього року наробила багато галасу через пандемію коронавірусу. Не всі українські ЗМІ підійшли до питання виважено. Тому на шпальтах деяких онлайн-видань і сайтів з’явилися панічні заголовки на кшталт: «Берегите детей: украинских школьников массово забирают и увозят. Что случилось», «Начинается: украинских выпускников массово забирают в армию. О вузах можно забыть». Де правда, а де маніпуляція – розбиралися надвечір.
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
ПЕРЕВІРКА
В Україні дійсно спостерігається плутанина, а точніше, правова колізія, стосовно того, коли визивати до військкоматів і кому видавати повістки. В міністерстві оборони України підтвердили, що від батьків українських абітурієнтів надходять скарги та прохання роз’яснити, чому їхніх дітей, які планують вступати до вишів, чекають у військкоматах.
Проте видання, які описують ситуацію, невиправдано використовують слова «масово». Наприклад, видання «РБК-Україна», на яке посилаються й інші сайти, не наводить цифр, статистики, які б підтвердили, чи дійсно «випускників шкіл почали масово забирати в армію замість вишів». В матеріалі описаний один випадок: юнака, який прийшов у військкомат за печаткою, відправили на медкомісію при військкоматі і вручили повістку.
Звернемося о хронології подій.
16 січня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ про призов на строкову службу чоловіків з 18 (включно) до 27 років. Тоді ж в міністерстві оборони України додали, що, обов’язковий призов – з 20 років, а з 18-ти років чоловіки зможуть вступити в ЗСУ за власним бажанням.
23 березня голова держави переніс весняний призов на літо – до кінця липня. 5 червня міністерство освіти і науки домовилося з Міноборони про те, що випускники шкіл і вищих навчальних закладів не підлягають військовому призову влітку цього року. В липні Міносвіти повторно звернулося до Генштабу про відстрочку і відомства зробили заяву.
Таким чином, рішення проблеми закріплено в законі, тобто навіть якщо військкомати в окремих містах країни порушили ці норми, їх можна оскаржити в обласній призовній комісії або в суді.