//

«Дітей масово забирають до армії» | Як ЗМІ маніпулюють темою призову і сіють паніку серед батьків – Без Брехні

«Дітей масово забирають до армії» | Як ЗМІ маніпулюють темою призову і сіють паніку серед батьків

Тема призову українських абітурієнтів на строкову службу цього року наробила багато галасу через пандемію коронавірусу. Не всі українські ЗМІ підійшли до питання виважено. Тому на шпальтах деяких онлайн-видань і сайтів з’явилися панічні заголовки на кшталт: «Берегите детей: украинских школьников массово забирают и увозят. Что случилось», «Начинается: украинских выпускников массово забирают в армию. О вузах можно забыть». Де правда, а де маніпуляція – розбиралися надвечір. 

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ПЕРЕВІРКА

В Україні дійсно спостерігається плутанина, а точніше, правова колізія, стосовно того, коли  визивати до військкоматів і кому видавати повістки. В міністерстві оборони України підтвердили, що від батьків українських абітурієнтів надходять скарги та прохання роз’яснити, чому їхніх дітей, які планують вступати до вишів, чекають у військкоматах.

Проте видання, які описують ситуацію, невиправдано використовують слова «масово». Наприклад, видання «РБК-Україна», на яке посилаються й інші сайти, не наводить цифр, статистики, які б підтвердили, чи дійсно «випускників шкіл почали масово забирати в армію замість вишів». В матеріалі описаний один випадок: юнака, який прийшов у військкомат за печаткою, відправили на медкомісію при військкоматі і вручили повістку.

Звернемося о хронології подій.

16 січня 2020 року президент  Володимир Зеленський підписав указ про призов на строкову службу чоловіків з 18 (включно) до 27 років. Тоді ж в міністерстві оборони України додали, що,  обов’язковий призов – з 20 років, а з 18-ти років чоловіки зможуть вступити в ЗСУ за власним бажанням.

23 березня голова держави переніс весняний призов на літо – до кінця липня. 5 червня міністерство освіти і науки домовилося з Міноборони про те, що випускники шкіл і вищих навчальних закладів не підлягають військовому призову влітку цього року. В липні Міносвіти повторно звернулося до Генштабу про  відстрочку і відомства зробили заяву.

Таким чином, рішення проблеми закріплено в законі, тобто навіть якщо військкомати в окремих містах країни порушили ці норми, їх можна оскаржити в обласній призовній комісії або в суді.

//
Exit mobile version