Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон спростував звинувачення Кремля у тому, що він начебто наказав президенту України Володимиру Зеленському відмовитися від мирної угоди з Росією у перші місяці повномасштабного вторгнення. Джонсон назвав ці твердження «повною нісенітницю і російською пропагандою», пише The Times. До того ж поширення такого меседжу – це вже друга хвиля цього кремлівського фейку. Про деталі – далі у матеріалі.
В останні дні росія знову підняла хвилю звинувачень у бік Бориса Джонсона, колишнього прем’єр-міністр Великої Британії, в тому, що він нібито «наклав вето на угоду», яка, за словами кремлівських очільників, призвела б до виведення російських військ в обмін на відмову Києва від прагнення вступити до НАТО і зобов’язання дотримуватися нейтралітету.
«Джонсон заборонив Києву підписувати мирну угоду з Росією за підсумками переговорів у Стамбулі наприкінці березня 2022 року і вимагав продовження військових дій проти Росії», – заявляла речниця МЗС Росії Марія Захарова. Її меседж після публічного оприлюднення активно тиражують і повторюють так звані російські медіа.
Підґрунтям для заяв кремля стали слова представника партії «Слуга народу» Давида Арахамії, який тоді був одним із переговірників від України на зустрічах у Білорусі та Туреччині з російськими офіційними особами в перші місяці війни. Арахамія, сказав українським ЗМІ, що головною метою Росії на переговорах було змусити Україну формально відмовитися від своїх амбіцій щодо членства в НАТО.
«Вони дуже сподівалися, майже до останнього, що їм вдасться дотиснути нас, щоб ми підписали угоду про нейтралітет. Для них це було найважливіше, щоб бути готовими закінчити війну. Якби ми прийняли нейтралітет і пообіцяли, що не будемо вступати до НАТО», – зазначив він.
Арахамія також повідомив, що після переговорів Джонсон порадив українському керівництву «взагалі нічого не підписувати з Росією і просто боротися». Російські офіційні особи посилаються на інтерв’ю Арахамії як на доказ того, що Україна начебто перебуває під контролем західних «ляльководів».
Джонсон відреагував на звинувачення Москви в тому, що він зірвав мирну угоду: «Це ніщо інше, як повна нісенітниця і російська пропаганда». Він також сказав, що під час дискусій із Зеленським після стамбульських переговорів був стурбований характером будь-якої потенційної угоди і пообіцяв, що Британія буде підтримувати Україну «на тисячу відсотків».
«Я був трохи стурбований на тому етапі. Я не міг уявити, якою може бути угода, і думав, що будь-яка угода з Путіним буде дуже поганою», – зазначив колишній прем’єр-міністр в інтерв’ю The Wall Street Journal.
Ці слова підтримав Арахамія, який додав, що Росія навмисно спотворила заяву Джонсона, щоб підтримати свої власні наративи про війну. За його словами, коментар політика про «просто боротьбу» був зроблений у контексті консультацій із західними союзниками України про те, як давати відсіч російській агресії. Він також наполягав на тому, що жоден західний чиновник не міг віддавати накази Зеленському.
«Ні тоді, ні зараз, ніхто з наших західних партнерів не дає Україні інструкцій, як будувати свою оборону або які політичні рішення приймати. Це суверенне право українського керівництва.
Нагадаємо, що ми вже робили спростування заяви, так званої, речниці мзс кремля захарової, про те, що нібито «колективний захід заборонив Києву підписувати мирну угоду. Насправді ж події тоді розгорталися наступним чином.
Перемовини між Україною та росією розпочалися буквально за декілька днів після повномасштабного вторгнення окупантів в Україну. Перший раунд відбувся вже 28 лютого 2022 року. http://surl.li/nrttk
Загалом було проведено чотири раунди переговорів, які тривали аж до 29 березня. Обидві сторони виходили один до одного з різними пропозиціями. Щось відкидалося, щось бралося в роботу. Але головний момент, який необхідно пам’ятати – весь цей час російські війська продовжували бойові дії.
Більше того, саме на цей період припадають чи не найзапекліші бої навколо Києва. Тобто росія, з одного боку відправляла делегатів на переговори про нібито мирні угоди і гарантії безпеки, а з іншого – всіма силами намагалася захопити столицю України, щоб реалізувати свій план. А саме – зміну влади у Києві, або принаймні створення таких умов, щоб змусити українську владу прийняти будь-які умови росії, щодо так званих, мирних переговорів.
Активні зустрічі переговорних груп тривали фактично місяць – до 29 березня. І весь цей час так званий «колективний Захід» не робив ніяких офіційних заяв, щодо заборони Україні вести такі переговори, чи не підтримку таких дій.
За цей місяць змінилася і ситуація на фронтах – з 2 квітня почалося звільнення Київщини, Чернігівщини, Сумщини. http://surl.li/npfeu. Саме тоді стали відкриватися жахливі злочини російських окупантів у Бучі, Ірпені, Гостомелі.
Проте, в онлайн форматі робота робочих груп переговорників продовжувалися до 15 квітня. 20 квітня, речник путіна дмитро пєсков заявить, що москва передала Києву «наш проєкт документа, який включає абсолютно чіткі напрацьовані формулювання». У відповідь Київ вустами члена української переговорної делегації Михайла Подоляка заявить, що «ніякого нового документа немає». http://surl.li/nrugp
Невдовзі після цього тема українсько-російських переговорів про мир зійшла нанівець. Фактично ж перший візит представників «колективного Заходу» відбувся 9 квітня – до України завітав тодішній очільник уряди Великобританії Борис Джонсон. http://surl.li/nrufk
Тобто на той момент – на час візиту Джонсона – фаза реальних переговорів (якщо з боку рф то дійсно були переговори, а не дипломатичний гачок і хитрість) вже закінчилися. Велись тільки другорядні консультації, які вже нічого не вирішували. А після оприлюднення злочинів окупантів у передмістях Києва остаточно стало зрозуміло, що ніякі «мирні угоди» кремль не цікавлять.