//

Факти про День захисту дітей у контексті безпеки у час війни – Без Брехні

Факти про День захисту дітей у контексті безпеки у час війни

1 червня міжнародна спільнота відзначає День захисту дітей, який почав відзначатися в Україні з 1998 року. Свято було засноване у 1949 році у Парижі рішенням сесії Ради Міжнародної демократичної федерації жінок. Вперше Міжнародний день захисту дітей відзначили у 1950 році в 51 країні світу. ООН підтримала цю ініціативу й оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з своїх пріоритетних напрямків. У контексті війни в Україні цей день має особливе значення.

 

За даними платформи “Діти війни”, станом на 30 травня 2023 року, внаслідок військової агресії РФ в Україні загинули щонайменше 483 дитини, 989 – були поранені, 394 – вважаються зниклими безвісти.

За офіційними даними, станом на травень понад 1,25 мільйона дітей внутрішньо переміщені по території країни, понад 500 тисяч – перебувають за кордоном, а 19 тисяч – незаконно депортовані до Росії.

Щодо самого свята то вже у 1959 році з’явилася Декларація прав дитини від ООН, яка проголошувала рівні права дітей у сфері виховання, освіти, соціального забезпечення, фізичного і духовного розвитку незалежно від кольору шкіри, національної належності, громадського походження, майнового стану та іншого. Декларація закликає батьків, громадські організації, уряди визнати права дітей і сприяти їх здійсненню.

Також існувала Женевська декларація прав дитини 1924 року. Ці декларації носили лише декларативний та рекомендаційний характер, а для захисту і забезпечення прав дитини необхідні були конкретні закони й міжнародні договори. Тоді й постало питання щодо законодавства стосовно прав дітей.

20 листопада 1989 року Генеральною асамблеєю ООН була прийнята Конвенція про права дитини, яка вважається світовою конституцією для дітей. Україна ратифікувала конвенцію 27 вересня 1991 року, й відтоді цей документ є частиною національного законодавства.

В Україні наприкінці XX століття встановлення свята ініціювало Міністерство у справах сім’ї та молоді — орган, який у 2010 році реорганізували у Міністерство освіти і науки, молоді та спорту. Також започаткування свята підтримав Всеукраїнський комітет захисту дітей, Національний фонд соціального захисту матерів і дітей “Україна — дітям” та інші громадські організації. 30 травня 1998 року другий президент України Леонід Кучма підписав указ про святкування Дня захисту дітей.

Як роз’яснюють юристи, основним міжнародним документом, в якому викладені права дитини, є Конвенція ООН про права дитини. В українському законодавстві правовими документами, які регулюють це питання, є Конституція, Сімейний кодекс, Закон “Про охорону дитинства” та Цивільний кодекс. Дитиною є особа віком до 18 років, малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років.

У загальному розумінні порушенням прав дітей є обмеження їх у правах та можливостях, які надаються їм державою від народження для нормального й всебічного розвитку та формування особистості. У ширшому значенні також відносять порушення прав, що захищені нормами Законів України “Про охорону дитинства”, “Про попередження насильства у сім’ї”, “Про освіту”, Конвенцією про права дитини.

Зокрема в Конвенції про права дитини передбачено, що кожна дитина має право на:

Міжнародний день дітей має свій прапор – зелене тло, на якому схематично зображено земну кулю та 5 різнокольорових людських фігурок. Земна куля символізує наш спільний дім, а її синій колір говорить про мир та єдність, яких ми можемо досягти, якщо ставимося один до одного з розумінням та любов’ю. Зелений колір – колір гармонії, свіжості та родючості. Різнокольорові людські фігурки символізують толерантність до різних рас та їх різноманітності. Синя фігурка на прапорі – символ Бога, котрий любить усіх однаково.

//
Exit mobile version