В останні місяці групи російських хакерів почали приділяти особливу увагу Великій Британії – про це у своїй промові на конференції CyberUK у Белфасті заявить міністр у справах кабінету міністрів Британії Олівер Дауден,. Він представить нові заходи щодо підтримки підприємств, які “перебувають на передньому краї нашого кіберзахисту”. http://surl.li/aabgc
Дауден також оголосить про плани встановлення цільових показників кіберстійкості для критично важливих секторів, які мають бути досягнуті протягом двох років. Окрім того, він оголосить про включення підприємств приватного сектору, що працюють з критично важливою інфраструктурою, у сферу дії правил стійкості.
“Саме ці компанії відповідають за функціонування нашої країни. За те, щоб у країні горіло світло… Наше загальне процвітання залежить від того, наскільки серйозно вони ставляться до власної безпеки”, – скаже він.
Разом з тим, Національний центр кібербезпеки (NCSC) Британії випустить офіційне попередження про загрозу для критично важливих підприємств. Посадовці рекомендуватимуть організаціям, наприклад, тим, які забезпечують енерго- та водопостачання країни, “діяти негайно”, щоб захистити себе від кіберзагрози.
NCSC, що є частиною британського агентства кібер- та розвідки GCHQ, вважає, що хакерські групи, які часто симпатизують вторгненню Росії в Україну, мають ідеологічне підґрунтя. У попередженні відзначать, що ці групи є непередбачуваними, оскільки вони “не схильні до формального державного контролю”.
“Деякі з них заявили про бажання досягти більш руйнівного та деструктивного впливу на західну критично важливу національну інфраструктуру, у тому числі у Великій Британії. Ми очікуємо, що ці групи будуть шукати можливості для такого впливу, особливо якщо системи погано захищені”, – буде сказано у повідомленні NCSC.
Кібербезпекою занепокоєні і у Європі. Європейська комісія оголосила про план протидії зростаючим загрозам для кібербезпеки вартістю 1,1 мільярда євро, підкресливши все більше занепокоєння з приводу серії гучних хакерських атак.
Для швидкого та ефективного виявлення основних кіберзагроз Єврокомісія пропонує створити “Європейський кіберщит” – загальноєвропейську інфраструктуру, що складається з національних і транскордонних оперативних центрів безпеки (SOC) по всьому ЄС.
Це організації, на які покладено завдання виявляти кіберзагрози і реагувати на них. Вони використовуватимуть найсучасніші технології, такі як штучний інтелект (ШІ) і передовий аналіз даних, для виявлення і своєчасного попередження про кіберзагрози та інциденти на транскордонному рівні. Своєю чергою, органи влади і відповідні організації зможуть більш ефективно і оперативно реагувати на серйозні інциденти.
Ці центри можуть запрацювати на початку 2024 року. На підготовчому етапі створення “Європейського кіберщита” у квітні 2023 року Комісія в рамках програми “Цифрова Європа” відібрала три консорціуми транскордонних оперативних центрів безпеки (SOC), що об’єднують державні органи з 17 країн-членів ЄС та Ісландії.
Механізм реагування на кібернетичні надзвичайні ситуації перевірятиме організації в таких критично важливих секторах, як охорона здоров’я, транспорт та енергетика, на предмет потенційної вразливості.
План також передбачає створення Резерву кібербезпеки ЄС, що складається зі служб реагування на інциденти, які втручатимуться на прохання країни або установи ЄС у разі значного або масштабного інциденту в сфері кібербезпеки.
Загальний бюджет усіх заходів, передбачених Актом ЄС про кіберсолідарність, становить 1,1 мільярда євро, з яких близько 2/3 буде профінансовано Євросоюзом через програму “Цифрова Європа”.