Наприкінці минулого місяця чиновники США та Європейського Союзу обмінялися інформацією про заборонені технології вартістю у мільйони доларів, які потрапляють на територію Росії в обхід санкцій. Посадовці податкових і торговельних органів відзначили різке зростання обсягів продажу мікросхем та інших електронних компонентів до Росії через Вірменію, Казахстан та інші країни. Про це повідомляє New York Times. http://surl.li/bvcyi
За їхніми даними, РФ змогла отримати особливо чутливі категорії мікросхем та інших електронних пристроїв, які, на їхню думку, є критично важливими для розробки зброї, в тому числі російських крилатих ракет, якими Росія атакує Україну.
Після різкого падіння одразу після вторгнення в Україну російський імпорт мікросхем знову почав зростати, особливо з Китаю. За даними аналітичного центру Silverado Policy Accelerator, імпорт у період із жовтня по січень щомісяця становив 50% і більше середнього довоєнного рівня.
Як зазначає видання, американські та європейські чиновники дедалі більше занепокоєні тим, що Росія отримує американські та європейські товари через Вірменію, Казахстан та інші країни Центральної Азії.
В одному документі з печаткою Бюро промисловості та безпеки США йдеться, що 2022 року Вірменія імпортувала зі США чіпів та процесорів на 515% більше, а з Євросоюзу — на 212% більше, ніж 2021 року. У документі зазначається, що тоді Вірменія експортувала до Росії 97% тієї ж продукції.
В іншому документі Бюро промисловості та безпеки визначило вісім категорій мікросхем та компонентів, які вважаються критично важливими для розробки російської зброї, які були виявлені в одній із моделей російської крилатої ракети Х-101.
“Є певні райони світу, які використовуються для постачання цих товарів до Росії. Це проблема, на якій ми зосереджені”, – зазначив представник міністерства торгівлі США Метью Аксельрод.
Крім того Spiegel дає інформацію про те, що сусідні з РФ країни купують дедалі більше німецьких товарів і, ймовірно, обходячи західні санкції, продають їх Москві. http://surl.li/lljnf
В матеріалі йдеться, зокрема, про Вірменію, яка протягом двох років в чотири рази збільшила свій експорт до Росії приблизно до 2,5 мільярдів доларів.
Крім традиційних фруктів і горіхів, а також вина і коньяку торгової марки “Арарат” за останній рік Вірменія почала експортувати високотехнологічні і промислові товари усіх видів.
У 2022 році Вірменія поставила російським клієнтам електронного обладнання на 460 мільйонів доларів. Продажі техніки зросли з 14 млн доларів до 158 млн доларів. У грудні експортні доходи німецьких компаній від вірменського бізнесу були на 287% вищими за середній показник за 2018-2020 роки.
Окрім Вірменії, Казахстан також почав купувати більше німецьких товарів. Експортні доходи німецьких компаній зросли на 210% порівняно із середнім показником за 2018–2020 роки. У Киргизстані приріст становить аж 1157%.
Зміни в торговельних потоках настільки масштабні, що аналітики Європейського банку реконструкції (ЄБРР) говорять про “Євразійський обхідний шлях”.
Представники німецького бізнесу зазначають, що торговий бум можна пояснити й іншими факторами. Зокрема, до вторгнення багато німецьких компаній використовували Росію як центр збуту, звідки товари доставляли в Єреван і Астану. Оскільки через санкції це вже неможливо, поставки здійснюються напряму в ці країни. Також у Вірменії і Казахстані збільшується кількість потенційних клієнтів через велику кількість мігрантів з Росії.