Улюбленим прийомом роспропаганди ще з радянських часів є риторика «сам дурак», коли в чомусь жахливому, що вчинила Росія, звинувачують опонента. І чим зухвалішою є брехня, тим більша ймовірність, що вона вплине на довірливих читачів. Адже “не може ж Росія так відверто брехати” (насправді може). Так було з Азовом, який нібито зруйнував Маріуполь, хоча ні авіації, ні артилерії у підрозділу не було. Так було з Бучею, де відвернути брехню про інсценування зухвало озвучували Небензя та Лавров прямо в очі «міжнародним партнерам».
Так само і цього разу, щоб прикрити свої нелюдські умови утримання наших полонених, росіяни запустили фейк, використавши справжні фото.
На одному з відверто антиукраїнських ТГ каналів зʼявилося фото вкрай виснаженого чоловіка з підписом, що він нібито два роки переховувався в підземеллях Азовсталі і харчувався лише щурами та водою з каналізації.
https://archive.ph/9QUy3
Тобто росіяни кажуть правду: це українець і він такий худий від недоїдання. Але брешуть в головному: його два роки морили голодом росіяни у своєму полоні.
Фейкарі настільки не старалися, що навіть не прибрали з фотографій емблему українського проєкту з обміну полоненими «Хочу жить». На каналі цього проєкту є правдиве пояснення такого жахливого стану чоловіка. На фото: Роман Васильович Горілик, старший контролер КПП з охорони Чорнобильської АЕС. Його разом з іншими нацгвардійцями, що охороняли АЕС, росіяни захопили та вивезли в Білорусь ще в березні 2022 року. З того часу його утримували в полоні в типових для Росії нелюдських умовах.
В коментарях до фейку одразу вказали на те, що це полонений, але росіяни намагалися виправдатися, що він хворий на туберкульоз, рак, СНІД – будь-що, аби не визнавати що – це результат катування голодом в російській вʼязниці. Та ми щоразу, бачачи відео та фото з обміну, переконуємося, що всі українські полонені мають виснаження та сліди катувань. Є чимало фотодоказів з українськими військовими після полону, які не відрізняються від фото змучених полонених з німецьких концтаборів другої світової війни.
Хоч цей фейк швидко і легко викривається, проте кілька сотень переглядів він отримав. І звісно ж росіяни охочіше повірять у версію про Азовця, тому доводиться спростовувати навіть такі очевидні фейки, щоб пошук видавав не лише брехню.