В соціальних мережах в чергове активно поширюють допис про те, що під час “іспанського грипу” маски носили лише раби й обслуга. Для наочності додали й фото на якому нібито вони в маска, а от люди високого статусу без них. Подібні вкиди вже мали місце на початку пандемії коронавіурсу. Новий-старий вкид розкручує тему “теорії змови”. Ми розібралися звідки ця світлина й що не так з дописом до неї.
МЕСЕДЖ: “1918 год. Как и сейчас в масках только обслуга/раби”
СПРОСТУВАННЯ:
Пандемія “іспанського грипу” датується 1918-1920 роками. Від хвороби у світі загинуло приблизно 50 мільйонів людей. “Іспанський грип” мав високий рівень смертності серед здорових людей віком від 15 до 34 років.
Фотографія справжня й зберігається в Державному архіві Нового Південного Уельсу (NSW State Archives). Вона датується квітнем 1919 року. На світлині зображені медичні працівники під час пандемії “іспанського грипу” в Австралії.
Маски були одним із основних способів захисту не тільки для лікарів, адже, на той момент, не існувало ліків або вакцини, яка б змогла подолати хворобу, а кількість хворих постійно зростала. Люди носити маски й в повсякденному житті незалежно від їх статусу.
ВИСНОВОК:
- Отже, фото справжнє, але допис є неправдивим й маніпулятивним. Починаючи з історичних деталей і закінчуючи підтекстом.
- По-перше, фотографію зроблено не в Іспанії в 1918 році, а у квітні 1919 в Австралії.
- По-друге, на фото не раби, як їх охрестив автор допису, а медики, які на той час намагалися врятувати життя людям навіть попри відсутність вакцини, новітнього обладнання та швидке поширення хвороби.
- В дописі також проводять паралель з пандемією коронавірусу наголошуючи, що маски є непотрібними та навіть ганебними. Акцент переноситься на рабів, бо це натяк на теорію змови про маски-намордники, які придумали начебто масони. Зараз, такі теорії є найпоширенішими в соціальних мережах. Однак, при пандемії “іспанського грипу” маски використовували незалежно від статусу, а за для того, що збільшити шанс не захворіти. На поточний момент, маски є одним з комплексних заходів для зменшення поширення хвороби.
Авторка: Вероніка Хорольська