У західних областях України, зокрема у волинських і рівненських телеграм-каналах поширюють повідомлення про те, що начебто створили бот, який в реальному часі відображає, де роздають повістки. Пропагандистська лякалка направлена не те, щоб дискредитувати процес мобілізація в Україні. Чому це фейк – далі у матеріалі.
«Створили бот, який відображає де саме в вашому місті вручають повістки в режимі реального часу», – такий меседж поширили у соцмережах.
Після повідомлення публікують список міст з посиланнями на так званих чат-ботів.
Якщо перейти за пропонованим посиланням для Волинської області то виявиться, що воно веде не на новостворений бот, а на існуючий телеграм-канал «Труха Луцьк», для Рівненської області – «Рівне Труха». Інформації про те, де ж роздають повістки та ще й в режимі реального часу, там немає. Очевидно, що таким нечесним методом адміністратори набирають нових підписників.
Фейкороби вкотре скористалися «гарячою» темою, яка викликає чималий суспільний інтерес. Адже усім відомо, що в Україні триває мобілізація і повістки зобов’язують чоловіків з’явитися до місцевих центрів комплектування і соціальної підтримки. Існують випадки, коли чоловіки, панічно боячись вручення повісток, справді читають подібні повідомлення і цікавляться, де ж зараз роздають повістки, аби оминути ці місця. Цим і скористалися маніпулятори, аби розкрутити свою мережу телеграм-каналів.
Проте відображати в реальному часі інформацію, де їх роздають – неможливо, адже працівники військкоматів не викладають свої маршрути у загальний доступ. Повістки можуть вручати на вулицях, блокпостах, громадських місцях. У Законі України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» не вказано, в якому місці можуть вручати повістку, тому визначеного списку немає.
Адміни телеграм-каналів інколи можуть публікувати відео, яке надіслали підписники, яким вдалося стати свідками вручення повісток у певному місті. Проте такі відео не мають масового характеру, вони одиничні і трапляються не часто.
ВИСНОВОК
- Повідомлення про те, що у Telegram створили бот, який відображає, де саме в вашому місті вручають повістки в режимі реального часу – ФЕЙК! Маніпулятори скористалися суспільно важливою темою, аби збільшити кількість підписників для інших телеграм-каналів.