Пропаганда ворога продовжує використовувати тему мобілізації в Україні для пропаганди та ІПСО. Нещодавно саме для цих цілей було розповсюджено інформацію про нібито створений під Одесою концтабір.
Провокаційне повідомлення активно поширили топові російські так звані медіа, так інформаційні ресурси окупантів на тимчасово окупованих українських територіях.
Але «новина» була подана зі слів так званого «голови адміністрації Снігурівського району» Юрія Барбашова. Публікація має декілька меседжів, які особливо привертають до себе увагу:
-
під Одесою створено концтабір;
-
саме в Миколаївській, Одеській та Херсонській областях зараз набрала розмаху насильницька мобілізація;
-
людей буквально викрадають на вулицях, а тих, хто не хоче воювати зі своїми російськими братами, увʼязнюють.
ХТО ТАКИЙ БАРБАШОВ
Перш за все треба зазначити, що автор висловлювань – відкритий колаборант. Згідно з інформацією Центру журналістських розслідувань http://surl.li/frqxz Юрій Барбашов – уродженець Миколаєва 1975 року народження.
У 2014 вважався одним з лідерів проросійського руху в місті. Після розгону “антимайдану” втік до окупованого Луганська. На початку 2021 року брав участь у мінських перемовинах, представляючи псевдореспубліку. Як перемовник кілька разів зривав зустрічі, не приходячи на них. На початку 2011 року фігурував у кримінальній справі за зберігання коноплі. За це його оштрафували на 340 гривень і надали категорію профілактичного обліку – “наркомани”. У 2017 році Сватівський районний суд Луганської області почав розглядати кримінальну справу з обвинувачення Юрія Барбашова у створенні терористичної організації. В серпні російські загарбники призначили Барбашова гауляйтером Снігурівської міської територіальної громади Баштанського району Миколаївської області. Зараз переховується від правосуддя в рф. Сама інформація розповсюджена виданням “Форпост”, що базується в окупованому Севастополі, в рубриці “новоросія”.
МЕСЕДЖ 1. «ПІД ОДЕСОЮ СТВОРЕНО КОНЦТАБІР»
Це ствердження є абсолютною брехнею та не має жодної підстави. По-перше, немає жодної вказівки, де саме на території області знаходиться щось подібне. Тобто, це огульне ствердження, яке неможливо перевірити за місцем.По-друге, у складі Державної пенітенціарної служби України немає такого закладу як концтабір. В установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, розташованих на території, що контролюється українською владою, дійсно можуть утримуватися громадяни, що ухиляються від мобілізації. Проте вони там утримуються виключно за рішенням суду, а суд не може відправити людину до того закладу, що не існує в законодавчому полі.
МЕСЕДЖ 2: «САМЕ В МИКОЛАЇВСЬКІЙ, ОДЕСЬКІЙ ТА ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ ЗАРАЗ НАБРАЛА РОЗМАХУ НАСИЛЬНИЦЬКА МОБІЛІЗАЦІЯ».
Це ствердження не має підстав. Президент України видав Указ “Про загальну мобілізацію” http://surl.li/frrfg, затверджений Законом України від 3 березня 2022 року N 2105-IX з внесеними змінами від 6 лютого 2023 року N 59/2023. У ньму зокрема йдеться про наступне:
- Оголосити та провести загальну мобілізацію (далі – мобілізація).
2. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Тобто по всій території України. Під час воєнного стану інформація щодо мобілізації є секретною, тому неможливо з офіційних джерел дізнатися, з якого регіону було мобілізовано ту чи іншу кількість людей. Акцентування уваги на тому, що саме в Миколаївській, Одеській та Херсонській областях є розмах мобілізації – це типовий наратив російської пропаганди, який не має нічого спільного з дійсністю.
МЕСЕДЖ 3: «ЛЮДЕЙ БУКВАЛЬНО ВИКРАДАЮТЬ НА ВУЛИЦЯХ, А ТИХ, ХТО НЕ ХОЧЕ ВОЮВАТИ ЗІ СВОЇМИ РОСІЙСЬКИМИ БРАТАМИ, УВʼЯЗНЮЮТЬ”.
В Україні існує адміністративна відповідальність за ухилення від мобілізації ст.210 КУПАП http://surl.li/hwct; ст. 211 КУПАП зіпсування військово-облікових документів чи втрата їх з необережності; ст. 336 ККУ кримінальна відповідальність http://surl.li/hwct за ухилення від мобілізації, в якій прописано: «Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Суб’єктом злочину, передбаченого статтею 336 КК України, виступає військовозобов’язана особа, якщо їй належним чином повідомили у встановленому законом порядку про обов’язок явки на загальну мобілізацію до призовної ділянки певного центру комплектування та соціальної підтримки, а особа ухилилася від призову на військову службу під час мобілізації».
Тобто на досудовому етапі слідства така людина може утримуватися в слідчому ізоляторі або після вироку суду в установах виконання покарань.
В умовах воєнного стану в Україні ускладнено доступ до судових реєстрів. На етапі перевірки інформації ми змогли знайти лише два прецеденти в Одеській області покарання за ухилення від мобілізації. http://surl.li/frrkj
Згідно з вироком суду у цих справах запобіжний захід не обирався, тобто до вироку суду людина не мала обмеження волі. В обох випадках суд призначив покарання у виді позбавлення волі строком на два роки, проте особи були звільнені від відбування покарання з випробувальним іспитовим строком один рік.
Тобто не може йтись про «хватають» та «ув’язнюють». Мобілізація відбувається на підставі закону, а якщо людина коїть неправомірні дії, у томі числі пов’язані з ухилянням від призову, то до нього застосовуються заходи в межах законодавства.
ВИСНОВКИ
Ця публікація є фейком і не має нічого спільного з реальним становищем справ.
Вона спрямована на підживлювання масштабного наративу ворожої пропаганди про те, що нібито бійці ЗСУ кидають позиції, нікому воювати та нема кого мобілізувати. Тобто автори вдаються до прямої пропаганди, яка направлена на підрив обороноздатності України.
Матеріал підготовлено ресурсом “Інтент” http://surl.li/ftenn в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації