Днями російські та білоруські новинні сміттярки почали розповсюджувати фейки про те, що країни ЄС ніби то мають депортувати українських чоловіків-біженців для служби в ЗСУ.
В своїх фейках росіяни посилались на чиновників з країн Балтії, зокрема мера латвійського міста Лієпая Гунарса Ансіньша. І навіть надали скрін, де він на своїй сторінці ніби то призиває допомогти Україна в її боротьбі та «облегчить возвращение призывников в Украину на воинский долг».
Чому це фейк – далі у матеріалі.
Вкид підкріплюється документами – нібито від послів України у Литві і Латвії, зміст яких однаковий і закликає осіб, яким адресовані листи посприяти у виявленні і направленні в Україні чоловіків від 18 до 65 років.
Але, якщо ввести в пошукову систему мережі Facebook відповідний запит на ім’я мера міста Лієпая латвійською мовою, то одним з перших дописів буде якраз спростування цього фейку — http://surl.li/eowmj від самого чиновника. Ось що конкретно пояснює пан Ансіньша:
«!! Підтверджую, що це фейкові новини, будь ласка, будьте обережні і не ставайте жертвою пропаганди! Такі оманливі електронні листи з адреси consul_lv@mfa-ua.info отримали і працівники Лієпаї. Нагадую, що офіційні електронні листи ніколи не закінчуються на info чи щось подібне, натомість мають закінчення. lv, gov.ua тощо», — пояснює мер.
Тобто сам мер викрив фейковий вкид, та ще й вказав на одну з ключових помилок його авторів – неправильну електронну адресу нібито послів.
Інша важлива помилка російських пропагандистів фейкотворців полягає в тому, що обмеження на виїзд за кордон з України під час воєнного стану мають чоловіки віком до 60 років. Ті хто старші – можуть спокійно виїхати за кордон, бо військовозобов’язаними в Україні є чоловіки до 60 років, а не до 65 – як на це натякає фейковий лист. (відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» № 2232 http://surl.li/ppuk).
Слід зауважити, що в окремих телеграм-каналах та колонках звинуватили в таких діях і Болгарію, посилаючись на президента цієї країни, який був офіційно нібито проти відправки озброєння Києву — http://surl.li/eowyq.
Але по-перше немає жодних офіційних заяв уряду Болгарії депортувати українських біженців. По-друге, як вже стало відомо з розслідування видання Welt, не публічно Болгарія надавала величезну військову допомогу Україні у перший період війни. http://surl.li/epahr
Даний вкид ймовірно є частиною масштабної ІПСО, як розгорнулася останнім часом, по дискредитації процесу мобілізації в Україні, демонізації її, поширення страху і паніки серед громадян держави на тлі начебто репресивних дій української влади по проведенню мобілізаційних заходів. Бо протягом декількох тижнів січня смітниковими телеграм-канали активно поширюються відео на фото матеріали, де чоловіків начебто примусово забирають до воєнкоматів. Частина з цих поширень є відвертими фейками, частина – маніпуляції, викривлення реальних ситуації.
Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”