Не зважаючи на те, що Угорщина є членом ЄС, її очільники, як то прем’єр Орбан, глава МЗС Сіярто відверто грають на руку кремля, блокуючи значну частину ініціатив Європейського союзу щодо допомоги Україні. У своїх запереченнях угорські керманичи керуються вже засмальцьованим меседжем про нібито утиски закарпатських угорців в Україні. Зрозуміло, що це лише привід.
Проте, російська пропаганда усіляко підігріває цей меседж, породжуючи нові і нові фейки та вкиди. Так днями, у месенджерах було поширено черговий – про нібито мінування кордону з боку України між Угорщиною. Про деталі фейку – далі у матеріалі.
Фейк було поширено у форматі відео. На його розповсюдження звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації. http://surl.li/nliiv
Характерною особливістю вкиду є те, що у відео до глядачів звертається військовий – хлопець відносно молодого віку. Він говорить доброю українською мовою.
Військовий повідомляє, що він нібито родом з Мукачева і у березні 2022 року добровольцем пішов на фронт, та і досі воює в одному з бойових підрозділів на передовій.
Далі, військовий висловлює нібито піклування про своїх земляків і говорить, що «ми отримали наказ» – тобто його підрозділ – замінувати кордон між Україною та Угорщиною. Тому він вирішив попередити земляків, бо йому не байдужа їх доля, не ходити у певних районах прикордоння, аби не наражатися на небезпеку.
Цю інформацію вже спростувала Державна прикордонна служба України, яка у своєму телеграм каналі повідомила наступне:
«У мережі почало з’являтися відео, де особа у військовій формі із закритим обличчям називає себе військовослужбовцем ЗСУ, заявляє, що отримала наказ на мінування територій біля кордону з Угорщиною. На різних пабліках це відео поширюється з тезами, що мінування здійснюється для зупинки порушників кордону або угорських військ. Інформація про мінування кордону з Угорщиною не відповідає дійсності і є фейком». http://surl.li/nlilo
Із свого боку хочемо звернути своїх читачів на низку деталей у цьому відео. Вони б допомогли вам викрити що це фейк, навіть у разі того, аби Прикордонна служба не опублікувала спростування. До того ж, ці деталі, які є характерними для подібних вкидів, допоможуть вам у майбутньому верифікувати такі відео як фейк і не попадати у капкан російської брехні. Тож варто звернути увагу на наступне:
– «військовий» говорить, що він і досі воює в одному з бойових підрозділів на передовій, проте передова знаходиться в іншому боці України на сході, а не біля західних кордонів. Тож, як підрозділ, який воює на сході отримав завдання мінувати кордон на заході?
– облаштування кордону – це компетенція Державної прикордонної служби. Тому звичайний підрозділ ЗСУ, Національної гвардії і т.ін. не має компетенції на таку діяльність. Хіба, що підрозділ буде придано прикордонникам для посилення. Але про це військовий не повідомляє.
– «військовий» не говорить який саме підрозділ в якому він служить, своє звання та прізвище. Це можна було б розглядати як засекреченість персональної інформації. Проте, це суперечить суті заяви, а саме – розголошення бойового завдання, яке відповідно є важливішою військовою секретною інформацією, бо видає «теоретичному противнику» райони мінування. А це вже військовий злочин.
– «військовий» на початку відео повідомляє про те, що він сам з цих країв. Для чого ця інформація? Якоїсь цінності для безпеки земляків вона не несе. Але має маніпулятивну мету. Іншими словами хлопець говорить, вмовляв, вірте мені, я ж тутешній, свій, я піклуюся про вас, бо сам звідси родом. Це створює ауру довіри до його заяви.
– ми не бачимо на відео ні звання «військового», ні хто його уповноважив, ні його кваліфікації. Тому постає питання у компетентності цієї людини робити такі заяви, чи взагалі – оперувати такою інформацією.
– форма військового викликає великий сумнів, що він в ній був на передку. Вона чиста. На «військовому» лише натяк на присутність амуніції – плитоноска, накладний підсумок для апетчки – але вона пуста. Також відсутнє інше військове знаряддя.
– заяву такого рівня про мінування кордону, як правило не робить невідомий військовий, невідомо підрозділу, звання і не визначеної компетенції. Як парафія офіційних органів влади, місцевих військових адміністрацій, військового командування.
– у України з Угорщиною хоч і напружені стосунки (з вини самої Угорщини). Проте, Угорщина є членом НАТО та ЄС. Між двома країнами є протиріччя, проте вони не торкаються територіальних питань, військових суперечок. Тож, мінування кордону з боку України, яке нічим не виправдане буде розцінюватися і в НАТО, і в ЄС як не дружній акт. А це не в інтересах України.
Тож, навіть без заяви Державної прикордонної служби за вище вказаними ознаками це відео – фейк.