//

Фейк про неіснуючий наказ про запровадження «Промови переможця» для військовослужбовців ТрО – Без Брехні

Фейк про неіснуючий наказ про запровадження «Промови переможця» для військовослужбовців ТрО

Російські пропагандисти не втомлюються створювати нові фейкові документи, що нібито стосуються ЗСУ. Проте цього разу, бажаючи приписати українській армії хибну мотивацію, вони заплутали самих себе. Наші колеги із ресурсу Gwara Media http://surl.li/fifko розплутували чергове «псевдорозпорядження» від Головнокомандувача Збройних сил України — читайте у матеріалі.

 

ЩО НЕ ТАК У ПУБЛІКАЦІЇ ПРО НАКАЗ

У Мережі активно поширилася новина про появу нового мотиваційного гасла для Сил територіальної оборони Збройних Сил України. Згідно з повідомленням, до 10 березня у підрозділах ТрО мають запровадити обов’язкове виконання «Промови переможця» для підняття бойового духу.  http://surl.li/fleqv

Як доказ правдивості новини, надаються фото з нібито скан-копією наказу Сергія Собко начальника штабу, заступника командувача Сил територіальної оборони ЗСУ.

При  аналізі виявилося чимало перекручених згадок цього повідомлення саме у російських ЗМІ та проросійських Telegram-каналах. Всі вони датуються ранком 5 березня або ж пізніше. http://surl.li/flerl

Проте вдалось знайти джерело, де інформація про «Промову переможця» була поширена ще 4 березня. Розміщена ця публікація у каналі журналіста Володимира Бойко. http://surl.li/flesg

Інформацію Володимир Бойко нібито отримав від Генштабу ЗСУ, адже саме на нього він посилається, пояснюючи нововведення:

«Як з’ясували в Генштабі, українські війська відступають через відсутність патріотизму та недостатню психологічну стійкість особового складу», — йдеться у повідомленні.

Прикметно, що цій новині не повірили навіть читачі каналу. Бойко, аби захистити власну версію, додав у коментарях ще більше «реальних подробиць».

Так у своєму дописі він повідомляє, що наказ стосується усіх підрозділів ТрО. А вже у коментарях дописує: наказ надіслано військовим частинам у Бахмут, а цю «новацію» спочатку вирішили спробувати в ОТУ «Соледар».

Варто звернути увагу і на відео, яке Володимир Бойко поширив як доказ правдивості своїх слів. Це відео розміщене в Youtube 25 листопада 2022 року, тож ніяк не може стосуватися наказу, який нібито вводиться в дію 10 березня 2023 року.

Варто додати: виголошувати подібні гасла військовослужбовцям української армії не заборонено. Проте і про масовий характер таких заходів інформації немає.

ФЕЙКОВА АНАЛОГІЯ З ПРОМОВОЮ ГІТЛЕРА

Слід зауважити, що російські так звані медіа, поширили інформацію, що нібито «українська промова переможця» подібна по змісту до промови, яку виголошував Гітлер, коли радянські війська були «на підступах до Берліна».

Остання промова Адольфа Гітлера на радіо транслювалась 30 січня 1945 року. В цей період радянські війська перейшли до контрнаступу й вибили нацистів з частини Польщі. http://surl.li/flfgv

Попередня промова Гітлер пролунала 22 липня 1944 року. Тоді союзні війська рушили у напрямку Парижу. В цій розмові фюрер не робив закликів боротись понад усе. http://surl.li/flfgz

Отже, за критеріями російського ЗМІ, «Промова переможця» мусить нагадувати промову Гітлера від 30 січня 1945 року. http://surl.li/flfhd

І хоча тоді Гітлер дійсно закликав боротися до останнього, немає ознак подібності з текстом, який намагаються прирівняти до тексту української промови.

ФАЛЬСИФІКАТ У ДОКУМЕНТІ

Якщо говорити про сам документ, то він не відповідає правилам ведення розпорядчої документації.

Порівнявши наказ із даними Збірника уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, затвердженого Нормативно-методичною комісією Укрдержархіву, було знайдено ряд суттєвих відмінностей. http://surl.li/flevw

Наприклад, у тексті документу вказано «на виконання розпорядження… від 26 січня 2023». Вочевидь, тут мала йти мова  про 10 березня 2023 року, адже саме про цю дату пишуть пропагандисти. Натомість нижче в наказі бачимо 10 березня 2022 року.

Про фейковість документа також свідчить відсутність обов’язкових елементів, таких як дата, номер документа та його назва у стислому форматі.

Згідно з уніфікованою формою, наказ має містити констатуючу та розпорядчу частину. Крім того, інформацію про додатки зазвичай розміщують після підпису уповноваженої особи.

Слід звернути увагу, що в даному документі є напис: «До Програми, ТП 7-00(03).01» — це підводить до думки про посібники. Згодом ми дійсно знайшли такий номер 7-00(03).01 — він має інше маркування, але той самий набір цифр. http://surl.li/flexa

Номер відповідає військовому посібнику, розробленому в Центрі оперативних стандартів і методики підготовки Збройних сил України спільно з Головним управлінням підготовки ЗСУ.

Є цікави момент із маркуванням «ТП». http://surl.li/flexi. Ця абревіатура маркує збірник нормативів з бойової підготовки для спеціалістів та підрозділів артилерії. Тобто, мова зовсім не про ТрО

Крім того, у тексті фекового документа присутні стилістичні та орфографічні помилки. До прикладу, після голосної зі звуком «і/и» варто писати «й» або «та», в жодному разі не «і».

ВИСНОВОК

Всі ці факти підтверджують недостовірність наданої інформації. Немає жодних підстав вважати, що в українські військові підрозділи ТрО надходив такий наказ.

Крім того, намір підняти моральний дух військових сам по собі не дискредитує керівництво. Проте, його обґрунтування відверто пропагандистське.  

Враховуючи україномовне першоджерело новини, закликаємо вас аналізувати та перевіряти будь-яку інформацію — навіть якщо вона поширена «патріотичним» каналом. Саме це може вберегти від впливу дезінформації.

Ще по темі:

//
Exit mobile version