Російська пропаганда днями розігнала чергову фейк-лякалку за підписом ДСНС України. Вірусне повідомлення від нібито Державної служби надзвичайних ситуацій почали отримувати українці через месенджери, електронні листи. Повідомлення містило інформації про нібито заплановану евакуацію з зв’язку з начебто ураженням першого енергоблоку Хмельницької АЕС. Одразу заспокоїмо читачів – з енергоблоком все добре, а повідомлення – фейк. Деталі – далі у матеріалі.
Фейкове вірусне повідомлення, яке почали днями отримувати українці містить наступний текст (далі дослівно із дотриманням орфографії повідомлення):
«Державна служба України з надзвичайних ситуацій Надсилає Вам посилання на завантаження електронного плану евакуації мешканців, наразі ворожим авіаударом уражено 1 блок Хмельницької АЕС, у разі оголошення евакуації прохання слідувати бомбосховищам та місцям евакуації зазначених у плані евакуації».
Далі лист містить посилання, за яким, як пишуть фейкороби, завантажується план евакуації. Проте, не варто відкривати посилання чи переходити по ньому, бо посилання містить ознаки недостовірності і шахрайства – перед нібито літерами «dsnsgovua» є ще одне слово, яке й може бути «ключем» шахрайського лінку.
Крім того слід звернути увагу і на деталі самого тексту. Як бачимо, текст повідомлення містить численні ознаки автоматично перекладу з іншої мови (скоріш за все – з російської). А саме:
– повідомлення «написано» одним реченням, через коми хоча за змістом розділяється як мінімум на два речення;
– в середині речень є великі літери, які з’являються при некоректному автоматичному перекладі;
– некоректно використано словосполучення «електронного плану евакуації». Питання – це «електронний план», чи все ж таки «план евакуації». Коректніше «плану евакуації і електронній версії/форматі».
У повідомленні вказано, що лист надіслано «відділом оповіщення населення». Але у структурі ДСНС на сайті служби такий відділ відсутній. До того ж телефон у повідомленні не належить міфічному «відділу оповіщення населення» – це телефонЇ/факс для отримання вхідної кореспонденції. http://surl.li/ppnge
До того ж зміст повідомлення не містить конкретики про регіони евакуації, час можливого отримання попередження, ступінь радіаційної загрози, попередні рекомендації щодо дій громадян.
А от що в реальності є – то це повідомлення на тому ж сайті ДСНС про те, що така розсилка – фейк і шахрайство. http://surl.li/ppnhj
До того ж, як правило, про такі інциденти повідомляється на офіційному державному і міжнародному рівні. Офіційні звернення уповноважених осіб держави на поточний час відсутні.
І навіть на сайті МАГАТЕ крайнє повідомлення, яке стосується України датується 19 січня і містить інформацію про чергове мінування окупантами буферної зони ЗАЕС. http://surl.li/ppniy