Днями telegram-сміттярки розповсюдили текст про те, що нібито Володимир Зеленський веде перемовини про повернення біженців, а Німеччина, Польща та країни Балтії не реагують, та про те, що нібито ці країни планують самі використовувати українців для власної безпеки – як мобілізаційний резерв. Проте, цей текст є цілковитим фейком.
Текст вкиду можна демонструвати як навчальний посібник із розпізнавання фейків.
Вказане джерело інформації – Туреччина. Не якась особа, яка представляє офіційний інститут, не пресслужба цього інституту, а вся Туреччина. Схоже, країна була обрана напередодні переговорів путіна та Ердогана. Країна не може бути джерелом інформації, а тим більше щось повідомляти.
Президент України Володимир Зеленський веде переговори з Німеччиною. Знов-таки Президент може вести переговори не з країною, а з представниками цієї країни. Для цього треба було хоча б вигадати таку особу чи осіб. Таке завдання для придністровських пропагандистів виявилося надто важким і вони продовжили використовувати географічні назви. Це ж стосується країн Балтії та Польщі, які також зазначаються у повідомленні.
Предмет нібито переговорів також не витримує жодної критики. По-перше, пропагандисти вигадали, що йдеться про тих українських біженців, які мають право служити у ЗСУ, а не тих, хто підпадає під мобілізацію. Вони не спромоглися не лише вивчити українське законодавство, а навіть загуглити. В Україні дуже вузьке коло громадян не має права служити. По-друге, українські громадяни перебувають за кордоном через законодавство країн, у яких вони знаходяться. Отже, для повернення когось необхідно змінювати законодавство, тобто, переговори мають вестись із парламентами чи політичними силами, що практично неможливо.
Такий підхід до фейку говорить про те, що пропагандисти думають критеріями росії – авторитарної держави, де цар може щось вирішувати одноосібно.
ВИСНОВОК
- Текст викиду – суцільний фейк. Очевидно, що він спрямований на підтримку старого наративу про те, що в Україні нібито нікому захищати Батьківщину. Стан справ на фронті свідчить про інше.
- Другий меседж фейку про те, що якісь країни будують плани щодо використання українців для власного мобілізаційного резерву, також абсурдний. Пропагандисти не спромоглися подумати про те, що названі країни – члени НАТО, тобто мають професійну армію і не мають потреби в мобілізаційному резерві у поняттях рф, тим більше з громадян іншої країни.
- Варто зазначити, що фейк говорить про те, що старі методички пропагандистів працюють, і кремлівські посіпаки, як і раніше, зацікавлені підтримувати міф, пов’язаний з нібито обмеженістю людських резервів в Україні.
Матеріал підготовлено виданням «Інтент» і рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації