//

Фейк про те, що ЗСУ отримали партію зіпсованих боєприпасів – Без Брехні

Фейк про те, що ЗСУ отримали партію зіпсованих боєприпасів

Телеграм-канал «Слово наемника» 24 лютого повідомив своїм читачам про зіпсоване та непридатне до використання озброєння, що постачають Україні партнери.

Цю інформацію пропагандисти подають ґрунтуючись на нібито заяві Юрія Мадяра, командира 28-ої окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу. «Це заржавіле залізо неможливо використовувати за призначенням», — нібито заявив командир 28-ої ОМБ журналістам.

Зауважимо: за даними цього ж проросійського телеграм-каналу, у 2021 році Литва надала Україні зіпсовану зброю. Це призвело до перевірок Збройних сил України для визначення «масштабів литовської диверсії».

Ми перевірили поширену фейкоробами інформацію й з’ясували: вона є цілковитою брехнею. Що саме не так з цією новиною – далі у матеріалі.

 

Ця новина активно шириться проросійськими ЗМІ та телеграм-каналами. Деякі публікації містять фото. Враховуючи, що низка каналів відштовхується саме від фото, або воно є ключовим, то варто було перевірити саме зображення. Зворотній пошук дає можливість з’ясувати, що насправді деякі фото, використані в дописі про зіпсовану допомогу, вперше були опубліковані у жовтні 2014 року в матеріалі про утилізацію зіпсованих боєприпасів.

Фото з патронами ми знайшли на форумі про пакування боєприпасів, його 2 лютого 2012 року поширив користувач на ім’я «Старина Шульц». Тож маємо констатувати, що у використанні ілюстрацій у вкиді використані фото, які не належать подіям сьогоднішнього дня. Тому у цій частині інфа – неправда.

Щодо заяви Юрія Мадяра, то командир 28 ОМБр, за інформацією російської пропаганди, повідомив журналістам, що надані боєприпаси не придатні до використання. Проте жодного посилання на журналістський матеріал із подібними заявами Юрія Мадяра нам знайти не вдалося.

Натомість ми з’ясували, що раніше проросійські ЗМІ та телеграм-канали вже поширювали фейки про військовослужбовця. Так 5 лютого «Readovka» та низка інших росЗМІ звинуватили Юрія Мадяра у підготовці до застосування заборонених хімічних боєприпасів.

Звертаємо вашу увагу: до свого допису фейкороби додали посилання на відео з телеграм-каналу Роберта Бровді на позивний «Мадяр», який очолює підрозділ аеророзвідки «Птахи Мадяра».

Ймовірно, російські пропагандисти сплутали Юрія з Робертом через те, що телеграм-канал Роберта має назву МАДЯР.  Зі свого боку Роберт Бродві надав спростування інформації про хімічну зброю. Ще раз наголошуємо: Роберт Бровді на позивний «Мадяр» та Юрій Мадяр, про якого йдеться в новині, — це різні люди.

Щодо інформації фейкоробів про постачання Литвою Україні боєприпасів низької якості у 2021 році.

У 2021 році Литва, за даними, що нам вдалося знайти, взагалі не передавала Україні боєприпасів. Тоді йшлося про передання бронежилетів та балістичних поясів. Про це 8 грудня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив у Twitter.

Міністр зауважив, що передача спорядження відбулась під час його візиту до Києва в межах попередньо досягнутих домовленостей. «Боротьба України — це також боротьба Литви», — написав він. Анушаускас також заявив, що незвичайне нарощування військ Росії біля кордонів створює для України серйозну військову загрозу. «Ми не можемо ігнорувати це», — наголосив міністр.

Всього Литва планувала передати Збройним силам України 490 бронежилетів на суму понад 617 тисяч євро і стільки ж балістичних поясів на понад 59 тисяч євро, пише видання DIENA.lt.

Якраз 8 грудня передали першу частину військової допомоги. Ці дані підтверджують, що надана фейкоробами новина лише з першого погляду має змістовні докази. Насправді всі вони є вигадками, покликаними дискредитувати становище української армії та допомогу партнерів.

ВИСНОВОК

 

Матеріал підготовлено виданням Gwara Media gwaramedia в рамках ініціативи “Мережа проектів з протидії дезінформації” #gwaramedia #перевірка

//
Exit mobile version