Днями російські топ-пропагандистські видання на чолі з «РІА Новини» опублікувало статтю про акції протестів, що відбуваються у Франції. «РИА Новости» пише, що в учасників протесту може бути зброя, яку Захід надав Україні. Стаття посилається на французьке видання Agoravox. Чому це фейк – далі у матеріалі.
«Сьогодні в контексті конфлікту в Україні та безконтрольного обігу зброї, спрямованого НАТО у «допомогу» Україні, існує ризик, що вона буде використана під час безладів у Франції», — йдеться у статті.
Автор статті Agoravox зазначає, що західна зброя, призначена для використання в конфлікті в Україні, давно з’явилася на європейських чорних ринках, і не виключено, що не лише українські кулемети, а й протитанкові ракетні системи Javelin та зенітні ракетні комплекси Stinger скоро опиняться в руках протестувальників. .
Поширена в російських ЗМІ інформація про те, що відправлена в Україну Заходом зброя потрапляє на чорний ринок, а також може опинитися в руках протестувальників у Франції, ґрунтуються на матеріалах Agoravox.
Стаття під заголовком «Чи з’явиться зброя НАТО, передана Україні, під час заворушень у Франції?» – дійсно було опубліковано на французькому порталі Agoravox. Але Agoravox це портал, який є прикладом громадянської журналістики та дозволяє непрофесійним журналістам публікувати свої тексти.
Автором згаданої статті на Agoravox вказано Патріса Браво. Зазначене посилання є головною сторінкою Observateur Continental, і в тій же статті, що опублікована на тому ж сайті, автором вказано не Патріс Браво, а П’єр Дюваль. Отже, незрозуміло, хто конкретно є автором статті.
Будь-яка людина може опублікувати статтю на Agoravox, і за цим процесом спостерігають модератори-добровольці, а не редактори. Модератором може стати кожен, хто опублікує на сайті щонайменше 4 статті.
Правила модерації опубліковані на сайті Agoravox, де пишеться про таке: http://surl.li/lwjco
- Agoravox – це платформа, яка пропонує зареєстрованим редакторам можливість безкоштовно публікувати статті та відео.
- З 2012 року команда Agoravox не здійснює жодного контролю над статтями та відео, запропонованими до публікації редакторами.
- Змістом та публікацією статей та відео керують автори та редактори статей.
Таким чином, за матеріали, опубліковані на Agoravox, відповідальність несе Observateur Continental. Безпосередньо щодо Observateur Continental то у 2020 році писало видання EU Disinfo Lab, що видання поширює дезінформацію, пов’язану з Ковідом. В результаті вивчення сайту EU Disinfo Lab з’ясували, що два інформаційних портали oneworld.press і observeurcontinental.fr приховують свій зв’язок з інформаційним агентством Inforos. А Inforos, згідно з звітом Washington Post, пов’язаний із російською військовою розвідкою (ГРУ). Про це повідомляють фахівці видання Mythdetector.ge. http://surl.li/lwjds
Французький портал Conspiracy Watch називає Observateur Continental «сайтом анонімної дезінформації, пов’язаним з Росією».
ВИСНОВОК
Публікація, яку передрукували російські топові видання – є фейком, бо не містить жодного доказового факту, а лише думку автора, яка не ґрунтується ні на яких матеріал розслідувань.
Сайт публікує матеріали анонімного характеру, тому з великою долею вірогідності він є в обоймі російських пропагандистів, як канал вкиду.
Російська пропаганда давно використовую спосіб втягування інформації в інфорпростір, через публікацію потрібних меседжів у «західній пресі» з подальшим її копірайтом. Таким чином пропагандисти знімають з себе відповідальність як з першоджерела поширення.