Не встигла влягтися хвиля обговорення з приводу скандального «доопрацьованого» ролика про кандидата в президенти Володимира Зеленського, де його збиває вантажівка, як в соціальних мережа поширилася інформація іншого ґатунку. Ніби то, вантажівка на змонтованому відео – це КамаАЗ, який належить АТ «Мосводоканал» (одній з найбільших компаній у РФ, яка займається водопостачанням та водовідведенням у Московському регіоні) і тому це відео – змонтоване «рукою Москви». Використавши методику перевірки аналітичного ресурсу Белінгкет, який став широко відомим завдяки унікальному і визнаному у світі розслідуванню катастрофи Боингу рейсу МН17, «БезБ» перевірив три ключові інформаційні меседжи, що сформувались навколо «удосконаленого» ролику про Зеленського.
Меседж 1: Автівка у відео – КамАЗ?
Вердикт: ПРАВДА
Докази і аргументи:
Перш ніж розпочати дослідження, слід наголосити, що за основу взята методологія співставлення і порівняння «ключів» – характерних ознак, деталей об’єкта, які є знаковими і надають йому оригінальних рис.
Форма капоту. Характерною особливістю вантажних автомобілів марки КамАЗ з часів її заснування ще у далекому 1976 році була, так звана, «безкапотна» форма кабіни водія. В іншому варіанті таку конфігурацію ще називали «кабіна з прямим капотом». При співставленні скріншоту з відео, де зафіксовано передок кабіни, з оригінальним фото вантажівки КамАЗ, вантажівка з ролика має аналогічні обриси капоту.
Кольорове маркування кабіни, позначки серії і специфікації. Іншою особливістю автівок КамАЗ останніх серій – є характерний базовий помаранчевий колір, в які вифарбовують вироби. Крім того, на боковій проекції кабіни наносять яскраво-жовту смугу, що також стало особливістю нового покоління техніки Камського автозаводу.
До того ж, у верхньому кутку бокової проекції кабіни, біля основи дзеркала на всіх КамАЗах встановлюється помітна біло-чорна смуга з певною конфігурацією цифр. Як зазначає виробник, за цифрами можна з’ясувати серію та специфікацію автівки. Таке маркування є тільки на камській техніці. Присутнє воно, так само як і яскраво-жовта смуга і на вантажівці з відео.
Ребра жорсткості та кольорове маркування кузова. Для КамАЗів останніх років випуску характерні верикально-діаганальні ребра жорсткості кузова, а в основі передостаннього – невеликі горизонтальні ребра. Їх малюнок з вантажівки з відео співпадає з відповідним малюнком на оригінальних фото. Аналогічною характерною ознакою (як і на кабіні) є яскраво-жовта смуга вздовж нижньої частини кузова. В цій прикметі також маємо співпадіння з оригіналом.
Форма бокового вікна. Бокове вікно КамАЗів – як і будь-якої вантажівки іншої марки – має свою особливу форму. Як видно з малюнку, при співставленні вікна автівки з ролику, з оригінальними фото важковиків таких брендів як Урал, МАЗ, КрАЗ, IVECO і КамАЗ співпадіння спостерігається тільки з КамАЗом.
Виходячи з аналізу вищевказаних ключів-деталей, можна зробити висновок, що вантажівка з відео з кандидатом в президенти Володимиром Зеленським є КамАЗом.
Меседж 2: Автівка у відео належить АТ «Мосводоканал»?
Вердикт: НЕПРАВДА
Докази і аргументи:
Такий висновок був зроблений на основі співставлення ознак автівки з відео, а саме – помаранчевого кольору вантажівки з яскраво-жовтою боковою смугою – з фото, де на передньому плані виконує певні роботи працівник АТ «Мосводоканал» (судячи з напису на спецодягу), а на задньому стоїть КамАЗ. Проте, це не відповідає дійсності.
По-перше. Як видно з серії оригінальних фото різної техніки, яка належить АТ «Мосводоканал», базовим кольором підприємства є яскраво-жовтий. Крім того, автівки та інші спеціальні машини маркується такими «фірменими» позначками як: напис «Мосводоканал» на передку, логотип на боковій проекції або одночасно двома цими позначками.
По-друге. Є випадки – і це видно на наступній серії оригінальних фото, коли техніка, і зокрема КамАЗи, АТ «Мосводоканал» не перефарбовує в яскраво-жовтий колір. Але, не зважаючи на це, на них все одно наносяться характерний напис і логотип.
А як ми бачимо, на автівці з відео відсутній логотип на боковій проекції кабіни (хоча вона і зберігає помаранчевий колір).
Крім того – і це ми з’ясували при опрацюванні першого меседжу – характерна яскраво-жовта смуга з боку кабіни і кузова є характерною ознакою марки КамАЗ, а не АТ «Мосводоканал».
Тому можна зробити висновок, що КамАЗ із змонтованого відео не належить АТ «Мосводоканал».
Меседж 3: Якщо на фото автівка «Мосводоканала», то відео змонтовано «рукою Кремля».
Вердикт: МАНІПУЛЯЦІЯ
Докази і аргументи:
В дослідженні попереднього меседжу було встановлено, що КамАЗ у перемонтованому відео з Володимиром Зеленським не належить АТ «Мосводоканал». Вже цей аргумент спростовую меседж про приналежність скандального ролику «російським авторам». Хоча слід наголосити на тому, що така логіка є суто маніпулятивною – немає прямого причинно-наслідкового зв’язку з приналежністю «автівки-вбивці» до тої чи іншої російської організації і можливістю участі авторів з теренів північного сусіда.
Враховуючи рівень сучасних технологій, доступність фото і відео матеріалів, подібне відео географічно може бути змонтоване в будь-якій країні світу – як в Канаді, Бразилії, Зімбабве, Австралії і Таїланді, так і в тій же Росії і…в Україні.
Автор: Олександр Довгодько
Технічний експерт-консультант: Павло Банніков (FactCheck.KZ)