//

ФЕЙК про заборону книг Булгакова і Акуніна | Де бреше кремлівська пропаганда і представники «п’ятої колони» в Україні – Без Брехні

ФЕЙК про заборону книг Булгакова і Акуніна | Де бреше кремлівська пропаганда і представники «п’ятої колони» в Україні

Роспропаганді лише дай привід, а вона вже сама прикрасить і рознесе новину в українському медіапросторі на свою користь. Сергій Олійник, начальник управління дозвільної процедури та контролю за розповсюдженням видавничої продукції Держкомтелерадіо, 23 січня 2021 року дав інтерв’ю інформаційному агентству «Укрінформ». Інтерв’ю щодо імпорту книг з Росії та заборону на деякі книги, викликало справжній БУМ! В мережі Facebook та смітниковх медіа за допомогою павутини псевдоекспертів  поширився фейк про заборону книг «російських класиків» в Україні. Інтернет-видання «Страна.ua» 1 лютого 2021 року інформувало, що «до ввезення в Україну заборонені видані в Росії книги «Майстер і Маргарита» Булгакова, книги Бориса Акуніна про Ераста Фандоріна і деякі інші». Чому це черговий фейк кремлівської пропаганди розберемо на прикладі меседжу «Страна.ua».

 

МЕСЕДЖ 1: «Днями чиновник Держтелерадіо вибухнув одкровеннями про те, на якій підставі він забороняє книги, що ввозяться з Росії. Як виявилося, українські цензори на свій особистий розсуд вирішують, які книги − пропаганда, а які ні. Так, в країну, по суті, заборонено ввозити книги Бориса Акуніна від будь-яких видавництв і деякі видання культового роману киянина Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита».

В перелік видавничої продукції держави-агресора, на ввезення якої надано відмови у видачі дозволів згідно з Держкомтелерадіо входить Михайло Булгакова «Майстер і Маргарита» у видавництві ТОВ «Видавничої Групи «Азбука-Аттікус» та лише дві книги Бориса Акуніна «История Российского государства. От истоков до монгольского нашествия. Часть Европы» та «История Российского государства. Ордынский период. Часть Азии».

Сергій Олійник, стверджує, що «Майстер і Маргарита» ТОВ «Видавничої Групи «Азбука-Аттікус» потрапило в вищезгаданий Перелік через те, що «у передмові до книги Михайла Булгакова «Мастер и Маргарита» згадуються представники російського кіно (режисер Юрій Кара, актори Валентин Гафт та Микола Бурляєв), які за публічну підтримку військової інтервенції в Україну внесені до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці». Сергій Руденко, український публіцист і тележурналіст, вказує на своїй сторінці у мережі Facebook, що «Майстер і Маргарита» Булгакова в українських інтернет-крамницях станом на вечір 31 січня 2021 року є» та доступні у продажу в Україні.

«Страна.ua» наголошує, що «Держтелерадіо також заборонило до ввезення всі книги Акуніна про історію Росії». Сергій Олійник щодо двох вищезгаданих книг Бориса Акуніна про історію Росії зазначив, що «причина в тім, що ці книги транслюють суто імперський погляд на історію і рясніють різноманітними історичними міфами. І взагалі у творчості Григорія Шалвовича (справжнє ім’я Акуніна) був період, коли він дивився на історію «тюрми народів» через рожеві окуляри».

Борис Акунін на сайті Міжнародного проекту «Сноб» про другу частину серії «Історії Російської держави» вказує, що «вона художня. У «історичному» томі − тільки сухі факти; в «художньому» − фантазування навколо цих фактів. З якою книги починати, белетристичній або документальної неважливо. Хтось спочатку прочитає повісті, а потім захоче дізнатися, що в них казка, а що правда». Держтелерадіо заборонило лише два томи про історію Росії, а інші сім томів з цієї серії не заборонені.

Щодо серії детективів про Ераста Фандоріна «Страна.ua», вказує, що «Олійник на підставі своїх особистих цензурних трактувань приймає рішення про заборону цілого літературного твору (і навіть не окремих його видань)». Але Олійник висловлює свою особисту думку про Фандоріна та у переліку видавничої продукції держави-агресора серії книг про Фандоріна не має. Тому, російська пропаганда лише розганяє невдоволення та аргументує їх вигаданими недофактами.

 

МЕСЕДЖ 2: «Наприклад, книгу письменниці Єлизавети Дворецької «Ольга, княгиня військової удачі» не пустили в Україну через епіграф: «Про Росію з любов’ю». Де в українському законодавстві сказано, що Росію не можна любити − питання відкрите. Кілька видань заборонили до ввезення через посилання на сторінки видавництв Вконтакте або на Яндексі (якими нормами закону це заборонено?)»

Олійник стверджує, що епіграф «О России с любовью» на обкладинці книги звучить, як знущання над українцями, особливо у світлі повідомлень про бойові втрати від російської зброї на сході нашої країни, але «Страна.ua» вважає це не важливим. Також згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту» від 08.12.2016 забороняється популяризації або пропаганди держави-агресора та її органів влади, представників органів влади держави-агресора та їхніх дій, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України.

«Страна.ua» у меседжі питає «якими нормами закону заборонено ввезення через посилання на сторінки видавництв Вконтакте або на Яндексі?»

Олійник вказує, що «Експертною радою визнано, що не підлягають ввезенню в Україну, 18 видань через те, що, розмістивши на своїх сторінках відповідні посилання, вони заохочують читачів до користування соціальною мережею ВКонтакте та порталом Yandex.ru, а також популяризують російські видавництва «Эксмо» і «АСТ». Ці інтернет-ресурси широко залучені в інформаційній війні проти України і через них здійснюється рекрутинг найманців для участі у бойових діях проти нашої країни на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Крім того, зазначені соцмережа, портал та видавництва відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України перебувають під дією санкцій». Згідно з указом від 15 травня 2017 року було введено у дію рішення РНБО «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». До санкційного списку потрапили російські соцмережі «ВКонтакте» та «Однокласники», інтернет-портал «Яндекс» і поштовий сервіс Mail.ru.

Отже, заборона вищезазначених книг прямо пов’язана з законодавством через популяризацію та пропаганду держави-агресора та порушення рішення щодо ввезенню в Україну книг, розмістивши посилання на своїх сторінках, які знаходяться під санкціями.

 

Авторка: Каріна Богодьорова

//
Exit mobile version