//

ФЕЙК пропаганди про те, що у Польщі відкрито вербують військових для служби в Україні на танках Leopard 2 – Без Брехні

ФЕЙК пропаганди про те, що у Польщі відкрито вербують військових для служби в Україні на танках Leopard 2

Ми вже неодноразово наголошували, що тема дискредитації Польщі і україно-польських відносин – чи одна з топових у російської пропаганди. Так днями поширився черговий вкид про те, що у Польщі розгорнута відкрита агітаційна компанія по вербуванню військових для служби в Україні на танках Леопард, які Польща та інші країни Європи передають для потреб ЗСУ. Деталі фейку – далі у матеріалі.

 

Першоджерелом вкиду став російський телеграм-канал «Позывной Брюс» пропагандиста – «военкора» Симонова. Він опублікував  відеоролик, нібито знятий на станції варшавського метро Centrum де на інформаційно-рекламному моніторі на платформі розміщена відповідна агітація.

Вкид підхопили і активно поширили російські так звані топ-медіа. Так «Московський комсомолец» опублікував новину під заголовком «В Польше набирают экипажи для «украинских» танков Leopard из местных жителей».

А у самому матеріалі описується наступне: «Власти Польши пытаются набрать экипажи для поставляемых Украине немецких танков Leopard из местных жителей». Вкид поширила і «Lenta.ru», а також білоруське пропагандистське  видання «Беларусь сегодня». Тобто все у кращих традиціях вірусного фейку.

Натомість офіційні представники різних установ Польщі, спростували наявність такого плакату. До викриття долучилися і журналісти.

Польське видання Eski Warszawa звернулося до Міністерства національної оборони, представники якого рішуче заперечують тезу про існування подібного банеру:. http://surl.li/erpiy

«Ми заперечуємо, що Міністерство національної оборони проводить рекламну кампанію зі словами: «Стань солдатом Республіки. Стань на захист правдивих польських земель. Станьте танкістом Leopard. Захищати Польщу в Україні». Це ще один приклад фейкових новин, які є частиною дезінформаційної діяльності, яка поширюється особливо в соціальних мережах. Польща дарує Україні обладнання та боєприпаси, зазначили у міністерстві.

Наявність подібних плакатів у метро також спростував представник компанії Ströer Media, яка відповідає за рекламу на станціях. Редакція Eski Warszawa звернулася з цього приводу до представників Metro Warszawskie. Там також заявили, що таке оголошення не розміщували, про що повідомив прес-секретар Metro Warszawskie.

Журналісти ще одного польського видання «Belsat» перевірили ще наочно, чи справді є такий банер у варшавському метро. На записі зі станції Centrum банер і рекламний екран видно з першого перону (східного, з вулиці Маршалковської). http://surl.li/erpne

Така конфігурація інформаційних табло зустрічається лише при вході на станцію з т. зв Patelni – проїзди під перехрестям вулиць Marszałkowska та Aleje Jerozolimskie.

На задньому плані відео від Telegram «Позивной Брюс» видно вітрини торгових пасажів – включно з інформацією про розпродажі в магазині секонд-хенду – він там працює. Той самий рекламний банер, журналісти «Belsat» сфотографували 2 лютого 2023 року. Секонд-хенд на балконі зараз закритий, що свідчить про те, що відео, яке використане на фейковому відео зроблено у інший час, а не зараз.

На підтвердження цієї версії є ще одна деталь. У відеороліку Симонова поруч із плакатом, що закликає «захистити Польщу в Україні», розміщений рекламний постер книги Тесс Геррітсен «Секрет, який я не відкрию». Що цікаво, польський переклад цього роману вийшов у видавництві Albatros у жовтні 2017 року. http://surl.li/ernkm.

Цілком ймовірно, що і реальний ролик, який був використаний для створення фейку був знятий у часовий проміжок 2017-2018 року.

ВИСНОВОК

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань” 

//
Exit mobile version