//

Фейк та маніпуляція про підручник «Географії» з картою Птолемея, на яких позначена Україна як держава – Без Брехні

Фейк та маніпуляція про підручник «Географії» з картою Птолемея, на яких позначена Україна як держава

Медіа рф та проросійські ресурси постійно звертаються до теми української історії та української освіти. Основна мета таких публікацій – якщо не довести, то принаймні надати видимості науковості відверто шовіністичній тезі путіна, що немає такої нації, як українці.

Нещодавно у проросійських та пропагандистських медіа поширилося відео http://surl.li/ezsxt з дописом: «Украинка цитирует школьный учебник по географии за 7 класс. изучайте историю по архивам». Відомості, які надаються у відео, є відвертим фейком, котрий для «обґрунтованості» ще й супроводжується маніпуляцією. Це відео, наприклад, розповсюджує telegram-канал «Приднестровец».

ПРО ЩО ЙДЕ МОВА

На відео скандально відома у минулому членкиня «партії регіонів» олена лукаш, нібито цитує підручник географії для 8 класу, де російською каже: «Американські вчені вважають українців найстарішою нацією світу, вони обґрунтовують своє твердження тим, що українська нація єдина веде свій початок з тисячолітньої глибини матріархату. Ви мене запитаєте, а чим же обґрунтовують? А тим, що тільки в українців людська істота називається людина і дитина».

Далі особа на відео, нібито цитуючи підручник, каже: «З картами України, Птолемей видав свою «Географію». Фактично 1000 років Україна існувала в одних і тих же кордонах».

Для обґрунтування фрази «людська істота називається людина і дитина» вмонтовано ще одне відео. На ньому Ростислав Новоженець – український політик та громадський діяч, президент благодійного фонду «Україна-Русь», надає свою думку з приводу походження деяких слів.

ЩО У СЮЖЕТІ НЕ ТАК

Відео відверто спрямовано на неукраїнського глядача або на дуже неуважного та заангажованого глядача з України.

Тобто є вагомі підстави вважати, що особа, яка писала відео, перебувала не в Україні, тому їй було важко знайти справжній підручник для демонстрації.

В підручнику «Географія» для 8 класу авторами якого є П.О. Масляк та С.Л. Капіруліна http://surl.li/eztrq немає згадки про те, що американські вчені вважають українців найстарішою нацією світу та ще і якось це обґрунтовують. Ця інформація на 100% не відповідає дійсності та містить додаткову маніпуляцію, яка притаманна російській пропаганді.

Улюблений прийом – згадка американців, що для заангажованого глядача звучить як представники США. Але ж підручник – це наукова праця, тому там було б написано вчені якої країни (американці – це й жителі Мексики, Аргентини, Канади тощо), якого закладу.

В підручнику «Географія» для 8 класу дійсно є фраза: «У XV столітті була опублікована «Географія» Клавдія Птолемея з картами України» Але вона вирвана із загального контексту. В параграфі говориться, що історико-географічним описом України можна вважати  і «Повість минулих літ». У  XV столітті було опубліковано «Географію» Клавдія Птолемея з картами України. Малодослідженим явищем все ще залишаються так звані карти-портолани, на яких у середні віки зображалося північне узбережжя Чорного і Азовського морів. Це морські навігаційні карти, більшість яких було виготовлено в Італії (64), Іспанії (26) та Німеччині (10)».

Тобто в підручнику йдеться про територію на якій розташована Україна та стародавні джерела, по яких вивчається історія та географія регіону.

Також маніпуляцією є додавання відео Ростислава Новоженця, http://surl.li/ezuke яке додано ніби для обґрунтування тези американських вчених про те, що тільки в українців людська істота називається людина і дитина. На відео громадський діяч надає свою думку про походження слів: «є така теорія, що навіть слова з Палестини, з Ізраїлю, назви місцевостей мають праукраїнське походження….».

Тобто, по-перше, Ростислав Новоженець не стверджує, а знайомить слухача з однією з теорій, а, по-друге, жодного слова пан Новоженець не каже про походження слів «людина», «дитина» та що це може означати.

ВИСНОВОК

Це відео є фейком та маніпуляцією. Мета, вочевидь, полягає в тому, аби довести перевагу освіти в рф та, як слідство, додати ґрунту шовіністичним настроям щодо українців в державі-агресорі. 

 

Матеріал підготовлено виданням “Інтент” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

 

//
Exit mobile version