//

ФЕЙК від “антиваксів”: пандемія завершена, потреби у вакцині немає? – Без Брехні

ФЕЙК від “антиваксів”: пандемія завершена, потреби у вакцині немає?

Ця стаття потрапила в наші руки від противників вакцинації. Сайт “Родина” переклав статтю колишнього старшого наукового співробітника компанії Pfizer Майка Йедона. В цьому матеріалі є заяви, які можна назвати маніпулятивними або навіть відверто фейковими. Розберемось детальніше та сфокусуємось на особливо небезпечних твердженнях. Отож, що стверджує Майкл Йеден…

 

СПРОСТУВАННЯ

Багато людей вже мають імунітет до COVID-19

У своїй статті Йеден критикує Стратегічну консультативну групу експертів з питань імунізації (SAGE).

Він вважає, що SAGE припускається помилки, коли стверджує, що 100% людей вразливі до вірусу та не мають попереднього імунітету. Як він це аргументує.

За думкою Йедена, родина коронавірусів не є новою для природи, а отже ми повинні мати й імунітет проти нового коронавірусу Sars-Cov-2. Але все дещо складніше.

Дослідження, які припускали таку теорію дійсно існують. Проте проводились вони на невеликій вибірці й точно потребують перевірки. Жодних доказів, які б дозволяли стверджувати, що у нас існує попередній імунітет і цей імунітет захищає нас саме від Sars-Cov-2 наразі немає. 

Пандемія у Великій Британії завершена, ми близькі до колективного імунітету і потреби у вакцині немає

Це Йеден заявив у своїй статті ще 16 жовтня. Проте тепер ми маємо можливість подивитись на дані та графіки й побачити, що він дуже сильно помилявся. 

Пандемія у Великій Британії й не думала йти на спад. Якщо станом на 16 жовтня в Об’єднаному Королівстві зафіксували 15.657 випадків, то 16 листопада їх було 21, 415. Заяви Йедена спростовують також і в Інституті медіадосліджень “Poynter”.

Як стверджують в інституті, у період між вереснем та листопадом у Великій Британії спостерігався сплеск нових випадків, госпіталізацій та смертей через COVID-19. 

А як щодо колективного імунітету? 

Якщо брати приклад США, то деякі експерти вважають, що щоб зупинити пандемію природним шляхом, тобто перехворівши, потрібно, щоб перехворіло 70% населення.  Це 200 мільйонів людей. Якщо брати Велику Британію, то в них приблизно 66 мільйонів населення.

Для забезпечення колективного імунітету має перехворіти 46.2 мільйони населення. Станом на 9 грудня в Британії перехворіло 1.754.911 людей. Навіть якщо припустити, що реальні показними втричі вищі, цього все одно недостатньо.

Нагадаємо, що припущення Йедена про імунітет, який існує після інших коронавірусів і який має велика частина населення (за його підрахунками  — це до 30% населення Великої Британії)  — не більше, ніж припущення.

Більш того, як показують дослідження, в бразильському місті Манаус перехворіло вже 76% населення.  Але люди продовжують хворіти, а смертність геть не нульова. 

Багато тверджень, які є в українському варіанті статті, не можна знайти в англомовному оригіналі. Наприклад, твердження, що вакцина від Pfizer не тестувалась на тваринах. Це не правда. Ще у вересні були повідомлення, що вакцина тестувалась на мишах.

20% “серйозних ускладнень” вакцини “Modernа”

А це вже стверджує не Йеден. Про це додатково йдеться на сайті.

Автори  ставлять під сумнів ефективність нових вакцин і стверджують, що “У травні “Захист дітей” повідомив, що клінічні випробування вакцини “Модерна” мали 20% “серйозних ускладнень” у піддослідній групі”.

Жодних посилань, які б підтверджували це твердження — не навели. FDA повідомида про оцінку вакцини Moderna та рішення щодо її термінового схвалення лише 17 грудня. Проте наразі є окремі документи, які зазначають, що серйозних побічних ефектів поки не відстежено.

Знову ж таки, варто  розуміти, що мається на увазі під серйозними побічними ефектами? Лихоманка, біль та набряк в місці уколу, втома та біль в м’язах — часті побічні реакції будь-якої вакцини. Звичайно, є загрозливі ускладнення, як, наприклад, анафілактичний шок. Щоб запобігти цьому, пацієнта можуть попросити бути під наглядом медиків щонайменше 30 хвилин після вакцинації.

Pfizer – серійний злочинець? 

Так думає, за твердженням авторів статті відомий політик та антивакцинатор Роберт Ф. Кеннеді молодший. Він навіть писав статтю “Смертельний імунітет”, але вона містила ряд фактологічних помилок. Її декілька разів правили, а в решті решт прибрали. 

Нагадаємо, що Роберт Кеннеді також заснував неурядову організацію., яка активно виступає проти вакцинації – Children’s Health Defense (колишня World Mercury Project). Так, це саме та організація “Захист дітей”, яку використовують як джерело автори сайту “Родина”.  Цікаво, що у 2019 році виявилось, що дві організації в США були відповідальні за більшість антивакцинальних реклам у Facebook. І одна з них належала Роберту Кеннеді молодшому. 

Він активно виступає проти створення вакцини, яка б допомагала боротися з COVID-19. До речі, навіть у родині Кеннеді далеко не всі підтримали Роберта. 8 травня 2019 року Politico опублікував відкритий лист членів родини Кеннеді, в якому вони заявили, що Роберт Кеннеді-молодший поширює в соцмережах небезпечну дезінформацію, яка може зробити згубний вплив на імунізацію і стати причиною недовіри до вакцин.

Хто такий Майкл Йеден?

В усіх ЗМІ Йеден він фігурує лише як “колишній працівник, який не працює в Pfizer вже 9 років”.  Він працював у підрозділі, який займався дослідженнями алергій та респіраторних захворювань. 

Йеден давно влаштовує інформаційну кампанію проти вакцини свого колишнього роботодавця. На це можуть комерційні причини — Йеден не лише “колишній працівник”, він конкурент оскільки заснував власну фармацевтичну компанію Ziarko.

Він придбав та заліцензував деякі молекули, які раніше належали Pfizer. Разом з іншим лікарем, німецьким психіатром Вольфгангом Водером, який стверджує, що пандемія коронавірусу це просто істерія, він створив петицію з вимогою скасувати дослідження вакцини Pfizer. 

Про це пишуть деякі медіа, проте самого тексту петиції вже немає.  Нісенітниці Йедена спростовують і фактчекери з США. В ресурсі з перевірки інформації Snopes також заперечують заяви Йедена і називають чутки, які він розносить разом з німецьким психіатром, “пандемічною дезінформацією”.  

ВИСНОВКИ:

 

Авторка: Наталія Бушковська

//
Exit mobile version