Сайт інтернет-видання «Вести» опублікувавь одразу дві новини про загострення відносини між Україною та Росією. В обох розповідають про те, що причиною тому є санкції проти Віктора Медведчука. Зокрема, незаконне закриття його телеканалів – «112 Украина», NewsOne і ZIK. Джерелом цієї інформації автори вказують американські ЗМІ. Невже ж видання у США так бідкається за Медведчука? Звичайно ні! Ми розібралися – де прихована маніпуляці.
МЕСЕДЖ 1: “Такие шаги главы украинского государства могли стать причиной новой напряженности между Украиной и РФ, которая наблюдается в последнее время, пишет Fair Observer…издание также указывает, что закрытие телеканалы были главными оппозиционными каналами в стране”
СПРОСТУВАННЯ:
Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО від 2 лютого 2021 про застосування санкцій проти нардепа Тараса Козака і телеканалів Віктора Медведчука – «112 Україна», NewsOne, ZIK.
21 квітня 2021 на сайті інтернет-видання «Вести» був опублікований матеріал про конфлікт між Україною та Росією в контексті цих санкцій. Зокрема, про те, що закриття телеканалів могло стати причиною напруженості між Україною та Росією, а також те, що канали є опозиційними. Журналісти посилаються на американське видання «Fair Observer», а саме матеріал «EU Concern Over Ukraine Is Not Enough» від 13 квітня 2021 року, як першоджерело цих висновків.
Але у оригінальній публікації мова йде про те, що Європейському Союзу необхідно бути рішучим щодо напруженості навколо України. Матеріал складається з декількох частин з описом ситуації воєнних дій між Україною та Росією, що наразі досягли тривожного рівня, через присутність російських військ на українських кордонах.
В частині з заголовком «Оцінка напруженості між Україною та Росією» вказують можливі фактори, що можуть посилювати конфлікт, а не створювати його. Зокрема, журналісти виділяють:
– боротьбу за владу всередині Росії (попри те, що Путін підписав закон, який дозволить йому залишатися на посаді президента до 2036 року);
– ситуацію з самопроголошеними народних республіках Донецьку та Луганську
– закриття трьох канали, пов’язаних з українським олігархом Віктором Медведчуком, зважаючи на особисті зв’язки між Медведчуком та Володимиром Путіним та те, що телеканали транслювали проросійську пропаганду для українців.
Тобто, журналісти видання «Fair Observer» наводять декілька факторів, що можуть посилювати, а не створювати конфлікт. Водночас санкції проти Медведчука та телеканалів описуються в контексті особистих зв’язків політика з Путіним і переліку з іншими причинами, а не як окрема і ключова.
«Проте очевидно, що Путін виявив свою готовність діяти, коли є шанс, і він має безліч можливостей створити підстави для ініціювання дій. Зрештою, неважливо, чому. Важливо те, що інші суб’єкти зараз використовують мирні засоби, щоб запобігти подальшого конфлікту між Росією та Україною» – зазначається в матеріалі «Fair Observer».
МЕСЕДЖ 2: «Barron’s: Россия подает Украине сигнал отступить, после того, как Киев ввел санкции против Медведчука»
СПРОСТУВАННЯ:
Barron’s – американське щотижневе видання, що є провідним з фінансових новин, аналізу акцій, інвестицій та руху ринків тощо.
У новині «Вестей» від 21 квітня 2021 року автори посилаються на видання Barron’s, як першоджерело думки – Росія подає Україні сигнал, що вона повинна відступити, після санкцій проти Медведчука. Однак самого посилання на інформацію в матеріалі немає.
Новина була надрукована десятком інших українських сайтів з посиланням на сайт MigNews, але там також не зазначено звідки вони взяли інформацію, крім назви американського видання. Водночас на сайті Barron’s у найближчі дати (до 21 квітня) немає схожої публікації і сама специфіка видання не пов’язана з тематикою політичних новин.
ВИСНОВКИ:
- Інформація про те, що американські ЗМІ вважають причиною загострення конфлікту між Україною та Росією закриття телеканалів Медведчука – маніпуляція. Даний месежд вирваний із контексту і на ньому зроблено акцент.
- У другий новині взагалі не дають посилань на інформацію, хоча й використовують назву видання Barron’s. Ця інформація була використана й на сайті закритих телеканалів, наприклад, на ZIK.
Авторка: Вероніка Хорольська