//

Фейк. Звідки пішла фальшива заява голови ГУР про «психологічне звільнення Криму» – Без Брехні

Фейк. Звідки пішла фальшива заява голови ГУР про «психологічне звільнення Криму»

Майже півтисячі постів у Телеграмі, ще під триста – в інших месенджерах та соцмережах. Російські і, на жаль, деякі українські блогери третій день поширюють фейкову заяву голови ГУР Кирила Буданова про те, що Крим було звільнено «психологічно». Звідки взялася псевдоцитата і що з цього вийшло – читайте далі.

 

1 червня до українських телеграм-каналів (http://surl.li/holrt, http://surl.li/holsg) докотилася хвиля репостів такої собі «цитати» Буданова:

«Сьогодні в окупантів свято: нібито ми не дотрималися обіцянок увійти до Криму до кінця весни. Є таке поняття, як психологічний контрнаступ. Переконати ворога неминучість поразки. Вважаю, це нам повністю вдалося. Чисто психологічно Крим ми взяли.

Як людина військова скажу, що це часом важливіше за реальні сутички з противником. Це беззаперечна перемога нашої армії, яка увійде до підручників з військової історії»

Таких згадок було порівняно небагато, але обговорювали їх і на досить виважених каналах (http://surl.li/holxx, втім, власник каналу згодом вибачився за недотримання інформаційної гігієни). В обговоренні Кирила Буданова порівнювали із Олексієм Арестовичем і дорікали за несправджені прогнози щодо звільнення Криму до літа.

То звідки взявся текст, який викликав довіру і обурення навіть у частини української аудиторії? Його першоджерелом очікувано став російський телеграм-канал – такий собі канал пародійних новин «а вот мой яндекс кошелек». (http://surl.li/holzd)

Хоча висміюються на каналі і російські політики, в цілому він відверто проросійський – Джозеф Байден, Володимир Зеленський і українці в цілому регулярно стають об’єктами виразно злих пародій (http://surl.li/hombl, http://surl.li/homca).

Саме звідси псевдоновину про «психологічне взяття Криму» почали перепубліковувати до інших, вже не пародійних російських телеграм-каналів. Далі її підхопили і почали обсмоктувати вже топові пропагандистські ТГ-канали (http://surl.li/homde), а заразом і пабліки ВКонтактє і в Твітері.

Тож як фейк потрапив до українських мереж? Серед можливих джерел – екс-українські блогери-перебіжчики, наприклад, Юрій Подоляка (http://surl.li/homgd), або – канали, що мімікрують під українські, просуваючи російську пропаганду (http://surl.li/homgp)

А звідки взагалі взялася ідея «психологічного взяття» чого завгодно? Ще на початку травня у російських мережах активно поширювали текст про те, що Україна за підтримки США вже почала такий собі «психологічний контрнаступ», аби підірвати Росію зсередини і змусити російську армію бігти (http://surl.li/homkv)

Втім, можна бути впевненими, що головним джерелом натхнення для пародистів став Євгєній Пригожин із його десятком різновидів «взяття Бахмута». Тож пропаганда, як завжди, змавпувала власну викривлену реальність, вчергове приписавши її Україні.

ВИСНОВКИ

 

Матеріал підготовлено виданням «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

//
Exit mobile version