Росіяни видали чергову підробку, яка мала б переконати, що в ЗСУ служать раніше засуджені, їх посилають на погибель на розвідку, а у випадку відмови – розстрілюють. Назвали її «рапорт». Звісно ж українське око одразу чіпляється за маленькі, але характерні мовні помилки, які викривають підробку.
Проте для людей, що не знають української, документ виглядає цілком офіційним та справжнім. Поверхневе гугління навіть підтвердить справжність прізвищ та інших атрибутів документа. «Офіційності» документу намагалися надати такими елементами штамп, назви військових підрозділів, прізвища командирів та посилання на певне законодавство.
Спершу покажемо підроблені атрибути
Штамп на листі належить Командуванню об’єднаних сил Збройних Сил України – це орган військового управління всіма міжвидовими та міжвідомчими угрупованнями військ (сил). Військова частина А0135, м. Київ, керівник – генерал-лейтенант Наєв Сергій Іванович
Штамп означає, що документ мав бути виданий самим Командуванням об’єднаних сил. Проте на рапорті в принципі не могло бути штампу, бо рапорт подає заявник від свого імені, а не військова частина. І тим паче це не міг бути штамп Командування збройних сил, адже адресований рапорт нібито командиру 93 ОМБр від підлеглого з того ж підрозділу, а це в/ч А1302, а не А0135.
Взагалі зі зверненням до командира 93 ОМБр фейкарі показали, що навіть Вікіпедію читали неуважно, тому що там вказано, що окрема зведена штурмова рота «Карпатська Січ» входила до складу 93 бригади лише до 12 квітня 2016 року, потім була розформована.
Добровольчий батальйон «ОДЧ Карпатська Січ», який вказаний у рапорті, був сформований після 24 лютого 2022 року і до 93 бригади жодного відношення не має.
На цьому помилки не закінчуються
Командиром 93 омбр вказано полковника Брежинського. І тут фейкарі теж прокололися: з 21 січня 93-ту бригаду очолив полковник Руслан Миколайович Шевчук.
Складається враження, що шапку писали «по пам`яті» з 2015 року.
Не будемо зараз перераховувати всі мовні суто російські помилки в документі, пройдемося лише по шапці документу:
- росіяни не вміють відміняти прізвище Брежинський,
- відсутнє по батькові у зверненні,
- помилка у званні та прізвищі нібито заявника – молодшого лейтенанта Олега Івановича Куцина. Його росіяни переписали з перекладу Вікіпедії як «мл.лейтенант Куцін.О», бо в статті про «Карпатську Січ» не було вказано його по батькові.
- В назві бригади вказано російське «93-й» тобто дев’яностого третьєЙ, замість 93-ої , як мало б бути українською.
Та повернімося від форми до суті. У рапорті нібито повідомляється, що за відмову виконання наказу з «розвідки становища та стан угруповань наземного супротивника» (цей перл перекладу мав означати «розвідка розташування та стану наземних угруповань супротивника» ), було розстріляно рядового Колесниченка Т. Тобто уявімо, що якусь людину нібито розстріляли, але навіть не вказали його повне ім‘я, не те що по батькові.
Далі виявляється, що за невиконання наказу у нас дозволений розстріл 21 статтею Дисциплінарного статуту ЗСУ («статтю», до речі, теж провідміняти не змогли). Можливо цей дисциплінарний статут справді скасував мораторій на смертну кару, що діє в Україні з 2000 року? Перевіряємо і бачимо, що в ст.21 Дисциплінарного статуту ЗСУ вказано, що командир має право застосовувати ЗАОХОЧЕННЯ, передбачені ст.15 того ж статуту. Це подяка, грамота, грошова премія, присвоєння позачергового звання тощо. Проте такого «заохочення», як розстріл, там звісно ж немає.
Чому саме цю статтю вказали автори фейку? Має ж бути хоч якийсь логічний зв’язок. Насправді росіяни сплутали статут: щось про дисциплінарні стягнення є у ст.21 Дисциплінарного статуту національної поліції. Але це стаття про строки стягнення, а не про види. Та і в поліції у нас за невиконання наказу не розстрілюють.
Взагалі за невиконання бойового наказу (уявімо що він був) відповідальність встановлюється лише Кримінальним кодексом України і це від двох до десяти років позбавлення волі, а не розстріл. Смертної кари в Україні немає.
І нарешті до улюбленої російської тези «в добробатах воюють злочинці»
Це окремий фейк, який в цей «рапорт» включили для більшого ефекту. В «рапорті» вказується, що для осіб, у яких непогашена судимість, діє якийсь особливий порядок, керуючись яким такого бійця нібито можна розстріляти. Навіть вказаний номер і назва такого «положення». Але його звісно ж не існує. Та й осіб з непогашеною судимістю брати на контрактну службу в Україні заборонено. Основою цього фейку є перекручена правдива інформація.
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україні дійсно було розроблено механізм помилування колишній військових, які були засуджені і зараз захотіли стати на захист Батьківщини. Більшість з охочих вже відбули більш ніж половина терміну покарання і могли й так претендувати на дострокове звільнення. Проте всі добровольці ретельно перевірялися і лише після затвердження комісію Мінюсту їхні кандидатури направлялися на помилування до Президента. За даними Міністра юстиції Малюськи за такою процедурою лави збройних сил поповнили 369 бійця. Помилуванням судимість у них «гасилася» і далі вони ставали звичайними бійцями зі звичайними правами та обов’язками.
Таким чином, в російських новинах раніше тиражували фейк, що Зеленський відправляє засуджених на фронт, а тепер він став основою для фейку, що їх в добробатах розстрілюють за невиконання наказу.
Щодо технічних деталей підробки. Неозброєним оком видно, що текст накладений поверху на сліди грязюки на листі, колір тексту шапки відрізняється від тексту самого рапорту. А під час перевірки сервісами пошуку змін на фото видно, що не лише текст і штамп, а й сама «грязюка» частково була накладена на лист.
Хоча, для російського споживача, який не помітить, мл. лейтенанта та 2022 года замість року, такий «рапорт» зі справжніми назвами бригади, добробату та посиланнями на «законодавство» виглядає цілком переконливим. Тому що в розстріли в «добробатах нациків» вони й самі хочуть вірити.