МЕСЕДЖ 1. “У США ВИЗНАЛИ УСПІХИ АРМІЇ РФ ПІД БАХМУТОМ”
Низка публікацій із подібними заголовками вийшла у російських ЗМІ наприкінці минулого тижня. Приводом для неї стала зустріч американських журналістів із неназваним представником американської адміністрації, якій західні ЗМІ присвятили, у своїй більшості, коротенький, на один абзац, текст – як, наприклад, агенція Reuters ( http://surl.li/eidlp ) – фактично, це підпис до фото із Бахмуту.
Згідно із текстом, неназваний представник американської адміністрації вважає, що у Бахмуті продовжуватимуться тяжкі бої, результат яких поки невідомий, оскільки Росія досягла поступового прогресу.
ВИСНОВОК
- Російські ЗМІ використовують класичну маніпуляцію. Вони зміщують акцент на успіхи Росії, висмикуючи окрему фразу із контексту.
- Російські ЗМІ також стверджують, що росія “продовжує їх досягати” – хоча в оригіналі використано минулий час ( http://surl.li/eidni ).
- Втім, наприкінці таки зауважують, що результат поки невизначений – хоча й додають маніпулятивне “нібито” ( http://surl.li/eidoa )
- В результаті маємо не коротеньке повідомлення про продовження боїв, а нібито звіт про російські успіхи, ще й від американської адміністрації.
МЕСЕДЖ 2. “В США РОЗКРИЛИ ГОЛОВНИЙ СТРАХ ЗЕЛЕНСЬКОГО”
Ще одна класична маніпуляція від російських ЗМІ – три речення від американського діяча у Твиттері перетворилися на повноцінний інформпривід, який поширили десятки російських і білоруських медіа.
Власне, вихідний твіт написав професор Університету Массачусетса в Емгерсті (University of Massachusetts Amherst) Річард Вольф: “What Zelensky says: Ukrainians will never forgive Russians for this war. What Zelensky fears: Ukrainians will never forgive him for this war too. In war and politics, the transition from hero to villain can happen quickly.” ( http://surl.li/eidrx )
Російські ЗМІ практично не вдавалися до перекручень цього тексту, оскільки сам твіт є приватною думкою відверто ангажованої людини. Побіжний аналіз профілю професора Вольфа показує, що він є супротивником капіталістичної системи взагалі (використовує хештег #WeCanDoBetterThanCapitalism), а ситуація в Україні для нього – просто ще один привід підкреслити свою опозиційність до влади.
Втім, російські ресурси використовують цей твіт для класичної маніпуляції: публікуючи заголовки штибу “В США розповіли про…” ( http://surl.li/eidsz ), вони натякають, що приватна позиція є насправді офіційною. Це один із найпоширеніших видів маніпуляцій у росЗМІ.
РІА “Новості” йдуть далі, додаючи до коротенького твіту власний “контекст”:
“Западные политические деятели и эксперты неоднократно критиковали США и Евросоюз за намеренное затягивание конфликта на Украине поставками оружия ВСУ и финансовой поддержкой киевского режима. В России предупредили, что грузы из западных стран с амуницией станут законной целью для ВКС в соседней республике.” ( http://surl.li/eidtg )
Таким чином вони просувають ще один класичний наратив російської пропаганди: чим більше нам постачатимуть зброї, тим довше триватиме війна і, відповідно, довше “страждатимуть українці”.
ВИСНОВОК
- Російські ЗМІ використовують приватну думку ангажованого американського науковця для узагальнення до рівня всіх США. Це одна з найбільш поширених маніпуляцій, які створюють для російських читачів відчуття “Ми не самі, наша думка – вірна”.
- Окремі російські ЗМІ також додають до цього класичний наратив про те, що Захід має припинити постачати Україні зброю, щоб “не затягувати конфлікт” – нібито на благо українців.
МЕСЕДЖ 3. “ПІДТРИМКА КОРУМПОВАНОЇ УКРАЇНИ ПІДЕ НА ГІРШЕ США”
Маніпулювання маніпуляцією – саме про це йдеться у цьому випадку. Російські ЗМІ знайшли в американскому виданні “Федераліст” колонку оглядача Шона Флітвуда із заголовком “Наша одержимість Україною лишає Тайвань беззахисним, і адміністрація Байдена визнала це” ( http://surl.li/eidwu ).
Власне, до маніпуляції вдається сам Флітвуд. Він посилається на коментар Тоні Блінкена про те, що підтримка України була б для США та інших країн значно складнішою, якби США залишалися в Афганістані. Флітвуд називає це “поганою новиною для Тайваня”, оскільки вважає це визнанням того, що США не можуть підтримувати одночасно дві країни.
Розповідаючи про китайську агресію проти Тайваню, Флітвуд пише, що “Тайвань заслуговує на краще, ніж Байден”. Він стверджує, що американські лідери не повинні ставити “другу найкорумпованішу країну в Європі” у пріоритет перед однією із найбільш успішних демократичних націй у Східній Азії (ідеться про індекс сприйняття корупції від Transparency International, за яким Україна у 2021 році мала лише 32 бали зі 100 можливих – власне, гірший показник у географічній Європі мала тільки Росія).
Флітвуд штучно створює ситуацію вибору: або Україна – або Тайвань, що є маніпуляцією.
Російські ЗМІ продовжують ланцюжок маніпулювання: вони взагалі “забувають” про Тайвань, натомість підсилюють неправомірне узагальнення Флітвуда: “Блинкен также признал, что администрация Белого дома не в состоянии заниматься сразу несколькими внешнеполитическими делами” ( http://surl.li/eidzb ), значно підкреслюють акцент на корумпованості України, виносячи його у заголовок: “Поддержка погрязшей в коррупции Украины выйдет боком США” ( http://surl.li/eidzo) і перетворюють колонку американця на меседж “підтримка України – ознака непрофесіоналізму Байдена” ( http://surl.li/eidzi )
ВИСНОВОК
- Російські “журналісти” стало моніторять західні ЗМІ для пошуку “опозиційних” текстів, які б містили вигідні для російської пропаганди думки.
- В цьому випадку колонка американського журналіста сама містила щонайменше дві маніпуляції: узагальнення (замість “Перебування в Афганістані ускладнило б для США підтримку України” – “Адміністрація неспроможна впоратися із декількома зовнішньополітичними проектами одночасно”) і штучний вибір “Або Україна, або Тайвань”.
- Російські ЗМІ змістили акценти на вигідні їм твердження Флітвуда, відкинули загальний контекст і створили враження, що підтримка України в цілому є ознакою непрофесіоналізму команди Байдена. Таким чином, вони не просто використали чужу маніпуляцію, а ще й додатково зманіпулювали нею.
Матеріал підготовлено ресурсом Запорізький центр розслідувань в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації