//

Фейки про виплати українцям від іноземних фондів та «захмарну» зарплату нардепів   – Без Брехні

Фейки про виплати українцям від іноземних фондів та «захмарну» зарплату нардепів  

«Нардепи збільшили собі зарплату до 230 тисяч гривень – підпиши петицію проти», «Кожен українець може отримати допомогу, якщо має хоч одну дитину», «Всі без виключення українці можуть отримати компенсацію за комуналку» – відео подібного змісту останніми днями просто «підривають» мережу Тік Ток. Що з ними не так, пояснимо у матеріалі.

 

Зауважимо, що всі ролики змонтовані на один манер – відео для привертання уваги, на якому зображені чи то військові, чи Володимир Зеленський, ненав’язлива музика та короткі фрази на весь екран…

МЕСЕДЖ 1. Користувач із ніком vojaka_ua заявляє про те, що Верховна Рада збільшила собі заробітну плату до 230 тисяч гривень. http://surl.li/gvujj. Пропонує підписати петицію щодо скасування цього закону. Зазначає, що посилання на ініціативу знаходиться в описі профілю. Текст накладений на відео із сесійної зали парламенту. «Одні воюють, а інші крадуть», – обурюється тіктокер.

По-перше, автор не наводить жодної інформації, яка б аргументувала його заяву: ані посилання на закон, ані його номер. Не вказує й те, коли саме парламентарі проголосували за цей документ та чи підписав його вже президент.

Сам допис містить надто багато агресивних смайлів – явно автор розраховував на те, щоб викликати негативні емоції в користувачів до влади. До того ж, слова «гривень» та «воюють» написані з помилками – автори експертних пабліків не стежать за цим. Ну а перейшовши на профіль автора відео, ніякого посилання на петицію про скасування захмарних зарплат нардепам не знаходимо. Там лише лінки на закритий телеграм-канал, назва якого прописана російською мовою «Украина Online».

На сайті Верховної Ради не міститься жодного документу, яким би народні депутати України збільшили собі зарплати до 230 тисяч гривень. Публікацій у ЗМІ на цю тему також нема. http://surl.li/kkhg

 

МЕСЕДЖ 2. «З 1.05.2023 – нова виплата українцям, що мають хоч одну дитину». Про це твердять у  блозі UaOnlіі01. Начебто, допомогу для батьків надає британський фонд у розмірі 6500 гривень на кожну дитину.

Втім, щоб отримати інструкцію для отримання коштів, слід перейти до того самого телеграм-каналу, що й у попередньому меседжі. http://surl.li/gvuje

Найперше, що привертає увагу, яскраві кольори, багато смайликів і помилок у тексті. Також незрозумілим є те, навіщо автори наклали текст на фотографію Зеленського, якщо кошти мають бути від іноземного донора?

Незрозумілим є й те, який саме фонд виплачує допомогу, чи є якісь інші умови отримання допомоги, окрім просто наявність дітей. Перейшовши у телеграм-канал, де, якщо вірити опису, мала б бути ця інформація, знаходимо там купу різних повідомлень, втім про виплати – ні слова.

Нічого про виплати від британців українським батькам не знають й офіційні джерела інформації. Повідомлення про цю допомогу не вдалося знайти ані на ресурсах центральної влади, ані на сайтах місцевих адміністрацій в областях.

 

МЕСЕДЖ 3. Автори цього повідомлення стверджують, що з 1 травня виплати для кожної української сім’ї вводить вже держава. Отримати можна від 3400 до 7400 гривень. http://surl.li/gvuiy

Для з’ясування деталей, знову ж таки, просять перейти на канал у телеграмі.

Очікувано, на офіційних сайтах влади чи в застосунку «Дія», де зазвичай можна подати заявку на ту чи іншу державну допомогу, немає жодного слова про виплату для українських сімей, яку впровадили з 1 травня.

Перейшовши ж на пропонований телеграм-канал, знову ж таки потрапляємо на новинний ресурс. Знову закритий, втім цього разу паблік називається «Pentagon/Новини».

 ВИСНОВОК

Як бачимо, ані держава, ані закордонні фонди не здійснюють українцям жодних грошових виплат, про які розповідають у Тік-Ток-відео. Все це – ФЕЙКИ. Попри те, що тема спекуляції на грошах, здавалося б, «заїжджена», знаходяться люди, які таки ведуться на це. Натомість адміністратори сумнівних пабліків просто користуються цим, щоб збільшити кількість підписників, а також посіяти недовіру українців до місцевої влади.

 

Матеріал підготовлено ресурсом “Брехунець” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

 Авторка. Марія Мартинюк

 

//
Exit mobile version