29 травня став без сумніву визначним у боротьбі України проти російських окупантів. СБУ реалізувала довгостроковий план «Павутина» із знищення російської стратегічної авіації. Було уражено 41 літак. З них, за оновленими даними Генерального штабу Збройних сил України знищено 12 літаків. Ситуація настільки неординарна, що вражений був навіть ШІ. Соціальними мережами поширилися десятки яскравих зображень нібито з місця подій операції де валяються просто гори знищеної техніки. Проте ці всі картинки – продукт штучного інтелекту, це вигадана реальність, яка приховує певні загрози. Про це далі у матеріалі.
Картинки, що поширилися соцмережами після удару по російських аеродромах українськими дронами, можна розділити на два теми. Перша – це переможна українська. Друга – що Росія вже завдала удару у відповідь і знищила українські літаки.
Щодо теми про вдалий удар українських сил по аеродромах окупантів. Зображення та відео поширені у різних соціальних мережах, а саме:
- Facebook – приклади: тут, тут,
- Telegram – приклади тут,
- Тіk-тоk – приклади тут, тут.
- Instagram – приклади, тут, тут.
- Мережа Х – приклади тут, тут.
- Threads – приклади тут.
- YouTube – приклади тут, тут.
Всі ці зображення, які поширені у цих соціальних мережах згенеровані Штучним інтелектом. Це можна вияви візуально по характерним ознакам:
– літаки, які показується знищеними на фото та відео ШІ не відповідають за своїми розмірами та конструкцією тим, що реально були знищені та пошкоджені на російських аеродромах українськими дронами – на картинках ШІ їх силуети схожі до літаків класу СУ та МіГ, а не на «стратеги» Ту- 95, Ту-22, Ту-160, А-50;
– картинки ШІ демонструють велике скупчення літаків та незначній території. Як правило, таким чином літаки, особливо ті, які виконують постійно бойові завдання, не перебувають на аеродромах – навколо них просто немає місця, наприклад, для проведення регламентних робіт по ремонту, заправці, спорядженню тощо; ці роботи потребують обладнання та додаткової спеціальної техніки;
– характер «уражень» літаків на картинках ШІ – однотипний, що свідчить про дублювання одного й того зображення – це одна з ознак ілюстрацій ШІ;
– «уламки» від уражених літаків на картинках ШІ знаходяться лише на бетонній смузі, в той час як зелений газон навколо «бетонки» – чистий, що є нереальним при значних вибухах, що розкидають уламки на великі відстані;
Ще «цікавіше» виглядають ролики у мережі YouTube, які теж є генерацією ШІ. Так один з роликів містить текст який або згенеровано ШІ, але скоріш за все перекладом ШІ (можливо з української). І він не повною нісенітницею з точки зору змісту, а саме: «Разлюбленная авиация рф после атакі Дронов З.С.У. минус 40 чертолетов».
Інше відео у YouTube, яке переконує глядача у тому що це зображення з моменту удару по російських аеродромах, має всі ознаки штучності і схоже на уривок із комп’ютерної симуляції – спалахи на злітній смузі навколо літаків нагадують відблиски світла, а не вибухи, не видно диму та полум’я (якщо це дійсно вибухи), самі спалахи повторюються в одних і тих самих місцях із регулярною періодичністю.
Всі ці картинки та відео згенеровані ШІ, хоч і несуть позитивний контекст, підкреслюючи українські досягнення по знищенню ворога, містять і загрози. Це все – вигадана реальність, яка немає нічого спільного з дійсними фактами та кадрами. Ці картинки гіперболізують перемогу України, що створює ефект завищених очікувань, перебільшення наших досягнень, применшення загроз, які ще зберігаються та потенціалу ворога. По великому рахунку, такі зображення можна віднести до фейків хибної надії.
Загроза у таких зображеннях полягає ще в тому, що ми повіривши цим картинкам і відео один раз – повіримо і вдруге. Але вдруге така штучна генерація буде направлена проти нас. Такий приклад вже виявили наші колеги з ресурсу StopFake – у російському сегменті соцмереж поширилася ілюстрація нібито про те, що «Іскандери» розбомбили українську базу ВПС разом з подарованими Заходом винищувачами F16». Це зображення – продукт генерації ШІ.