//

Газ та субсидії у ефірі «Свободи слова»: маніпуляції та помилки влади і опозиції – Без Брехні

Газ та субсидії у ефірі «Свободи слова»: маніпуляції та помилки влади і опозиції

 

Бюджет на 2020 рік ухвалено, в ньому передбачено, що розмір субсидії скорочується, а ціни на газ в цьому опалювальному сезоні підвищуються. Від чого це залежить з’ясовували в ефірі «Свободи слова» голова фракції ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко та Міністр енергетики і охорони довкілля Олексій Оржель.

 

ТЕЗА 1: Ю. Тимошенко, (42:20): «Коли ви йшли на вибори на чолі з Президентом, ви обіцяли знизити тарифи на газ, на тепло, на гарячу воду. А зараз з 1 листопада ви, на жаль, на 14,7% підвищили ціни на газ»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Ціни на газ змінюються відповідно до сезону, у зимовий період вони підвищуються, а у літній – зменшуються. Так, за інформацією Нафтогазу України у жовтні промисловим споживачам, що використовують до 50 тис. куб. м., ціна на газ складала 6,5 грн. за 1 куб. м., у листопаді7,7 грн. за 1 куб. м.

Тобто, підвищення склало 18%. При цьому з липня ціна на газ почала падати (мал. 1).

Мал. 1. Ціни на газ з червня по листопад

Отже, у порівнянні з червнем місяцем фактичне збільшення ціни на газ у листопаді склало 0,6%.

 

 

ТЕЗА 2: О. Оржель, (43:16): «Ми декілька місяців до того, щоб підвищити ціни на газ, зменшували його…починаючи з липня місяця [зменшення] становить більше 30%. Зараз газ є товаром сезонним»

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

За даними Нафтогазу України зменшення ціни на газ починаючи з липня місяця дійсно було, але воно склало 19%, а не заявлені 30%. Так, у червні місяці споживачі платили 7,7076 грн. за 1 куб. м., а у серпні та вересні6,2448 грн за 1 куб. м.

 

ТЕЗА 3 (42:54): «Ви в бюджеті на 2020 рік субсидії для людей скоротили на 7,5 млрд гривень»

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

У Додатку №3 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» вказано, що на виплату пільг і житлових субсидій уряд виділяє 47,6 млрд грн. Водночас у бюджеті на 2019 рік указано, що на субсидії було закладено 55,1 млрд грн. Дійсно у бюджеті на 2020 рік розмір субсидії скорочено на 7,5 млрд грн.

Субсидії розраховують залежно від сукупного доходу сім’ї, оскільки у 2020 році закладено зростання мінімальної зарплати, прожиткового мінімуму, за даними Закону «Про Державний бюджет на 2020 рік», то розмір виділених коштів на субсидії зменшується.

 

ТЕЗА 4 (44:30): «Є рівень тарифів, ми все враховували, зростають доходи відповідних громадян. Формально жодна з українських сімей не буде платити більше 15%»

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

20 жовтня 2019 року КабМін прийняв Постанову про спрощення умов призначення субсидій, у якій закладено зміну відсотку платежу у формулі призначення субсидій: з 15% до 20%. Цей пункт вступає у дію з 1 травня 2020 року.

За даними Міністерства соц.політики, принцип розрахунку субсидій визначається індивідуально: чим менші доходи сім’ї, тим більший розмір субсидії.

Втім, зміна відсотка матиме наслідки лише для одержувачів з найвищими доходами, оскільки їх розмір субсидії зменшиться.

«Наприклад, якщо в опалювальному сезоні 2018-2019 років середній розмір платежу від доходу сім’ї становив 9,78% (хоча в формулі показник дорівнював 15%). При цьому середній відсоток платежу у 2020 році буде на рівні 13,5%».

Автор: Тихий Вир

//
Exit mobile version