//

ІНФОРМАЦІЙНІ ВКИДИ У TELEGRAM: ЯКІ МЕСЕДЖІ РОЗГАНЯЄ РАШИСТСЬКА ПРОПАГАНДА – Без Брехні

ІНФОРМАЦІЙНІ ВКИДИ У TELEGRAM: ЯКІ МЕСЕДЖІ РОЗГАНЯЄ РАШИСТСЬКА ПРОПАГАНДА

Упродовж минулого тижня команда проєкту «Брехунець» (наші партнери по Мережі з протидії дезінформації) відслідковувала повідомлення в інфопросторі Волині від більше ніж 30 телеграм-каналів. Звісно, більшість інформації, яку вони зараз поширюють, стосується війни росії з Україною. Додамо, що багато з них навіть додали до назви «новини війни», «війна 2022», «війна/фронт», «війна». 

Упродовж минуло тижня писали про бойові дії і все, що з ними пов’язано, розміщували мапи повітряних тривог. У вечірній час з’являється багато повідомлень з червоними знаками оклику, що в різних областях, містах України чути вибухи. Інколи вони підтверджуються.

Війна війною, а нові канали розкручувати треба

Під час моніторингу телеграм-каналів часто трапляються повідомлення про те, що «вас згадав власник каналу».  Буцімто користувача ексклюзивно запрошують на закритий канал, де публікується те, що не можна показати в основному каналі. Часу на підписку небагато – 30 хвилин, або по заповненню місць. Нижче подається інформація, скільки людей уже підписалося. Зазвичай лишається декілька місць.

Перейшовши за посиланням бачимо, що це новий канал з невеликою кількістю підписників. Часто також пишуть, що будуть публікувати новини без цензури і що тим, кому немає 18 років, заборонено його читати. Вочевидь, така заборона має привабити користувачів, адже обіцяє контент «для дорослих». Проте, під час підписки ніякого вікового обмеження немає, просто приєднання. Маніпулятори використовують такий прийом, аби «заманити» нових учасників, адже багатообіцяюче «без цензури» і «18+» викликають зацікавленість.

Червоний колір – наше все

Цікавим виявився той факт, що інколи телеграм-канали просто «заливають» свої чати червоним кольором. Ставлять на початку повідомлень, або декілька червоних знаків оклику, імітуючи повідомлення про повітряну тривогу, або червоні кружечки. Поміж інших повідомлень у чаті вони різко виділяються, «кидаються в очі», здається, що сталося щось терміново-важливе і мимоволі читач переходить на канал, щоб дізнатися що відбувається.  А насправді все банально – рекламують новий канал.

Цікаво, що такі повідомлення мають однаковий час публікації. Психологія кольору уже дослідила, що червоний колір має глибокий вплив на настрій, сприйняття реальності і поведінку. Він здатен привертати увагу, підвищити активність, і збудливо діє на наш мозок. Тому, маніпулятори і використовують його так часто, аби читач все ж прочитав повідомлення.

Зберігайте НЕспокій!

Під час моніторингу ми спостерігали досить цікаву тенденцію у Рівненських телеграм-каналах. Після оголошення повітряної тривоги в області, у чатах досить часто почали  з’являться повідомлення, у яких зазначено: «!!Рівненщина, зберігайте спокій, місцеві бачать дрони!! Не покидайте укриття!! «Надіємось, Рівне пронесе», «не робимо ніяких фото». До цих повідомлень часто додають інформацію про виліт винищувачів з території Білорусі.

Звісно, таким чином телеграм-канали підтримують активність своїх підписників. Адже під такими повідомленнями з шаленою швидкістю з’являється чимало коментарів, кожен слідкує, чи напишуть, що «десь бахнуло» і що це виявиться правдою. Навіть коли ніч минає «тихо», такого типу меседжі здатні нагнітати панічні настрої і посилювати тривогу.

Про що ще писали

Досить часто під час моніторингу можна натрапити на повідомлення, що українці можуть отримати гроші «за просто так». Формулювання різні: «в Україні запровадять безумовний дохід для громадян», «допомога по безробіттю», «грошова допомога українцям від ООН». Маніпулювали і допомогою для переселенців, коли писали, що її може отримати кожен. Наразі  проблема грошового забезпечення є дуже чутливою для кожного. Цим і користуються різноманітні телеграм-канали, які за допомогою маніпуляцій і дезінформації заманюють читачів.

«Гарячою» темою є і звернення Оксани Марченко, у яких вона просить звільнити Віктора Медвечука. У телеграм-чатах обговорюють її слова, зовнішність, хейтять, створюють меми.

Додамо, що активність місцевих телеграм-каналів посилюється після оголошення повітряної тривоги. Часто можна побачити: «я чую, що щось летить», «що значить Волинь і Рівненщина зберігайте спокій? Я одна чую винищувач?», «чути вибухи, чекаємо підтвердження». Такі повідомлення «як гарячі пиріжки» отримують масу коментарів і активності.

Також всеукраїнські телеграм-канали поширюють дуже багато повідомлень про війну росії з Україною, повітряні тривоги та ситуацію в різних областях. Це займає майже весь контент у чатах.

 

Авторка: Вікторія Телечук

Матеріал підготовлено в рамках ініціативи Мережа з протидії дезінформації 

//
Exit mobile version