Після авіакатастрофи 25 вересня на Харківщині, внаслідок якої загинули 26 осіб, соцмережею Facebook почала ширитись інформація, що у тендері на ремонт двигунів військових літаків перемогло українсько-російське підприємство. На тлі попередньої заяви чиновників, що у літака з курсантами відмовив двигун, саме через це сталася катастрофа, а тендер на ремонт авіадвигунів виграє ворог, користувачі соцмережі зчинили бунт. Понад 3 тисячі користувачів поширили допис. Однак, інформація про славнозвісний тендер вже «гуляла» мережею у червні цього року. І ось знову стала актуальною. Та, як виявилося, вона є не зовсім правдивою (скрін 1)
ПЕРЕВІРКА
15 травня Командування Повітряних Сил ЗСУ оприлюднило тендер на ремонт 12 авіаційних двигунів Д-30КП-2. Учасниками тендерної пропозиції стали два підприємства ДП “Миколаївський авіаремонтний завод “НАРП” та ТОВ “Авіаремонтне підприємство “УРАРП”. Останнє запропонувало нижчу ціну на свої послуги і стало переможцем тендеру.
Зазначимо, це вже не перша перемога “УРАРП” над конкурентом — ДП “Миколаївський авіаремонтний завод “НАРП” у сфері ремонту авіадвигунів. Загалом компанія брала участь у 8 пропозиціях, і стала переможцем у 7 із них.
Після оголошення переможця 29 травня, у Facebook вперше з’явилась інформація про перемогу у тендері ТОВ “УРАРП”. У дописах користувачі акцентували увагу на те, ніби-то тендер виграли представники сусідньої Росії.
Деякі ЗМІ відверто писали не просто про російський слід підприємства, а про те, що сама компанія є російською.
Попри численні дописи у соцмережі та ЗМІ, офіційно серед власників ТОВ “Авіаремонтне підприємств “УРАРП” російських компаній не значиться. За даними онлайн сервісу перевірки компаній Youcontrol, власниками “УРАРП” є Концерн “Титан” (власник український підприємець Анатолій Льовін, народний депутат України IV скликання). Концерну належить 11,7% акцій підприємства та компанія STYRON TRAIDING INCORPORATION FZE (Об’єднані Арабські Емірати), яка володіє 88,3% акцій. Цікаво, що 99,9 акцій Концерну належить STYRON TRAIDING INCORPORATION FZE, засновником якої, за даними Opendatabot, також є Анатолій Льовін.
На самому ж сайті підприємства, а також у тендерних документах, договорах жодного разу не було вказано, що назва підприємства розшифровується як ТОВ “Українсько-російське авіаремонтне підприємство”. Тож можемо припустити, що “українсько-російською” компанія стала саме з подачі журналістів та ЗМІ. В офіційних документах словосполучення “українсько-російське” в назві установи не вживається (скрін 5)
Юридично ТОВ “Авіаремонтне підприємство “УРАРП” не значиться українсько-російським, ні за назвою, на за приналежністю до інших компаній. Перекручена назва підприємства стала черговою формою інформаційної війни двох держав та піару опозиції.
Автор. Катерина Філімонович