//

Коронапоради про рятівні вітаміни С, D, цинк, “Бромгексин” та харчові добавки від професора, якого раніше «ловили» на фейках | ФЕЙК – Без Брехні

Коронапоради про рятівні вітаміни С, D, цинк, “Бромгексин” та харчові добавки від професора, якого раніше «ловили» на фейках | ФЕЙК

Понад пів року триває пандемія, але антинаукові тези щодо лікування та профілактики нового захворювання все ще активно ширяться соціальними мережами.

І от науковець Олександр Кухарчук опублікував новий допис, в якому радить для профілактики COVID-19 приймати вітаміни С, D, цинк, препарат “Бромгексин”, інтерферон альфа 2 b та полоскати горло розчином соди з йодом.

Це великий допис, де дуже багато нюансів, але оскільки сам автор робить акцент саме на профілактиці важких форм перебігу хвороби, то й ми зосередимось на цьому і розберемося де правда, а де не зовсім.

ПЕРЕВІРКА

Як аргумент Олександр Кухарчук наводить величезну кількість посилань на дослідження.

Що з цим дописом не так? По-перше, сам автор.

Професора Олександра Кухарчука вже ловили на фейках. Ще в березні він радив вживати етанол для профілактики коронавірусної інфекції. Він потім видалив свій допис, але низка ЗМІ встигала його опублікувати. І от знову.

Відразу варто зазначити, що Всесвітня організація охорони здоров’я заявляє, що жодні харчові добавки, в тому числі зазначені професором вітаміни С, D та цинк – не є профілактикою проти COVID-19, і не існує жодних протоколів, які б визначали необхідну профілактичну чи лікувальну дозу.

Але ж науковець посилається на наукові джерела? Наукові джерела бувають різними і якщо подивитись уважніше, то ви побачите, що Кухарчук посилається в тому числі й на препринти – тобто статті, які нерецензовані іншими вченими й вони не можуть слугувати надійним джерелом інформації.

Щодо цинку серед всіх лінків є посилання на метааналіз від Кохрейнівсього співробітництва 2013. Кохрейнівське співробітництво – це дійсно одна з найбільш авторитетних організацій, яка аналізує клінічні дослідження.

У 2013 році аналіз дійсно підтверджував, що при звичайні застуді цинк може скоротити тривалість проявів хвороби, якщо приймати його протягом 24 годин з появи симптомів.

Наголошуємо, що про жоден COVID-19 тут не йдеться і до пандемії ще 7 років. Не йдеться також і про профілактику – лише про меншу тривалість хвороби.

Але головним є той факт, що метааналіз 2013 року, на який посилається науковець, відкликали у 2015 через помилки в аналізі даних.

Якщо ж подивитись, на клінічні дослідження, які наводить автор як аргумент, то в більшості йдеться не про профілактику, а вже про лікування людей з підтвердженим коронавірусом. І в деяких випадках згадуються саме госпіталізовані пацієнти.

А як щодо вітаміну С? Якщо казати про вірусні респіраторні захворювання в цілому, то те саме Кохрейнівське співробітництво стверджувало, що ні, в загальній популяції це не є ефективною профілактикою. Є певні виключення: більше шансів зберегти себе від вірусів за допомогою вітаміну С у людей, які мають екстремальні фізичні навантаження, наприклад, марафонців.

В деяких посиланнях, які наводить автор, взагалі йдеться про внутрішньовенне введення вітаміну С, що, звичайно, може дуже сумно завершитись, якщо хтось спробує практикувати таке самостійно.

Окремої уваги потребує “Бромгексин”. Це муколітичний препарат, який використовують при кашлі та застудних захворюваннях. Автор стверджує, що він “блокує вхід вірусу в клітину”.

Якщо подивитись на більшість клінічних досліджень, на які посилається автор, то знову йдеться про лікування, а не про профілактику.

Лише одне дослідження розглядає “Бромгексин” як можливу профілактику.  Проте результати цього дослідження… ще невідомі. Не можна радити щось, тільки тому що це досліджують. Взагалі дуже багато посилань в тому дописі – це посилання на базу досліджень, які проводяться. Не більше.

Так може сода з йодом рятує? Та хто ж його знає!

Перше посилання на цю тему веде на сторінку лікаря, який у відео розповідає свій досвід профілактики COVID-19 за допомогою полоскання горла розчином повідон-йоду. Звичайно, людина може розповідати про свій досвід, але навіщо називати це науковим дослідженням?

Також серед посилань – рекламний текст. Та… лист до редактора Британського стоматологічного журналу.

Далі інтерферон-альфа 2b. Його використовують проти гепатиту B та С й низки онкологічних захворювань.

Серед побічних ефектів: депресія, втрата ваги, галюцинації, втрата слуху, набряк обличчя, судоми, проблеми з диханням. Подивитись весь страшний перелік побічних ефектів можна тут.

Автор радить приймати цю речовину в краплях, наприклад, “Назоферон”.  Але деякі дослідження показали, що такі форми інтерферону не є ефективними проти звичайних вірусних респіраторних захворювань і можуть бути навіть токсичними.

Звичайно, ми можемо побачити авторитетні наукові джерела. В розділі про вітамін D, наприклад, згадується Британський медичний журнал (BMJ), але за посилання поради як подолати пандемію, але нічого про вітамін D.

Справедливості заради в журналі Nature дійсно радять приймати адекватні дози вітаміну D та цинку. Але це стаття про здорове харчування на карантині. В статті надаються рекомендації, в якій їжі найбільше цинку та вітаміну D.

Звичайно, здорове харчування – це прекрасна профілактика всіх захворювань і цим не варто нехтувати. Цікаво, що все зазначене нібито має захистити від важких форм захворювання. Але при цьому автор не радить приймати ці препарати людям з цілою низкою хронічних захворювань.

То для чого це все? Навіщо пити купу препаратів, які не радить ВООЗ, які можуть мати в тому числі й побічні ефекти тим, хто не є в зоні ризику? Найкраща профілактика – це маска, соціальна дистанція, миття рук, уникнення скупчень людей та здорове життя.

Окремо хочеться зазначити дози, які радить вживати цей науковець. Вітамін C – 2 грами. Добова норма для дорослої людини – 65-90 мг. 2 грами – максимальний ліміт. А передозування спричинює нудоту, блювання, головний біль, діарею та болі в животі. Також деякі ліки не можна суміщати з вітаміном С.

Не ведіться на фейки. Бережіть себе. І пам’ятайте, що дослідження – це не завжди заклик до дії.

ВИСНОВОК 

 

Автор. Наталія Бушковська

//
Exit mobile version