Російський військовий не лише окупант, а й мародер – це вже аксіома у нашому суспільстві. Проте сьогодні наші ЗМІ наробили маніпуляцій та фейків про холодильник з українською наліпкою, що засвітився в Сибіру у родичів вбитого окупанта. Цим дали привід роспропаганді кричати, що всі мародерства росіян в Україні – українська пропаганда.
Зауважимо, що ця історія ще триває і стовідсоткових доказів, які б закрили тему – нема і не може бути, бо комусь достатньо відгуку з сайту отзовік, а хтось не повірить і в аудіосвідчення та фото з табличкою з холодильника. Точно зрозуміло одне – українські змі заради хайпу вдалися до маніпуляцій. Хтось менше, а хтось вдався аж до відвертої брехні.
Вчора на росії вийшло довге нудне кіно про вбитого окупанта, прийомній сім’ї якого влада не хоче виплачувати компенсацію. Там у кадрі на 1:24:16 з’являється холодильник з наліпкою українською “2 роки повна гарантія BEKO”.
На це звернули увагу блогери Сергій Стерненко та Денис Казанський. Хитріші ЗМІ написали свої новини з цитуванням слів блогера про “крадений холодильник”. У заголовках писали лише “український холодильник”.
Інші пішли далі і почали писати “імовірно вкрадений” вже від свого імені. І нарешті остання хвиля ЗМІ після обіду вже писала стверджувально, що холодильник був вкрадений окупантом в Україні і пересланий до Сибіру. Деякі дописалися до того, що на відео вдова і дитина загарбника. Жодних доказів ЗМІ не навели.
Водночас росіяни почали виправдовуватися, доводячи що такі холодильники з українськими наліпками зустрічалися на росії й раніше. Навіть пробували зобразити якийсь фактчек.
Наведемо всі відомі факти на цей час
- Російський окупант загинув на початку вторгнення, під час маршу на техніці, про його смерть сповістили родичам уже 26 лютого, тіло 8 березня вже було вдома. До війни він служив рік в Хабаровському краї (не в окупованому Криму чи Донбасі).
- Холодильник у відео стоїть у квартирі сестри окупанта, а не вдома у батьків де він жив.
- Про дуже подібну модель холодильника BEKO CS 335020 з такою самою українською наліпкою і українським гарантійним талоном є відгук на сайті отзовік.ру, датований 21 серпня 2020 року. У відгуку автор стверджує, що купив холодильник у Росії у 2013 році і був здивований українським документам. Гарантійний талон на фото – порожній, наліпка сфотографована не на холодильнику, чека про продаж нема.
4. Перші згадки про цю модель холодильника датовані жовтнем 2010 року. Інструкція до холодильника моделі CS 335020, виготовленого в росії, містить англійську, українську та казахську мови також. Так само кількома мовами продубльовано написи на сервісній табличці.
5. Один з користувачів Twitter стверджує, що знайшов в інстаграмі жінку з відео Дар’ю Зиганшину, і записав її аудіопояснення щодо холодильника. Вона стверджує, що холодильник не український, на запчастинах є позначка, що він 2012 року випуску, купувала його 7 років тому з рук у сім’ї, що приїхала з Алтаю. Документів на нього не має, проте як доказ може надіслати фото цього холодильника від 26 січня. Фото наразі не опубліковане.
А от і руснява версія pic.twitter.com/epCiJbU295
— Yurii Ch🇺🇦 (@YChavaliuk) July 18, 2022
Всі наведені вище факти можуть слугувати лише непрямими доказами для припущень. Найвагомішим доказом, за відсутності документів, могло б служити фото сервісної таблички з країною та датою виробництва. Проте і її вистачило б не для всіх. Пояснимо чому.
Опоненти в соцмережах висунули кілька версій
- Російський окупант не встиг би вкрасти холодильник, тому що 26 лютого вже був ліквідований.
- Російський окупант встиг вкрасти холодильник в Україні, вивезти його в Білорусь, відправити поштою та повернутися за два дні.
- Холодильник не обов’язково був вкрадений під час повномасштабного вторгнення у 2022 році, міг бути привезений з окупованих Донбасу чи Криму.
- Такі холодильники з українськими наліпками зустрічалися в росії в продажу і раніше (як доказ єдиний відгук), холодильники випускалися одразу для ринків кількох держав, в тому числі й України. Тому цей холодильник куплений в росії.
- Холодильник дійсно російський, був куплений з рук у приїжджих з Алтаю, а українська наліпка 7 років нікого не турбувала.
- Сервісна табличка на цьому холодильнику все одно нічого не доводить – він міг бути вироблений в росії для України у 2012 році, а потім вкрадений і привезений до Сибіру чи Алтаю.
Ці версії – різного ступеню вірогідності (фантастичності), але всі не доведені. Єдине, що можна стверджувати: BEKO справді робив холодильники для України в росії. Наші ж ЗМІ не стали морочитися і не перевірили жодної.
Ми не втомлюємося повторювати: не варто придумувати жахіття про звірства росіян. Вистачає і правдивих свідчень. Будь-які фейки про російських окупантів будуть використані роспропагандою проти України на міжнародній арені. Минулого разу ще недоведені випадки зґвалтувань росіянами вони одразу потягли на засідання в ООН, як доказ, що Буча – постановка.