//

Маніпуляції щодо родючості українських ґрунтів та урожайності картоплі – Без Брехні

Маніпуляції щодо родючості українських ґрунтів та урожайності картоплі

Нещодавно мережі збурив допис, який зазіхає на святе — наші чорноземи. В цьому дописі дехто Анатолій Яровед розвінчує нібито міфи про “родючість та унікальність” української землі: http://surl.li/zynipm

Відразу зазначимо, що ніде не вказано, що користувач має агрономічну чи хоча б біологічну освіту. Вказано, що він… голова язичницької громади Чернігова і явно активно займається ферморством. Проте, його допис неабиякого поширення та резонансу: його репостили понад 800 разів. Про деталі маніпуляцій, які приховані у пості – далі у матеріалі.

 

Що було поширено у пості: «Є дуже популярна городина, яку споживають в усьому світі – це картопля. Її вирощують на усіх континентах і споживають у величезній кількості.  Українці її називають другим хлібом, бо без неї наша кухня втратить більше половини страв.

Але як з врожайністю? Чи посідає Україна бодай третє місце з врожайності картоплі на своїх чорноземах?

США 46,3 т/Га

Німеччина 44,1 т/Га

Індія 18,8 т/Га

Китай – 14,5 т/Га

московія 14,3 т/Га

Україна 13,9 т/Га

Єгипет від 15 т/Га на один врожай, протягом року три врожаї із загальною врожайністю понад 40 т/Га за сезон.

Тож… уявіть себе аграрієм. У якій країні ви б бажали вести господарство та вирощувати картоплю? Земля якої країни вам здається найбільш привабливою?

Так отож… Казки про найродючіші землі України – лише казки. У нас найбільші чорноземи і найбільше гумусу у ґрунті, але це не гарантує найбільші врожаї через складний та навіть ризикований для аграріїв клімат і дуже короткий аграрний сезон».

Ми поговорили з експерткою у сфері аграрних технологій компанії Kernel Катериною Шавановою і можемо стверджувати, що в дописі присутні маніпуляції.

По-перше, приклад обрано не зовсім вдалий, бо, як пояснює експертка, картоплі не потрібен Чорнозем.

«Картоплі більше підходить піщаний ґрунт. Тому робити висновки щодо родючості чорноземів на прикладі картоплі — некоректно», — каже вона.

Порівнювати кліматичні умови з Єгиптом, де за словами автора, збирають по три врожаї на рік – немає сенсу. Так само як нерелевантним є приклад Нідерландів, де на душу меншого населення надвисокі врожаї внаслідок новітніх технологій рослинництва. Ці приклади якраз свідчать, що чорнозем не головний фактор.

Наступне питання до даних. Посилання в дописі, звідки вони — немає. Проте, більше надійні джерела показують, що в 2022 році, Україна посідала 3 місце у світі за врожайністю картоплі. А США – лише 5. І це при тому, що у 2022 вже вибухнуло повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Третє місце Україна посідала і у 2021 році.  

Наступна маніпуляція, за словами Шаванової, це те, що наші землі «неунікальні». Річ у тім, що будь-які землі є унікальними: «В Україні третина світових запасів чорноземів. А загалом по світу чорноземів 5-6% земної поверхні. Чорноземи характеризується високим показником родючості та високим вмістом мікро- та макроелементів». 

 

 

//
Exit mobile version