Отже, менше ніж за тиждень блефування та шантажу росіяни, піджавши хвоста, повертаються в “зернову угоду”. Та Україні з цього приводу радіти марно. Адже єдина мета Росії – контроль, тобто саботування транспортування українських товарів.
Озвучити ганебну “перемогу” в шантажі послали Конашенкова, який з листочка озвучив: “Українська сторона надала письмові гарантії, що не буде використовувати коридор для воєнних цілей, цих гарантій Росії наразі достатньо”.
Як бачимо, всі бравурні заяви про те, що росія призупиняє участь в угоді через атаку по російським кораблям на невизначений термін, як днями грізно заявляв Путін, виявилися брехнею. Показуємо послідовність брехні росіян.
ТЕЗА1: Росія призупинила участь в угоді через атаку на Чорноморський флот
Атака була лише приводом, адже шантажувати зривом постачання продовольства з України Росія почала набагато раніше.
Ще 7 вересня Путін заявив, що “Росію у цьому питанні (зернової угоди) «грубо кинули» та «обдурили», тому «варто замислитися про те, щоб обмежити напрямки вивезення зерна та іншого продовольства». Тоді він свою заяву базував на неправдивих цифрах і “турботі” про бідні країни Африки: нібито зерно призначене для боротьби з голодом пішло в “ситу” Європу. Він звісно ж збрехав і щодо кількості (применшив кількість кораблів) і щодо адресатів – ніхто Росії не обіцяв куди саме скільки продовольства піде. Ми перевіряли це тут.
А от щодо “замислитися про обмеження вивезення” Путін не збрехав. Діяти вирішили через своїх представників в Спільному координаційному центрі в Стамбулі. Якщо до 18 вересня час очікування для інспекційної перевірки судна складав до 50 годин, то після 18 вересня він збільшився до 14-18 днів, були випадки і до 500 годин (22 дні) очікування».
Російські члени просто почали саботувати перевірку суден. Недостатньою була і кількість перевіряючих груп, кожна з яких може перевірити до 4-5 кораблів за день.
Така поведінка росіян призвела до того, що в Мармуровому морі утворилася величезна черга з судів з українським зерном. На 24 жовтня їх було близько 100. Для розуміння це четверта частина всіх судів, які вийшли з України за час дії “зернової угоди”.
«За 10-12 років таку ситуацію ми спостерігаємо вперше. Коли судно декілька днів очікує на інспекторів КЦ. І декілька днів тому навіть відбулося зіткнення двох суден, які йшли з Одеських портів», – пояснив Андрій Клименко – керівник Моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень, головний редактор BlackSeaNews.
24 жовтня Спільний координаційний центр зміг умовити рф збільшити кількість інспекційних груп до 5 на день. Але в плани Росії не входила ефективна робота цих груп та розблокування руху судів з українським зерном.
29 жовтня Міністерство оборони Росії (пам’ятаєте, що підписантом угод був Шойгу) заявляє про призупинення своєї участі в “зерновій угоді”. Приводом послужила атака на російські військові кораблі Чорноморського флоту в Севастополі. Росіяни вирішили використати її на повну. І перегнули палицю з брехнею.
ТЕЗА 2: “Зерновий коридор” використовували для атаки на російські кораблі за участі британських фахівців
Спершу росіяни, як зазвичай, заперечували будь-які влучання 29 жовтня. Їхні версії різнилися від навчань, до успішного відбиття всіх дронів. Зрештою вони визнали пошкодження лише одного буксира.
Але для офіційної заяви про призупинення угоди росіяни придумали набагато масштабнішу версію:
- нібито атака на військові цілі Росії це теракт
- “теракт” готувався за участю фахівців Великої Британії
- атака була на кораблі, задіяні у забезпеченні безпеки “зернового коридору”
Тому Росія нібито не може більше брати участь у зерновій угоді. Але повністю від угоди не відмовляється, російські члени в СКЦ залишаються. Без умов та на невизначений час. Це мало б заблокувати виконання перевезень.
Окрім того, Росія скликала засідання Радбезу ООН, де окрім вищеперелічених “доказів” намагалася переконати, що атака по російських кораблях була здійснена з “зернового коридору”, нібито ЗСУ прикривалися цим “коридором” чи цивільними судами, для здійснення атаки.
І таку бездоказову брехню світ терпіти вже не став. Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань Мартін Гриффітс на засіданні Радбезу ООН заявив, що жодне цивільне судно, яке перевозило збіжжя “зерновим коридором”, не могло бути причетним до атаки на військові кораблі Росії, як вона це заявляє.
Коридор – це просто лінії на карті, Він не забезпечує ані прикриття, ані захисту для наступальних або оборонних військових дій. Це не щит, не прикриття, не зона обмеженого доступу
Коридор – це просто лінії на карті: коли судна, які беруть участь в ініціативі, не перебувають у цьому районі, коридор не має особливого статусу. Він не забезпечує ані прикриття, ані захисту для наступальних або оборонних військових дій. Це не щит, не прикриття, не зона обмеженого доступу”, – пояснив Гриффітс.
Доказів участі Великої Британії в атаці надано також не було.
Активно на підтримку продовження “зернової угоди” виступив президент Туреччини Ердоган, який натякнув, що Туреччина, як підписант, може забезпечити безпеку “зернового коридору”.
Шантаж Росії, як і брехливий привід були відкинуті. ООН резолюції на користь Росії не схвалила. Було зрозуміло, що це навмисне перешкоджання постачанню продовольства. Тому вже наступного дня Пєскову довелося виправдовуватися, що Росія готова компенсувати країнам Африки неотримане зерно і навіть готова постачати його безплатно.
ТЕЗА 3: “Призупинення” руху коридором та зміна риторики Росії
ООН, Туреччина та Україна не піддалися на шантаж Росії і запланували на 31 жовтня відновлення руху судів “зерновим коридором”.
Росіяни спробували залякати капітанів і надіслали о 7:54 31 жовтня повідомлення “Міжнародний гуманітарний коридор закрито для транзиту Російською Федерацією, ваше проходження небезпечне. Ви в небезпеці. Повертайтеся в північний район.”
Офіційно СКЦ о 8:33 попередив капітанів, що росіяни – самозванці, їхня заява – фейк.
Попри погрози вже вранці 31 жовтня з українських портів вирушили 12 судів з зерном.
Today 12 🚢s left 🇺🇦 ports. @UN & 🇹🇷delegations provide 10 inspection teams to inspect 40 🛳️s aiming to fulfill the #BlackSeaGrainInitiative. This inspection plan has been accepted by the 🇺🇦 delegation. The russian delegation has been informed.
— Oleksandr Kubrakov (@OlKubrakov) October 31, 2022
Заблоковані раніше спільні інспекції теж почали працювати – без росіян. Вирішили, що інспекцію проводитимуть Туреччина та ООН, Україна погодилася з цим, а росіян просто поінформували. Лише за 1 листопада було перевірено 36 суден. “І росіян тепер ніхто не питає”, – заявив посол України в Туреччині. Ба більше, 1 листопада було створено 10 додаткових інспекційних груп з перевірки суден у Босфорській протоці.
Бачачи, що погрози не діють, а інструмент блокування роботи СЦК втрачено, Росія починає міняти риторику. Адже “призупинення участі” і відсутність російських спостерігачів лише пришвидшила роботу інспекційної комісії. Тому Росія почала відігравати назад.
Міноборони Росії навздогін кораблям продовжило погрожувати: ввечері 31 жовтня воно випустило роз’яснення, що “рух судів “зерновим коридором призупинено до прояснення ситуації” і він тепер “неприпустимий” і не може йтися про гарантії безпеки для будь-яких об’єктів .
Ця погроза була абсурдною, адже на той час уже 12 судів з України успішно йшли “зерновим коридором”. Та в цій заяві уже була озвучена й умова Росії для повернення до “угоди”: Україна має дати якісь гарантії, що не використовуватиме коридор у воєнних цілях.
З подібним маніпулятивним залякуванням і водночас проханням виступив і Путін. 31 жовтня він поскаржився, а насправді пригрозив, що “зараз українці підірвуть свій корабель, а звинуватять всі Росію”. Звучало це як звичні його анонси-погрози. І водночас для ООН він прикидався жертвою і просив вплинути на Україну, щоб вона не атакувала російські військові та цивільні кораблі з “зернового коридору та портів”.
І ось сьогодні “неочікувано” Росія повертається до участі в “зерновій угоді”, тому що нібито отримала якісь письмові гарантії “через Туреччину”, що не буде використовувати (хоча й не використовувала раніше) “зерновий коридор” у воєнних цілях проти російських кораблів. Ми пишемо нібито отримала, тому що ,нагадуємо, Україна з Росією ніякої угоди не укладала, а справжні підписанти – Туреччина та ООН, жодних порушень з боку України не виявили.
Цю новину озвучив зранку Конашенков, а потім спробував як перемогу подати Путін, виступаючи перед якимись російськими чиновниками. Він знову повторив брехню, про те що “всім відомо що Україна використала “зерновий коридор” (лінії на мапі) для атаки на Чорноморський флот Росії. Але тепер перемога: Росія отримала “запевнення” від турецької сторони, що атака (фейкова) “з коридору” більше не повториться. https://bit.ly/3NuCR68
Росія переграла сама себе своїми надмірними погрозами та шантажем. Від позиції домінуючого шанатажиста Путіна, якого свого часу вмовляли ООН, Китай та Туреччина, щоб він милостиво дозволив прохід судів під контролем його спостерігачів, не лишилося й сліду. Як втрачено і можливість затягувати перевірки. Зараз перемога – це вмовити Україну не атакувати російські кораблі і повернути хоч в якійсь ролі спостерігачів. Але Росія без сумніву продовжить шантажувати та торгуватися.