Ох і понеслася зрада зрадна з усіх можливих месенджерів та ЗМІ. Буцімто керівник ДТЕКу закликав всіх українців виїжджати місяців на три-чотири за кордон, бо тут будуть без світла сидіти.
Хайпували з цим заголовком всі: від Суспільного та Укрправди, до телеграм-каналів на кшталт Страни чи Трухи. А як вже зловтішалися роспропагандисти, годі й згадувати.
До речі “наші” тг-канали вкотре викрили себе, адже всі як один списали з кремлівської версії про “заклик виїхати “ДО ЗИМИ”, тоді як у наших ЗМІ такої цитати не було.
Та і як їм було не хайпувати, коли саме першоджерело – Бі-Бі-Сі – примудрилося винести в заголовок та лід таку ж сенсацію: “Внесок у перемогу. ДТЕК просить українців перезимувати за кордоном”.
Підзаголовок теж не обіцяє нічого доброго: “Керівник найбільшої приватної енергетичної компанії України каже, що людям варто подумати про виїзд з країни, щоб зменшити навантаження на енергомережі. “Якщо є можливість знайти альтернативне місце проживання ще на три-чотири місяці, це дуже допоможе системі”, — розповів BBC генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко”.
І це ще наше Бі-бі-сі пом’якшило тони, в оригіналі, а інтерв’ю Тімченко давав англійській редакції, заголовок взагалі в стилі: рятуйся, хто може. Дослівно: “Виїжджайте, якщо можете, щоб заощадити енергію – український енергобос”.
Звісно ж після хвилі страхітливих заголовків та постів у соцмережах ДТЕК та Міненерго кинулися все спростовувати. Але замість того, щоб пояснити все жовтизною заголовка та недосконалістю перекладу на українську вони пішли в суцільне заперечення.
Міненерго, наприклад, назвало це все “панічними заяви, що ширяться соціальними мережами та інтернет-ЗМІ” і запевнило, що ситуація з енергопостачанням складна, але контрольована. Їхній єдиний заклик: : допоможіть енергетикам, зменшити навантаження на мережу. Маємо досягнути показника добровільного скорочення споживання кожною родиною на рівні 25%.
Але ж не Міненерго давало інтерв’ю, а керівник ДТЕК, і говорив він про тяжкий стан саме своєї компанії, яка за роки плідної співпраці Ахметова з владою (за)охопила більш ніж четверту частину ринку постачання і генерації. А тепер Тімченко нібито в статті каже, що вже нема в них чим ремонтувати та замінювати зруйновану російськими ударами інфраструктуру. Ми пишемо “нібито каже”, тому що ДТЕК у своєму спростуванні маніпулятивно заявили:
“Генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко не закликав українців виїжджати за кордон”.
А що ж він робив? За їх версією “в інтерв’ю британському ВВС Максим Тімченко чітко зазначив: «У нас немає надзвичайної ситуації, за якої потрібно виїжджати».
То, виходить, Бі-Бі-Сі збрехали?
А от і ні: трішки маніпулюють тут всі. Подивімося на оригінал та дослівний переклад відеофрагмента з інтерв’ю, яке виклав ДТЕК, як доказ.
“Ми радимо людям, які можуть це собі дозволити, поїхати за кордон або в західні регіони, де нам буде легше забезпечити електрику”.
На уточнювальне запитання журналістки чи радить він людям виїздити зараз, Максим Тімченко сказав наступне:
“Якщо вони можуть. Це не екстрено, не треба нікуди їхати негайно”.
Здавалося б зраду скасовано – нікого не закликав, а лише “порадив”.
Та в цієї цитати було й продовження. І там справді була альтернатива посидіти без світла, для тих хто не виїхав. Дослівно: “Ми повинні самоорганізуватися (ми всі бійці енергетичного фронту) або навіть сидіти вдома через відсутність електрики”
Журналістка все ж допитувалася, що робити тим людям, які не захочуть поїхати з країни. Для них керівник ДТЕК дає пораду: споживати менше, щоб вистачало на лікарні, де лежать поранені бійці. “Економія або виїзд – це допомога іншим людям”. Тобто і про загрозу відключень сказав і економію внеском у перемогу назвав.
Отже, весь ажіотаж та маніпуляції викликало слово “закликав” замість “порадив”. Адже нічого нового Тімченко не сказав. Не лише загрози відключень, а й самі відключення вже стали буденністю для України у стані війни. А про те що електрики не буде взагалі три-чотири місяці, тому всім треба тікати – справді не йшлося.