Вчора ЗМІ ввели в оману читачів своїми неточними чи навіть фейковими заголовками щодо реєстрації чоловічого монастиря ПЦУ з назвою “Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. І вони знали, що зараз більшість читає лише заголовки.
Звісно ж ніяка Лавра нікуди не “перейшла” – як була вся Нижня Лавра в користуванні УПЦ, так і лишилася. Але заголовки та й самі тексти були написані так, що зрозуміти це було неможливо. Замість пояснити – вони заплутували.
Є три юридичні особи, які розташовані в Києві на вулиці Лаврській і містять в назві слова Києво-Печерська Лавра:
- державна організація: НАЦІОНАЛЬНИЙ ЗАПОВІДНИК “КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА”, керівник: Олександр Рудик
- релігійна організація УПЦ, яка орендує у заповідника територію та споруди: “СВЯТО-УСПЕНСЬКА КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА /ЧОЛОВІЧИЙ МОНАСТИР/ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ”. Керівник: Петро Лебідь
- релігійна організація ПЦУ, зареєстрована на тій же вулиці Лаврській з назвою: РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ СВЯТО-УСПЕНСЬКА КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА (ЧОЛОВІЧИЙ МОНАСТИР) УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ). Керівник: Сергій Думенко
Тобто є Лавра, як територія Заповідника і Лавра – як назва релігійних організацій, яким архітектурний комплекс Лаври не належить. В заголовках та підзаголовках ЗМІ ці поняття були ототожнені або не пояснені. Оцініть самі:
УП: Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру зареєстрували як монастир ПЦУ. Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру зареєстрували в якості монастиря у складі Православної церкви України
Уніан: Один з храмів Києво-Печерської лаври перейшов до ПЦУ. Донедавна усі храми комплексу Києво-Печерської лаври контролювалися Московським патріархатом.
Потім УНІАН тихцем цей заголовок змінив, але зрозумілішим він не став: Свято-Успенську Києво-Печерську Лавру зареєстровано як монастир у складі ПЦУ.
Факти ICTV: Свято-Успенська Києво-Печерська лавра перейшла до складу ПЦУ
Свято-Успенську Києво-Печерську лавру зареєстровано як монастир у складі Православної церкви України.
Дойче Веле: У ПЦУ заявили про перереєстрацію Києво-Печерської лаври
ТСН: “Свято-Успенську Києво-Печерську лавру” зареєстровано як монастир ПЦУ: що це означає
Не зроблена була ЗМІ і обов’язкова робота: перевірка фактів.
Навіть ті ЗМІ, які поширили в тексті реєстраційний номер юридичної особи – монастиря і показали скріншот з адресою – не перевірили її.
А в цьому вся суть. Адреса реєстрації монастиря ПЦУ: вул.Лаврська, 14 – це навпроти Заповідника Києво-Печерська Лавра.
Всі будівлі території Лаври мають непарні номери від 9 до 25. Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” має адресу вул.Лаврська, 9; адреса реєстрації релігійної структури УПЦ, яка орендує Нижню Лавру – вул.Лаврська, 11;, корпуси Нижньої Лаври мають адресу Лаврська,25: від 1 і аж до 73 корпусу.
Тобто заголовок “Один з храмів Києво-Печерської лаври перейшов до ПЦУ” – відверто фейковий. Ця церковна споруда за адресою вул.Лаврська, 14 не входить до церков Лаври в якій служить УПЦ. А саме цей заголовок від УНІАНу скопіпастили десятки регіональних видань.
І найголовніше: ЗМІ не донесли читачу інформацію, що в цьому комплексі на Лаврській, 14 і до цього була ПЦУ. Ще з 1992 року тут був Свято-Феодосіївський монастир УПЦ Київського патріархату та розміщувалися керівні органи УПЦ КП. З 2018 року після Об’єднавчого Собору монастир увійшов до складу об’єднаної ПЦУ. Отже, ніякого переходу храму не було.
ПЦУ ще з березня пробувала зареєструвати свій монастир “Києво-Печерська Лавра” на території власне Лаври. План був наступний: зареєструвати свій монастир і попросити у держави в оренду одну з церков на території Лаври. Там є будівлі в яких не служить УПЦ. Але отримала відмову, бо для держреєстрації за адресою потрібні документи, що посвідчать оренду чи власність. Договору оренди на жодне з приміщень Заповідника ПЦУ не мала, бо не було ще юридичної особи – монастиря, який би цю оренду міг просити. Ось через такий юридичний тупик довелося реєструвати новий монастир на замість старого Свято-Феодосіївського монастиря – щоб хоч навпроти Лаври. Але початок покладено.
Чи не єдиним ЗМІ, який одразу написав усе точно й однозначно був Захід.нет: “У складі ПЦУ з’явився чоловічий монастир «Києво-Печерська лавра». В підзаголовку було підкреслено, що монастир ПЦУ розташований навпроти Києво-Печерської лаври, яку використовує УПЦ МП.
Потім були пояснення міністра культури Ткаченка, що Лавру ПЦУ не передають, коментарі від УПЦ та навіть звинувачення, що це читачі неправильно читають і побачили те, що хотіли. Та як ви могли пересвідчитись самі, з заголовків зрозуміти, про яку Лавру йшлося і що взагалі сталося, було неможливо.